Sanatçılar en çok müteahhitlik yapmayı tercih ediyor!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
bydexer

bydexer

Üye
    Konu Sahibi[h=2]Ticarete atılma nedenleri hemen hemen aynı: Sahne hayatı bittiğinde güvence..[/h]
Türkiye'de televizyonda, sinemada gördüğümüz şarkılarını dinlediğimiz birçok sanatçı sahne arkasında birer tüccar. Kimi petrolcü, kimi restorancı, kimi de müteahhitlik yapıyor.


Türkiye'de kimi sanatçı gelecek garantisi, kimi hayallerini gerçekleştirmek, kimi de daha çok para kazanmak için ticarete atılıyor. Aslında yurt dışında da benzer örnekler sözkonusu… Bizim televizyonda veya sinemada gördüğümüz, şarkılarını dinlediğimiz, albümlerini bildiğimiz sanatçılar çeşitli nedenlerle, sahne arkasında birer turizmci, antikacı, petrolcü, restorancı, yapımcı ya da müteahhitler. Örneğin, İbrahim Tatlıses'in kebap zincirinden uçak kiralamaya kadar birçok şirketi var. Emrah spor salonu, Adnan Şenses benzin istasyonu sahibi. Peki sanatçılar hangi alanlara neden yatırım yapıyor? Türkiye'deki pek çok sanatçı aslında mesleği dışında başka işlerle uğraşıyor. Sanatçıların çoğu aslında ticarete gelecek kaygısıyla giriyor. Yani sahne ve ekran hayatları bittiğinde yaşamlarını idame ettirecek parayı kazanabilmek için iş dünyasına adım attıklarını söylüyorlar. Bir de Anadolu'dan gelenler var. Onların nedeni ise yakınlarına iş olanağı sağlamak.


[h=4]Hülya Avşar[/h] Sanatçı. Farklı sektörlerde ticarete girmiş durumda. Bir zamanlar kendi ismiyle dergi çıkaran sanatçı Mudo ile Hülya Avşar markalı tişörtler üretti. Şimdi arsa alıp, villa yaptırıyor. Müteahhitliğe soyundu.


[h=4]Emrah[/h] Namı diğer küçük Emrah, 1984 yılında çıkardığı bir kasetle, hayatımıza girdi. Küçük Emrah büyüyene kadar kazandığı parayı ev arsa alarak yani gayrimenkule yatırarak değerlendirdi. Ayrıca Fulya Polat Residence'ın alt katında bulunan spor salonunu işletiyor. Emrah ticarete yatırım için ancak daha da önemlisi hayalini gerçekleştirmek istediği için girdiğini söylüyor.


[h=4]Seray Sever[/h] Sever, kozmetikçi Tekin Acar'la ortak olarak Brad Pitt gibi müşterileriyle tanınan ABD'li lüks kişisel bakım ürünleri üreticisi Kiehl's markasının zincirini kurdu. 200 bin lira sermayeyle kurulan Mia Kozmetik adlı şirket ilk Kiehl's mağazasını Akmerkez'de açtı. Şimdi üç şubeye çıktı.


[h=4]Mustafa Sandal[/h] Mustafa Sandal, 'Fikiron Sağlık Ürünleri' adlı bir şirketi var. Mustafa Sandal'ın şirketteki ortağı ise inşaat sektöründe yatırımları bulunan yakın arkadaşı Cengiz Yatağan. Yatağan, ortağı olduğu Akmer İnşaat ile tanınıyor.


[h=4]Tamer Karadağlı[/h] TST Gıda ve Su Sanayi adlı şirketi var. Karadağlı ayrıca Türk Patent Ensitüsü'nden su sektöründe kullanılmak üzere 'Suna' ve 'Artı' markalarını koruma altına aldırdı. Karadağlı'nın ortakları ise Ali Tirkeş (Ünilever ve Goodyear pazarlamada çalışmış biri) ve Ufuk Tezer ( Yaşar Holding eski CFO'su)… Faaliyetlerine devam eden şirketi küçük yatırımlarla büyütmeye çalışıyor.


[h=4]Tuğba Büyüküstün[/h] 'İstron Elek- da sahibi. tronik Teknolojileri' adlı bir şirketi olan oyuncu, bir saç telinden TIR'a kadar çok çeşitli ağırlıkları tartan hassas teraziler, tartılar, basküller ve kantarları satışa sunuyor. Büyüküstün'ün, babası Serdar Büyüküstün ve annesi Handan Büyüküstün'le birlikte Baykon adlı bir tartı aletleri şirketi daha var. Yeni şirketle işlerini daha da büyüten Büyüküstünler'in şirketinin merkezi Tuzla Kimya Sanayicileri Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunuyor.


[h=4]İbrahim Tatlıses[/h] Bir konserinden yaklaşık 50 bin dolar kazanan, vergi verenler listesinde üst sıralarda olan İbrahim Tatlıses'in 15'in üzerinde şirketi var. İlk olarak Tatlıses Turizm adlı bir otobüs şirketiyle ticarete atılan İbrahim Tatlıses daha sonra kebapçılığa, oradan da otel işletmeciliğine geçti. Bugün sanatçı özel uçak şirketi Tatlıses Air dışında, Kuzey Irak'ta "Tatlıses Sitesi" inşaatı, Tatlıses Prodüksiyon, Tatlıses TV ve By Tatlıses isimli bir gömlek markasının da sahibi.


