Roma batığında iki bin yıllık göz ilacı bulundu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
doctorrr

doctorrr

Üye
    Konu Sahibi
Araştırmacılar, İtalya’da bulunan 2 bin yıllık bir Roma batığının kalıntılarında gerçekleştirdikleri yeni incelemede, göz ilacı olarak kullanıldığı düşünülen maddelere rastladı. Keşfin, antik dönemlerdeki tedavi yöntemlerinin anlaşılmasına katkıda bulunacağı ifade edildi.İtalyan araştırmacılar, 1974 yılında Toskana bölgesinin Baratti Körfezi’nde bulunan Roma batığı ‘Relitto del Pozzino’ üzerinde yapılan araştırmalarda, şaşırtıcı bulgulara ulaştı. Gemide bulunan gri tabletlerde bulunan çinko ve balmumunun, göz ilacı olarak kullanılmış olabileceği düşünülüyor.

Baratti Körfezi’nde yatan batığın 15-18 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğindeki gövdesine ait kalıntılar, yıllardır müzede tutuluyor. M.Ö 140 yılına ait olan geminin kalıntılarında yapılan yeni araştırmalar, altı tane, 4 santimetreye 1 santimetre ölçülerinde tabletin bulunmasını sağladı. Tabletlerin tümü bir büyük kalay kutu içinden çıktı.

Roma batığı, Romalıların M.Ö 3’üncü yüzyıl içinde fethettiği Etrüskan medeniyetinin antik Populonia kenti açıklarında bulunmuştu. Populonia, geminin battığı dönemde İtalya’nın kuzey ve güneye açılan ticararet noktaları için bir merkez görevi görüyordu. Batıkta, şarap dolu çömleklerin yanı sıra mürekkep şişeleri, kalay ve bronz sürahiler, Suriye ve Filistin’den getirilen cam çanaklar ve Efes kandilleri bulundu.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmada, “Bulunan kargo, geminin doğudan geldiğini ve muhtemelen Yunan kıyıları ve adalarından geçtiğini gösteriyor” ifadesi kullanıldı.

ANTİK MEDİKAL EŞYALAR


LiveScience sitesinin haberine göre, Roma ticaret gemisinde, çeşitli yüklerin yanı sıra medikal eşyaların da bulunması, yaralanma ve hastalıklara karşı gemide tedavi yapıldığına işaret etti. Bronz kaplar ve dokuya müdahale etmek için kullanılan demir eşyaların, kan almak ve acıyı bastırmak için kullanıldığı düşünülüyor.

Medikal özelliği bulunan tabletlerin kimyasal, mineralojik ve botanik bileşiğini inceleyen araştırmacılar, Relitto del Pozzino’da sıra dışı bilgiler elde ettiklerini ifade etti.Tabletlerin, yüzde 80 inorganik madde içerdiği ve bu oranın yüzde 75’inin çinkodan geldiği anlaşıldı. M.S 1’inci yüzyılda yaşamış olan Romalı filozof ve yazar Büyük Plinius, çinkonun antik zamanlarda deriye ve göze müdahale edilirken olarak kullanıldığını belirtmişti.

Tabletlerde çinkonun yanı sıra nişasta, çamsakızı, balmumu ve bitki ile hayvanlardan elde edilmiş yağlar bulundu. Ayrıca, kesin olmasa da zeytinyağına ait izler elde edildi. Nişasta, Romalılar için kozmetik bir ürün olarak bilinirken, zeytinyağı parfüm ve üretiminde; çamsakızı ise antiseptik özelliği sayesinde yağı taze tutarak ve mikroplara karşı kullanılmasında işe yarıyordu.

GÖZ BAKIMINA İŞARET EDİYOR

Tabletler üzerinde yapılan botanik incelemede ise gram başında 1400 polen taneciği tespit edildi. Polenlerin, zeytin, buğday ve ısırgan otu ile kızılağaç gibi çeşitli bitki ve ağaçlardan geldiği anlaşıldı. Detaylı incelemede, polenlerin yüzde 60’ının bilinçli olarak değil, böcek ve arılar tarafından kutularına bulaştığı anlaşıldı.

Araştırmacılar, tabletler üzerinde keten lifi bulunduğunu ve bu maddenin tabletlerin alabileceği hasarı düşürmek için kullanıldığı belirtildi. Ayrıca,diğer maddelerden kaynaklanan veya biliçsizce konduğuna inanılan odun kömürü izine rastlandı.

LiveScience, Latincede ‘göz yıkama’yı temsil eden kelimenin, Yunancadan türeyen ‘collyrium’dan geldiğini ve bu kelimenin de ‘küçük yuvarlak somunlar’ anlamına geldiğini belirtti. Böylece, küçük medikal eşyalarla göz sağlığı arasında bir bağlantı olduğu ifade edildi.

NTVMSNBC
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt