Sakızdaki Saklı Gerçek

 • 8 Mart 2013
 • 360 Okunma
 • 3 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Sakız çiğnemek daha uzun süre odaklanmaya yardımcı olabiliyor.

  Sakız çiğnemenin daha uzun süre odaklanmaya yardımcı olabileceği belirlendi.

  İrlanda'daki Cardiff Üniversitesi'nden Kate Morgan ve ekibinin yaptığı, İngiliz Psikoloji Dergisi'nde yayımlanan araştırma, sakız çiğnemenin uzun süre dinleme gerektiren işlerle uğraşanların konsantrasyonunu artırabileceğini gösterdi.

  Morgan, daha önce yapılan bir araştırmanın, sakız çiğnemenin bilişsel bazı alanlarda faydalı olabileceğini ortaya koyduğunu, bu araştırmada ise kısa süreli hafıza gerektiren işitsel bir alana yoğunlaştıklarını vurguladı.

  Araştırmaya 38 kişi katıldı. Katılımcılar 2 gruba ayrıldı. Bir gruptan sakız çiğnemesini isteyen bilimadamları, her iki gruptakilere, rastgele okunan 1'den 9'a kadar bir takım sayı listelerini 30 dakika dinletti. Katılımcıların 7-2-1 gibi, tek, çift ve tek sayıların dizilimini ne kadar doğru ve çabuk hatırlayabildikleri incelendi.

  Sakız çiğneyenlerin sayı dizilimlerini, özellikle deneyin sonunda, daha doğru ve daha çabuk hatırlayabildikleri görüldü.

  Morgan, ilginç olarak sakız çiğnemeyenlerin deneyin başındaki başarılarının daha iyi olduğunu ancak sonlara doğru kötüleştiğini vurgulayarak, bu durumun sakız çiğnemenin uzun süre, devamlı dikkat gereken işlerde konsantrasyona yardımcı olabileceğini gösterdiğine dikkati çekti.
   


  Yazan: ANIL
 2. :tşk:
   
 3. çocuken çignedigim sakızı saçıma yapıştırıdım bir güzel dayak yedikten sonra makasla
  saçımı kesip sakızımı alırlardı
   
 4. Bundan boyle hocalar derste sakiz cigneyenlere kizmasin o zaman :ehe
   
  ANIL bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
17/02/2019 - 12:35