[h=4]Ebru Gündeş[/h] Son yılların en popüler sektörlerinden olan tarım ve hayvancılığa yatırım yapan ünlü isimler arasında Ebru Gündeş de var. Gündeş ve ağabeyi Cengiz Kumartaşlı, 'Güntaş Tarım Hayvancılık' firması çatısı altında büyükbaş hayvan yetiştirip, süt üretiyor. Ebru Gündeş'in toprağa büyük değer atfettiği ve yeni sektörü olan hayvancılığa çok önem verdiği biliniyor. Tekirdağ Muratlı'da abisi Cengiz Kumartaşlı'nın başında olduğu çiftlikte 500 büyükbaş hayvanı var.


[h=4]Cem Yılmaz[/h] Kardeşi Can Yılmaz ile birlikte 100 bin lira sermayeli CMYLMZ Fikir Sanat Film Yapım adlı şirketi bulunuyor...


[h=4]Şahan Gökbakar[/h] Recep İvedik karakterinin yaratıcısı ünlü oyuncu Şahan Gökbakar'ın yönetmen kardeşi Togan Gökbakar'la ortak kurduğu 'Çamaşırhane' adında yapım şirketi var. Togan Gökbakar, Çamaşırhane'yi yapımcılık işleri için hazırladıklarını söylerken, 'Çamaşırhane Film'in yüzde 70'i Şahan Gökbakar'ın, kalanı da Togan Gökbakar'ın. 'Çamaşırhane' şirketi, sinema filmlerinden televizyon dizilerine, çizgi filmlerden belgesellere kadar tüm yapımcılık işleriyle uğraşıyor. DVD, internet sitesi gibi işler de yapıyor.


[h=4]EN ÇOK MÜTEAHHİTLİK TERCİH EDİLİYOR[/h] [h=4]Oktay Kaynarca[/h] Ünlü oyuncunun oto yıkamacı dükkanları var. Pendik'te Türkiye'nin en büyük outlet alışveriş merkezi olan Via/Port'un oto yıkamacısını işletiyor. Adı; Car Wax…Geçtiğimiz yıl da Paladium AVM'de şube açtı. Kaynarca bu yıl inşaat sektörüne girmeye hazırlanıyor.


[h=4]Muazzez Ersoy[/h] Ünlü Türk Sanat Müziği şarkıcısı Muazzez Ersoy, büyük bir kebap restoranı işletiyor. Muazzez Ersoy'un kebap işindeki ortağını ise Adanalı kebapçı Şenol Kolcuoğlu. Birinci şubesi Küçükyalı sahilde olan restoranın ikinci şubesini de Ataşehir'de önümüzdeki günlerde açacak.


[h=4]Erol Evgin[/h] Türk pop müziğinin ünlü ismi Erol Evgin müteahhitlik yapıyor. Kendisinin de üye olduğu MÜYAP üyelerini ev sahibi yapmak için kolları sıvayan Erol Evgin, yaklaşık 150 üyeyi villa sahibi yapmak istiyor. Aynı zamanda Popüler Müzik Sanatı Vakfı (POP-SAV) Onursal Başkanı da olan Evgin sanatçı arkadaşlarını tek çatı altında toplamayı başarırsa en az 4 bin konutluk bir projenin altına imza atmış olacak. Çünkü, arsalardan biri 4 bin, diğeri de 5 bin konut yapılabilecek şekilde planlanmış durumda.


[h=4]Nükhet Duru[/h] Ünlü şarkıcı Nükhet Duru, New Cat (Yeni Kedi) markasını tescil ettirmek üzere Türk Patent Enstitüsü'ne başvurdu. Bir süre önce kıyafet tasarlamaya başlayan Nükhet Duru, yeni bir koleksiyon hazırlayarak hazırgiyim sektörüne girdi.


[h=4]Nuri Sesigüzel-Ali Kocatepe[/h] Ünlü türkücü Nuri Sesigüzel ile pop müzik bestecisi ve şarkıcısı Ali Kocatepe ortak. Golden Bridge (Altın Köprü) adlı bir şirketi olan ortaklar, organizatörlük yapıyor. Şirketin bir diğer ortağı ise Moldova uyruklu fotoğraf sanatçısı Diana Kalkanoğlu...


[h=4]Demet Evgar[/h] Müzik yapımcılığı yapıyor. 'Yahşi Batı' filminde canlandırdığı Suzan Van Dyke karakteriyle gündemde olan ünlü oyuncu kardeşi Yiğit Evgar'la birlikte 'M.A.P.' adlı bir yapımcılık şirketi kurdu.

 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

bydexer
Cevap
0
Görüntüleme
444
bydexer
hikmet366
Cevap
0
Görüntüleme
548
hikmet366
India
Cevap
19
Görüntüleme
736
Necmati
Haydar
Cevap
1
Görüntüleme
772
Eykul
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt