Sailfish OS, artık Android donanım ve uygulama desteğine sahip

Sponsorlu Bağlantılar

ANIL

ANIL

Admin
    Konu Sahibi
Nokia ve Intel bir süre önce akıllı telefon modelleri için MeeGo adında ki işletim sistemini geliştiriyorlardı. Nokia ani bir kararla MeeGo projesinden ayrılmış. Intel de, yoluna Samsung ile devam etme kararı almıştı. MeeGoşu anda Intel ve Samsung tarafından Tizen adı ile geliştirilmeye devam ediyor.

Diğer taraftan Nokia çatısı altında bulunan MeeGo geliştirici ekip ise,Nokia’dan ayrılmış ve kendi başlarına devam etme kararı almışlardı. Bu ekip Jolla çatısı altında toplanarak MeeGo‘yu Sailfish OS adı ile geliştirmeye devam etmişlerdi. Jolla’nın hatırlanacağı üzere ilk akıllı telefonu da duyurulmuştu.

Bu hafta Jolla’dan yeni bir duyuru geldi ve firma geliştirdikleri Sailfish OS’un Android donanım ve Android uygulamalar ile uyumlu olduğunu belirtti. Jolla, Android uygulama eko sisteminin avantajlarından yararlanmayı amaçlanıyor. Bilindiği üzere bir işletim sistemi için en önemli kıstaslardan bir tanesi de o işletim sistemi için sunulan uygulama ve oyunların kalitesi ve çokluğu.

Jolla şu anda Sailfish‘i akıllı telefon ve tabletler için geliştirmeye devam ediyor. Özellikle de üreticilerle görüşmeler yaptığını ve daha çok cihaz üzerinde Sailfish OS‘u sunabilmek için çalıştıklarını da söyleyebiliriz.

• Beğen
Tepkiler: leomessi93

scorpion11

scorpion11

Üye
Bu telefonu bekliyorum.

Pikkaccu

Pikkaccu

Üye
Sadece internet üzerinden satılacak diye biliyorum :)

tapatalk

tapatalk

Üye
sistemi bilmem ama cihaz rezil çok tipsiz kalın

MaxipmaN

Üye
symbian diye okudum :bangin:

Invoke

Invoke

Üye
Cihaz tipsiz bence de :D sistem iyi gelse bari :) Bir de android uygulama desteği derken .apk mi çalıştırıyor yani?

-------
Bunda da piknik yapılır @Dede

Seglopsi

Seglopsi

Üye
apk dosyaları yüklenecek muhtemelen.

Invoke

Invoke

Üye
Çok iyi olur eğer öyle olursa.

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
kalin olma sebeplerinden birisi diger yarisi.

her n9'cunun bekledigi gibi. :)
Boşver Oğuz anlatamazsın :) Birde bakmışsınız Androidden sıkılanlar mevcut cihazlarına Sailfish OS yüklemişler :D

Pikkaccu

Pikkaccu

Üye
Boşver Oğuz anlatamazsın :) Birde bakmışsınız Androidden sıkılanlar mevcut cihazlarına Sailfish OS yüklemişler :D
Arayüzden sıkılan farklı rom yükler zaten Sailfish'i kullanan fazla olmaz bence :/

tapatalk

tapatalk

Üye
ne olduğu belli olmayan bi sisteme geçmeyi o kadar istiyorum ki sorma kardeş. An itibariyle open source bile değil

• Beğen
Tepkiler: Pikkaccu
Seglopsi

Seglopsi

Üye

çıktığında biz anlatmayız zaten onlar anlatırlar muhtemelen abi :)
ne olduğu belli olmayan bi sisteme geçmeyi o kadar istiyorum ki sorma kardeş. An itibariyle open source bile değil

anlamadığım bişey var android açık kaynak, misal ne oluyor? meego'da açık kaynak değil custom rom hariç android'den daha çok kişiselleştiriliyor.

• Beğen
Tepkiler: [ENGİN]
tapatalk

tapatalk

Üye
Sailfish de bekliyordu zaten
saçmalıyosun
çıktığında biz anlatmayız zaten onlar anlatırlar muhtemelen abi :)

anlamadığım bişey var android açık kaynak, misal ne oluyor? meego'da açık kaynak değil custom rom hariç android'den daha çok kişiselleştiriliyor.
ben iyi bir sistem olduğunu biliyorum. linuxa herzaman tam destek. ama cihaz hiç hoş deği(bence)

Üst Alt