Rom Yüklemek (Ayrıntılı Anlatım) Tüm telefonlar için

Sponsorlu Bağlantılar

Quandrostr

Quandrostr

Üye
    Konu Sahibi
Rom Yüklemek (Ayrıntılı Anlatım) Tüm telefonlar için
Not buradaki anlatımı okumaya başlamadan önce telefonunuzu Download moda ve Cwn Moda geçiren tuşları ögreniniz gerisi ise anlatımdadır

Örnegin Galaxy S3 lerde Telefon kapalıyken
SES KISMA" + "MENÜ" + "GÜÇ" download modu açar
SES AÇMA" + "MENÜ" + "GÜÇ" Clockwork Nod modu açar
sizin telefonunuzu hangileri bu modlara geçiriyor ögrendikten sonra yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------ANLATIM 1
Buradaki anlatım galaxy s3 üzerinden yapılmış olup genele hitap etmektedir degişiklikler sadece basılacak tuşlarda olup gerisi aynıdır.

1-İlk önce internetten Rom Manager 5x apk sını bulup yüklüyoruz
2-sonra Recovery kurulumu kısmına tıklıyoruz
3-ClockworkMod güncelle diyoruz
4-telefon modelleri arasından kendi telefonumuzu seçiyoruz
5-en altta yer alan ClocworkMod Recovery Flashla bölümüne tıklayıp güncel versiyonu kuruyoruz
6-kurulumdan sonra dokunmatik mod için uyarı verir hayır diyoruz (evet desenizde önemli degil size kalmış)

Daha sonra telefonumuzu kapatıyoruz

Telefon kapalıyken

( Bu galaxy s3 lerde böyledir telefona göre degişebilir sizde kendi telefonunuzda uygun tuşlara basınız)

Buradan Clockwork Nod açan tuşa bastıktan sonra karşımıza menü gelecektir buradan aşagıda belirttiğim yolu izliyoruz.

Girinti ve çıkıntılar menü ve alt menü olayını ifade eder.

1-backup end restore
--2-Go back
3-wipe data/factory reset.
--4-Yes - wipe all user data
5-wipe cache partition
--6-Yes - wipe cache
7-advanced
--8-wipe dalvik cache
----9-yes - wipe dalvik ceche
--10-Go back
11-mounts and store
--12-format /preload
----13-yes - format
--14-Go back
15-install zip
--16-chose zip from /stora g/esdcard
----17-yüklenecek dosya seçilecek
------18-yes - instal yüklenecek dosya
--------19-yes - instal untrusted zip
--20-gapp yüklemek için 16 17 18 19 adımlar tekrarlanır
--21-go back
22-rebout system now

enson rebout system now dedikten sonra telefon yeniden başlatılacaktır orjinal rom kuracaksanız zaten 20. adımı yapmanıza gerek yok.

Clockwork Nod 6.0.4.6 ile yapacagımız işlem bukadardı yeni kurdugunuz sistem hayırlı olsun.

Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Buradada size kısadan anlatım paylaştım yazıyı uzunca okuyamam derseniz buraya kadar verilen bilgiler size yetecektir
------------------------------------------------------------------------------------------------------ANLATIM 2

Telefonumuzu kapatıyoruz

Telefon kapalıyken

( Bu galaxy s3 lerde böyledir telefona göre degişebilir sizde kendi telefonunuzda uygun tuşlara basınız)

Buradan Clockwork Nod açan tuşa bastıktan sonra karşımıza menü gelecektir

Wipe/Data Factory Reset ve Wipe Cache Partition seçeneklerine tıklayıp yes diyoruz

Yapmayan arkadaşlar olabilir ama ben mutlaka Wipe ların hepsinin yapılmasını öneriyorum yoksa yazılımı yükledikten sonra birçok bug ile karşılabilirsiniz. (Bug: Saçma Hatalar)

Not : Yapacağımız Wipe işlemleri telefonunuzdaki bilgileri silecek ve sıfırlayacaktır. Ona göre yedeğinizi almayı unutmayınız. !

Bunları yaptıktan sonra telefonumuzu kapatıyoruz ve Download modu açacak şekilde telefon kapalıyken tekrar tuşlara basıyoruz

şimdi bilgisayar başına geçiyoruz ve telefonumuzu bilgisayara usb kaplosu ile bağlıyoruz.

Odin 3 Proğramını çalıştırıyoruz

Sarı ile işaretlediğim yerler seçili olmalıdır telefonunuz odinde gözükmelidir mutlaka
gözüküyorsa en 1 numaralı yerdeki gibi bir renk alacaktır yoksada boş olacaktır

1)Şimdi ilk olarak telefonunuza uygun Usb Drivers dosyasını indirin ve yükleyin . Yükleme bitince telefonu Download Mode'a alarak bilgisayara bağlayın usb bağlanınca çıkan o ses çıktıysa 3-5 saniye bekleyin eğer windows üzerinde herhangi bir yükleme işlemi gerçekleştiriliyorsa dokunmayın bitsin. Bitince bu işlemi tekrarlayın.

2)Telefonu Download Mode'a alarak Odin'e bağlayın. Bazı arkadaşlarda sorun burada çözülür ve sorunsuz gözükür. Gözükmeyen arkadaşlar okumaya devam etsin.

3)Evet hala telefonunuz gözükmüyorsa telefonunuza uygun Usb Drivers.RAR dosyasını indirin ve içinden çıkanlari bir klasöre atın.

4)Bilgisayarım sağ tuş "Özellikler"den "Aygıt Yöneticisi" 'ne giriş yapın orada "Gadget ser ial (Sarı Ünlemli İsmi farklı olabilir)" 'i göreceksiniz
sağ tuş "Sürücü Yazılımını Güncelleştir" >> "Sürümü Yazılımı için Bilgisayarımı Tara" >> "Gözat" ' a basarak çıkardığımız dosyaların klasörünü seçin ve "İleri" deyin kurulması gerekir ve "Son" a basarak işlemi bitirin Odin'i kapatıp açın gözükmesi gerekir.

Hala gözükmüyorsa usb portunuzda sorun vardır farklı bir usb girişine takın.

Bu adımları tamamladıktan sonra
1 görüldü 2-3 seçildi 4 dende rom dosyamızı seçtik

start butonuna basıyoruz

starta bastıgımızda yükleme durumu 1 nolu yerin üzerindeki kutulu alanda gözükecektir ve işlem tamamlanınca telefonunuz kendiliginden açılacaktır telefon açıldıysa kaployu çıkarabilirsiniz işleminiz tamamlanmıştır yeni sisteminiz hayırlı olsun

------------------------------------------------------------------------------------------------------ANLATIM 3

Mobile ODIN Pro ile rom yüklemek sandığınız kadar zor degil internetten pro versiyonunu bulup indirin ve aşagıdaki adresten desteklenen telefon modellerine bakın mutlaka

telefonunuz bu uygulama tarafından destekleniyorsa pro versiyonunuda kurduysanız eger ilk açılışta sizden bir dosya indirmenizi isteyecektir Download diyip indiriyoruz pro versiyonu olmazsa eger bu dosyayı internetten sizin bulmanız gerekecek o yüzden pro olması önemli bunu indirdikten sonra programın ilk aşaması tamamlandı demektir

Şimdi Open file kısmından hafıza kartımızda yükledigimiz rom dosyamızı seçiyoruz.
internal sd card = telefon hafızasıdır
external sd card = hafıza kartıdır

Biz external sd card olanıseçiyoruz seçtikten sonra uyarı verecektir ok diyoruz daha sonra ise

Everroot altındaki 3 seçenegin seçili olması gerekiyor degilse işaretliyoruz
wipe dada and cache
wipe dalvik cache

bölümlerini işaretliyoruz

Flash Filmware ye tıklıyoruz

ve

continue + continue + crash diyoruz ve bekliyoruz ayıklama bittikten sonra yükleme işlemi başlayacaktır

daha sonrasında telefonun ekranı açılacaktır burada saat dil gibi seçimleri yapıyoruz telefonumuz hazırdır

yeni sisteminiz hayırlı olsun

aşagıdaki video da size bilgi verebilir

------------------------------------------------------------------------------------------------------TERİMLER

Root: Tüm bu anlatçaklarımdan önce yapılması gerekendir. Kök anlamına gelir ve basitçe telefonunuza yetki vermektir. Bu işlemi yaptıktan sonra telefonunuza SuperSU yüklenir ve telefonunuzda aşağıdaki işlemleri yapmabilmenizi sağlar. İlk önce bu dünyaya atıldıktan sonra sıkça duyacağınız terimlerden başlayalım.

ROM: Telefonun arayüzünü, içindeki programları, tüm driver ve bilgileri içinde bulunduran temel pakettir. Üreticilere göre farklı yazılımlar ve arayüzler olabilir. Mesela Samsung'ta TouchWiz, HTC'de Sense...

Kernel: Bu şey telefonunuzun tüm donanımsal bilgilerini içinde toplar. Bunun değiştirilmesiyle CPU'nuzu overclocklayabilir, hoparlör sesini arttırabilir veya azaltabilir, hatta S2 veya S3 sahibiyseniz iki ROM yükleyebilirsiniz.

Modem: Basit olarak telefonunuzun alıcı ayarlarıdır. Wi-Fi ve anten ayarları gibi şeyleri içinde barındırır.

Recovery: Bu arayüz ile telefonunuza .zip formatlı ROM'lar yükleyebilirsiniz ki çoğu ROM böyle yüklenir. (CyanogenMod, MIUI, AOKP...) Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürebilir ve özel ayarlar uygulayabilirsiniz. Nandroid Backup alarak tüm programlarınızı ayarları ve oyunlarınızı saveleriyle beraber yedekleyebilirsiniz.

Soft Brick: Bu telefonunuza ROM uygularken birşeylerin yanlış gitmesiyle olur. Basitçe Recovery ve Download Mod'a girebilirsiniz ama telefonunuz açılış ekranında kalır ve birşey yapmaz. Bu durumdan basitçe ROM'u tekrar yüklemeyi deneyerek kurtulabilirsiniz.

Hard Brick: Bu durum telefonunuza ait olmayan bir yazılımı yüklemeye çalıştığınızda başınıza gelir. Telefon hiçbir şekilde açılmaz veya yanıt vermez. Recovery'i açamaz veya Download Mod'a giremezsiniz. Bu durumlardan şanslıysanız bir USB JIG alarak kurtulabilirsiniz. Ama eğer JIG işe yaramıyorsa teknik bir müdahale gerekebilir ve bu da telefonunuzu bir yazılım yüklemeye çalışırken bozduğunuz için Garanti Kapsamı dışındadır. Yani para demektir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------NOT

Arkadaşlar anlatımlar bana ait olup videolar bana ait degildir video çekme imkanım olmadığı için konulara en uygun videoları internetten araştırıp bulup ekledim sadece fikir vermesi açısından sizlere tavsiyem videolardan ziyade açıklamaları okuyarak uygulayınız

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: berkkaralar1

CANGO97

CANGO97

Üye
teşekkürler bilmeyenler için yararlı bi konu :D

turkcellllll

Üye
Bende galaxy s2 var nasıl root atarım bigin varsa paylaşırmısın bizimle :)

Quandrostr

Quandrostr

Üye
    Konu Sahibi
Bende galaxy s2 var nasıl root atarım bigin varsa paylaşırmısın bizimle :)
s2 nin tuş yapısıda s3 ile aynıdır yazanları harfi harfine uygula başka birşey gerekmiyor zaten ama odin ile yaparsan samsungun driverini bul yükle

turkcellllll

Üye
s2 nin tuş yapısıda s3 ile aynıdır yazanları harfi harfine uygula başka birşey gerekmiyor zaten ama odin ile yaparsan samsungun driverini bul yükle

Internette sd card ile yapiliyormus heralde o nasil oluyor ?

mürteza16

mürteza16

Üye
Yararlı konu. :oke:

cixxxx

Üye
Kardes merhaba benim tel note 2 verizon bir turlu rom yukleyemedim hep hata verdi yada ben yapamadim acaba yurt disi olduğu icinmi olmuyor

berkkaralar1

berkkaralar1

Üye
Hiç anlamam böyle işlerden ama teşekkürler denilmesi gereken bir konu :)

GlasTes

GlasTes

Üye
kardes senden turkcell maxi iq tabletim icin rom bulmani istesem soft brick oldu :(

Üst Alt