sanatkar mı toplumu yetiştirir toplum mu sanatkarı yetiştirir?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
-YARINIYOK-

-YARINIYOK-

Üye
    Konu Sahibi
sanatkar mı toplumu yetiştirir toplum mu sanatkarı yetiştirir?
sanatkar mı toplumu yetiştirir toplum mu sanatkarı yetiştirir? evet aynen başlıkta ki gibi farkı görüşleri bekliyorum :)

Anıl Umut

Emekli Yönetici
Lise 2 de iken sınav sorumdu.Bir şeyler karalamıştım ama aklıma gelmiyor:hmmm

-YARINIYOK-

-YARINIYOK-

Üye
    Konu Sahibi
lise 2 de ne cevap verdin demedim ki :ehe

şimdiki cevabın ne :naughty:

arslansem

arslansem

Üye
Sanatkar toplumdan aldıklarını kendi diline çevirerek (ressamsa resim diline mesela) topluma sunar..
Dönüşümlü gerçekleştiği için her ikisi de doğrudur bence :)

• Beğen
Tepkiler: Revengeful
Onur Saka

Onur Saka

Üye
Toplum Sanatkar Yetiştiriz Toplum Olmasa Sanatkarlar Nasıl Olucak Kim Ögreticek Anasının Karnında Ögrenmiyor yaa Herkez.:)

ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
Karşılıklı etkileşim var ama çoğunlukla halk etkiliyor sanırım: "Beni sizler var ettiniz" sanatçılardan çok sık duyduğumuz deyim..

• Beğen
' KalendeR '

' KalendeR '

Üye
O biraz da toplumun yapısına bağlı.Toplumun ekonomisine,geleneğine-göreneğine sosyal açıdan gelişmişliğine,bilime ve kültüre verdiği önemin derecesine vs. Toplumun sanatkarı yetiştirmesinden kasıt ona imkan sunması,çalışmalarını desteklemesi mi yoksa bir ilham kaynağı olmak,Hasan'ın da bahsettiği gibi etkileşim kurmak mı?
Her toplumun sözcüleri vardır;aydınları, düşünürleri, sanatkarları...
Bu insanların yetişmesi için birçok insan birçok kurumla seferber olmuş ve sanatın işlevliğinin yayılmasını istemiştir.Böylece imkanları sınırlı olan bir yetenek,bu sayede yetişme imkanı bulur.
Sanatçı topluma ayna tutar,onlara kendilerini çıplak ve gerçek bir şekilde gösterir.''İşte siz busunuz!'' der.
Toplum bu sayede kendisini görme fırsatı yakalar.Sonuç olarak bilinçlenir.Yahut iletilmek istenen bir mesaj kitaplarla geniş bir hayran kitlesine kolayca iletilebilir.Sanatçı toplumu etkiler.
Sanatçı da kendi toplumunun bir ferdi olduğu için muhakkak bulunduğu toplumdan bir şeyler alır.Sevincine hüznüne ortak olur.işin özeti her ikisi de mümkündür.Yumurta mı tavuktan çıkar,tavuk mu yumurtadan çıkar hesabı...

• Beğen
-YARINIYOK-

-YARINIYOK-

Üye
    Konu Sahibi
teşekkürler isa

CryDaqqeR

CryDaqqeR

Üye
her ikisi de doğru ama bence Toplum sanatkarı yetiştirir...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt