Ruh Sağlığı Ve Sınav

 • 4 Ekim 2013
 • 266 Okunma
 • 0 Cevap

 1. Yaşam, genç için sürekli olarak yükselen bir çizgidir. Bu nedenle, gencin yaşamının iniş dönemine rastlayan bir başarısızlık bütün yaşamı etkileyecek bir sorun olmamalıdır. Başarısızlıklardan sonra mutlaka yeni çıkışlar ve başarılar olacaktır.

  Geçmiş başarısızlıkların küskünlüğünü yaşamak yerine gelecek başarıların yollarını araştırmak gereklidir. Geçmişteki hatalardan yararlanıp geleceğe umutla bakabilmelidir insan. Yoksa geçmişe dönük saplantılar geleceğin başarısını da engelleyebilir.

  Yüksek öğretim bir gencin yaşamında tek amaç olmamalıdır, amaçlardan sadece bir tanesi yüksek öğretim olmalıdır. Lisede edindiği bilgi ve kültürü kendi başına veya değişik kurum ve kuruluşlardan yararlanarak geliştirip zenginleştirebilir.

  Aile ve yakın çevre tarafından yüksek öğrenim tek amaç olarak kabul edilirse, bu amaca erişmek genç için bir ölüm-kalım sorunu durumuna gelebilir. Böylesine kaygılı, endişeli ve gergin bir durum sınav başarısını engeller. Beklenilen başarının kazanılamaması gençte onarılması zor olan düş kırıklığı, kırgınlık ve küskünlük yaratır. Gençler unutmamalıdır ki, yüksek öğrenim önce bir meslek edinme yoludur ve meslek edinmenin de yüzlerce yolu vardır. Bu yollardan birinin kapanması, bütün diğer yolların da tıkanması demek değildir. Aileler kesinlikle, sınavın mutlak kazanılması biçiminde bir tutumla gençlere baskı yapmamalıdır. Bu tür bir baskı, gençte zaten var olan kaygının artmasına yol açacağı gibi, sınav başarısının düşmesine de neden olacaktır. Aileler ve gençler kendilerini başkalarıyla kıyaslamamalıdırlar. Her insanın yetenekleri ve bilgi düzeyi farklıdır. Karşılaştırma neticesinde kendisini yetersiz gören gencin başarısı düşer. Hiç unutulmamalıdır ki bütün yaşam çalışma ve sınav demektir. Üniversite sınavı da, onlardan sadece bir tanesidir.

  Her çalışmanın başarılı sonuçlar doğuracağını önceden kestirmek olanaksızdır. Ancak bir nokta açıktır ki, yaşam boyu daha birçok çalışmalar ve sınavlar olacak,bunlardan kimi başarılı, kimi başarısız sonuçlanacaktır.

  Çalışma ve sınav yaşamın kendisidir. Başarı ve/veya başarısızlık son değildir, süreklilik gösteren yaşamın ara basamaklarıdır. Herhangi bir başarısızlık, yeni bir çalışma gücü olarak algılanmalıdır.
   


  Yazan: Doğuş Pertez

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
22/01/2019 - 13:04