Uygulama S2 yazılım güncellemesi yapamıyorum. YARDIM!

Sponsorlu Bağlantılar

aliyalici

Üye
    Konu Sahibi
S2 yazılım güncellemesi yapamıyorum. YARDIM!
Merhaba S2 kullanicisiyim telefon yurtdisindan geldi ben pasaporta kayitli saniyordum ama oyle degilmis imei atilmis ve rootlanmis (supersu ve cwm diye iki uygulama var icerisinde) bu yuzden su an telefonumu guncelleyemiyorum pasaporta kayit imkanimda artik yok. S2 ye gelmis olan son sistem yazilimi (4.1.2 jelly bean) telefonuma yuklemek istiyorum cok arastirdim odin ile mumkunmus galiba ama bazi kaynaklarda imei nin iptal olacagini okudum (efs dosyasinin yedegi alinmali vb seyler denilmis bunu nasil yapacagimida bilmiyorum). Bu dogrumudur bilgisi olan yada ayni sorunla karsilasan arkadaslar varsa lutfen yardim etsin telefonum 4.0.3 te kaldi..

Samet.25

kuzenimde yurtdısı almıstı s2 yi aynı sorun ondada vardı. Yurtdısı oldugu için sadece odin ile yüklemek zorundasın yüklemek için internetten telefonuna uygun 4.1.2 jelly bean romunu indir odin programı ile yükle yükleme işlemini internette bi çok yerde koymuslar oralardan bakarak yapabilirsin zor bisey değil kuzenime yüklediğimde ımei silinmedi ama silinmiyecek diye bişey yok her ihtimale karsı recovery moddan telefonun backupu alırsın pc ne atarsın olduki yüklerken sorun cıktı ımeı silindi tekrar recovery moddan restore diyerek yüklersin

aliyalici

Üye
    Konu Sahibi
kuzenimde yurtdısı almıstı s2 yi aynı sorun ondada vardı. Yurtdısı oldugu için sadece odin ile yüklemek zorundasın yüklemek için internetten telefonuna uygun 4.1.2 jelly bean romunu indir odin programı ile yükle yükleme işlemini internette bi çok yerde koymuslar oralardan bakarak yapabilirsin zor bisey değil kuzenime yüklediğimde ımei silinmedi ama silinmiyecek diye bişey yok her ihtimale karsı recovery moddan telefonun backupu alırsın pc ne atarsın olduki yüklerken sorun cıktı ımeı silindi tekrar recovery moddan restore diyerek yüklersin

oncelikle cevap icin tesekkur ederim dedigin gibi yaparim ama sorum olacak kardes ilk olarak uygun rom ararken nelere dikkat etmem gerek birde telefonun backupini aldik diyelim sorun cikti geri yuklemek icin yapmam gereken ne olur? o konu hakkinda bilgim yok backup alinca eski yazilimimi geri yukler?

Samet.25

rom ararken s2 nin guncellemek istedigin versiyonunu bulman yeterli tek dikkat etmen gereken nokta mesela telin i8190 sa sen n8190 romunu indirmicen i8190 romunu indirecen buna dikkat etsen yeter. Backup alman ve yuklemen icin tele recovery yuklemen gerek sanirim s2 de siyah kernel diolar onu yukle teli kapar acarken ses kisma home ve power tuslarina basili tutarak ac orda Backup restore var ona tikla backup de yedegi sd card a veya ana dizine kayit eder o sikinti cikarsa ayni sekilde teli kapat dedigim gibi ac bu sefer backup restoreden restore de aldigin backup u ordan sec kendisi yukler o

aliyalici

Üye
    Konu Sahibi
rom ararken s2 nin guncellemek istedigin versiyonunu bulman yeterli tek dikkat etmen gereken nokta mesela telin i8190 sa sen n8190 romunu indirmicen i8190 romunu indirecen buna dikkat etsen yeter. Backup alman ve yuklemen icin tele recovery yuklemen gerek sanirim s2 de siyah kernel diolar onu yukle teli kapar acarken ses kisma home ve power tuslarina basili tutarak ac orda Backup restore var ona tikla backup de yedegi sd card a veya ana dizine kayit eder o sikinti cikarsa ayni sekilde teli kapat dedigim gibi ac bu sefer backup restoreden restore de aldigin backup u ordan sec kendisi yukler o
Sagol kardesim backup olayini hallettim wipe alma doye bi islem varmis onunla ugrasiyorum odin ile rom atarken sim karti cikarmak gerekli mi ve hafiza karti takilimi durmali aklimda ki cevabini buladigim sorular

maktama

maktama

Üye
Imei yedeğinizi marketten indireceğiniz k-tool ile alabilirsiniz(root gerektirir ama sizin tel zaten rootlu imiş) Güncellemeye başlamadan önce mutlaka imei yedegini alın. Cwm moddan aldiginiz "back up" imei(efs klasorunu) icermez. cwm recovery'de backup efs secenegi varsa ordan ayrica yedeklemelisiniz. Genelde custom romlar kurulurken otomatik olarak yedek alirlar efs klasorunun,ama siz işi şansa birakmayın. Telefonunuzun hafizasinda efs.tar ya da efs.zip gibisinden dosyalar var mi kontrol edin, belki onceden alinmistir. Romu illa odin ile yükleyeceksiniz diye bir durum yok, backup aldıysanız cwm recovery yüklüdür. Telefonunuz i9100 ise omega rom indirip yükleyebilirsiniz.s2 i9100 icin en basarili romlardan biridir(telefonunuzun tam modelini ayarlar/telefon hakkinda kismindan ogrenin- i9100/i9100g/i9100p...). Öncesinde güvenli bir kernel yükleyin. 4.0.3 orjinal kerneller güvenli değildir, sizin kernel güvenli mi değil mi bilmiyorsunuz, onun için WIPE YAPMAYIN.ilkönce mutlaka güvenli bir kernel yükleyin. Sonra cwm recoveryden omega rom gibi çeşitli custom/orjinal romlar yükleyebilirsiniz. Odin ile ugraşmaniza gerek kalmaz, tekrar root yapmaniz ve cwm recover6 yüklemekle de uğraşmazsınız.

