Sabunun Gözümüze Zararları

Sponsorlu Bağlantılar

Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Sabunun Gözümüze Zararları
Sabun ve benzeri maddeler kimyasal maddelerden
üretilmektedir. Göz ise yapısı nedeni ile narin ve
hassastır. Göze bu sebepten dolayı her madde
kullanılmamalı ve özellikle kimyasal maddelerden
uzak durulmalıdır. Losyon, sabun, şampuan,
deodorant ve bunlar gibi maddeler ise kimyasal içerdiklerinden dolayı göze zarar verecektir. Gözün
saydam olan ve ışığın kırılarak göz bebeğine
gelmesini sağlayan kornea tabakası kimyasal
içeren maddelerden dolayı zarar görecek, kornea
üzerinde bulunan hücreleri öldürecek ve böylelikle
de görme bozuklukları oluşabilecektir. Bu maddelerin kullanımının ilerlemesi durumunda ise
görme kaybına kadar gidebilecektir. Eğer
gözünüze kimyasal bir madde girdiyse hemen bol
su ile yıkamalı ve en yakınınızda bulunan bir sağlık
kuruluşuna gitmelisiniz.

marist

marist

Üye
:hmmm Teşekkürler konu için :)

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
zaten sabunun temizleyici ozelliği yoktur, sadece koku giderir o kadar. Teşekkürler Hydar.

Tarık Sabırman

Tarık Sabırman

Üye
  • Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR
Invoke

Invoke

Üye
Sabun temizleme özelliğinin olmama ihtimali yok =P Ayrıntılı bilgi için kimya kitaplarına bakabilirsiniz.

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Okuduğum bir yazıyı vardı, bulunca paylaşayım.

• Beğen
Tepkiler: -Börteçine-
Invoke

Invoke

Üye
Şöyle düşünelim, elimize yağ bulaşmış ve yıkayacağız sadece su ile çıkmaz. Çünkü yağlar suda neredeyse hiç çözünmez. Sabuna ihtiyaç vardır. Başka bir örnek mantıken düşünelim bir elbiseyi yıkıyoruz onun sabunu detarjanı artık ne deniyorsa sadece koku mu veriyor? Temizleyen sadece su olamaz öyle olsa çoğusu almazdı ama herkes alıyor, çünkü temizlenmek zorunda ya da en güzel kokanı ararlardı eğer mesele sadece kokuysa. Başka bir şey düşünelim halı yıkıyoruz, sadece su ile halının kiri çıkıyor mu? Sabunla yumulmak lazım hatta iyice bastırmak lazım, o sabunun oraya nüfuz etmesi lazım.Görsel olsun diye video aradım ama güzel bir şey bulamadım. :D

• Beğen
Tepkiler: esmeran3, -Börteçine- ve OttomaN TigeR
OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
@-qarapapaq- Canın sağolsun. Elinizi sabun değil su temizler. Sabun, suyun yüzey gerilimini ortadan kaldırarak elinizin daha kolay kayganlaşmasını sağlar. Antibakteriyel sabunlarda muhtemelen birkaç bakteri öldürücü kimyasal eklenmiş olabilir fakat sıvı sabunlar, nem oranı yüksek olduğu için bakterilere üreme imkanı sağlama konusunda daha elverişlidir. gibi.

• Beğen
Tepkiler: Invoke
Invoke

Invoke

Üye
@-qarapapaq- Canın sağolsun. Elinizi sabun değil su temizler. Sabun, suyun yüzey gerilimini ortadan kaldırarak elinizin daha kolay kayganlaşmasını sağlar. Antibakteriyel sabunlarda muhtemelen birkaç bakteri öldürücü kimyasal eklenmiş olabilir fakat sıvı sabunlar, nem oranı yüksek olduğu için bakterilere üreme imkanı sağlama konusunda daha elverişlidir. gibi.

Tamam, abi ben de zaten sabun temizler demiyorum ki. Sabun, su ile birlikte temizler. Suyun tek başına temizleyemediği kirler var. :D

• Beğen
Tepkiler: esmeran3
OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
  • Beğen
Tepkiler: esmeran3
marist

marist

Üye
Hangi sonuca vardınız temizler mi temizlemez mi @OttomaN TigeR Abi :)

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Şimdi efenim, ben bunu baldıza bir sorup cevabı paylaşayım olur mu? :)

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye
Küçükken hayal meyal hatırlıyorum daha annemin beni yıkadığı yaşlarda gözüme sabun kaçınca ağladığımda birşey olmaz mikrobu kırılır derdi demek yalanmış :D

• Beğen
Tepkiler: ahmetkartal, -Börteçine-, OttomaN TigeR ve 1 kişi daha
haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
el yapımı zeytin yağlı sabun adıyla satılan sabunlar bilinçizce yapılıyor ph değerini hiç ölmüyorlar

Üst Alt