Son olarak lütfen bilgi verirken/yardim ederken verdiginiz bilginin doğruluğundan emin olmaya calışın.
iyi bayramlar,iyi forumlar.

• Beğen
Tepkiler: aliyalici

aliyalici

Üye
    Konu Sahibi
Teşekkür ederim cevabınız için ama galiba artık çok geç .s Çünkü wipe yaptım telefona şu an hiç bi sorun yok olur mu bilmiyorum keşke daha önceden görseydim cevabınızı. .s .. önce sistem backup alıp pc ye kopyaladım, wipe yaptım sonra efs yedeğini root explorer programı ile aldım ext sd karta kopyaladım ordanda pcye kopyala yapıştır yaptım klasörü.. kontrol ettim efs.tar efs.zip gibi dosyalar yok.. telefonum i9100 ona dikkat ettim custom romlar hakkında pek bilgim yok orjinal rom olan 4.1.2 jelly bean olsun istiyorum. birazdan odin ile yapmaya başlayacaktım ama once foruma son kez bakayım dedim iyiki bakmışım .. güvenli kernel gerekli demişsiniz o konuda hiç bilgim yok nedr nasıl yapılır nerden bulabiliriz vb .s yardımcı olursanız çok sevinirim kafam iyice karıştı örneğin kernel yüklemesi nasıl yapılır once orjinal kernel kaldırlımalı mı ? sonra seçtiğimiz ve pcye indirdiğimiz rom u nasıl odin ile yapmadan telefona aktarırız

maktama

maktama

Üye
Odin ile rom atarken güvenli/güvensiz kernel önemli değildir. Romu takır takır yüklersiniz bilgisayardan. Cwm recovery ile rom atarken "wipe data factory reset" yaparsinız,bu wipe sırasında güvensiz kernel yüklü ise(özellikle 4.0.3 sürümunde) telefonun hafızasınin bozulma/telefonun bozulma riski oluyor.Bozulan hafıza kısmını düzeltmek mümkün olmuyor. Cwm ile yükleme yapmayacaksanız sıkınti etmeyin. Ama benim önerim ilk önce omega v24ü (4.1.2)deneyin,cwm ile yükleyin.forumda konuya özel başlık/anlatım var. Sonra isterseniz orjinal 4.1.2 atmak kolay. Kiyas yapmış olursunuz. Omega Romu yüklediğim ve telefonu yoğun kullanan arkadaşlardan orjinale dönmek isteyen olmadi,burun kıvırıyorlar resmen orjinal roma:))
Güvenli kernel ile alakalı ya da her sorunuz ile alakalı bilgi bu forumda var,arama yapın mutlaka.
Düzenleme: burası maxi cep forumuymuş,tapatalktan yazdığım için karıştırmışım, bu forumda ne kadar bilgi var bilmiyorum.

hardal00

hardal00

Üye
Abi bukadar kasmana gerek yok sammobile > firmware search kismina i9100 yaz turkiye romunu indir wipe date wipe cache yaptiysan odinle yukle hic bir problem olmaz ben belki 20 kez yaptim

aliyalici

Üye
    Konu Sahibi
Odin ile rom atarken güvenli/güvensiz kernel önemli değildir. Romu takır takır yüklersiniz bilgisayardan. Cwm recovery ile rom atarken "wipe data factory reset" yaparsinız,bu wipe sırasında güvensiz kernel yüklü ise(özellikle 4.0.3 sürümunde) telefonun hafızasınin bozulma/telefonun bozulma riski oluyor.Bozulan hafıza kısmını düzeltmek mümkün olmuyor. Cwm ile yükleme yapmayacaksanız sıkınti etmeyin. Ama benim önerim ilk önce omega v24ü (4.1.2)deneyin,cwm ile yükleyin.forumda konuya özel başlık/anlatım var. Sonra isterseniz orjinal 4.1.2 atmak kolay. Kiyas yapmış olursunuz. Omega Romu yüklediğim ve telefonu yoğun kullanan arkadaşlardan orjinale dönmek isteyen olmadi,burun kıvırıyorlar resmen orjinal roma:))
Güvenli kernel ile alakalı ya da her sorunuz ile alakalı bilgi bu forumda var,arama yapın mutlaka.
Düzenleme: burası maxi cep forumuymuş,tapatalktan yazdığım için karıştırmışım, bu forumda ne kadar bilgi var bilmiyorum.

denern kardes sagol :)

- - - Eklendi - - -

Abi bukadar kasmana gerek yok sammobile > firmware search kismina i9100 yaz turkiye romunu indir wipe date wipe cache yaptiysan odinle yukle hic bir problem olmaz ben belki 20 kez yaptim

biraz acemi sayilirim o yuzden tirstim kardes :D bu android apayri bi dunya

Emre_o6

Emre_o6

Üye
Dogrusun android apayrı bi dunya hele symbiandan geçen ben için :D Bende s2 kullanıyorum cahil cesaretiyle efs falan yedeklemeden romdan roma ister cwm olsun ister odinle olsun denedim. (Benim telde spot) Şükür imei konusunda hiç sıkıntı çekmedim . S2 lerde imei de sıkıntı çekenide duymadım. Stabil olsun performans yonunden olsun batarya yonunden olsun Slim Bean tavsiyedir . (4.3.1 alpha yolda)