Reklam Engelleme Yöntemleri


Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
İnternet dünyasının en büyük gelir kaynağı olan reklamlar her geçen gün artmaya devam ediyor. Bilmeyenler için internet üzerindeki uygulamalar, mobil siteler veya masaüstü siteler bütün içerik üreticileri ve insanlara hizmet sunan siteler arka tarafta sattıkları ürünler ve sundukları hizmetlerden elde ettikleri gelirlerin yanı sıra reklamlardan da gelir elde etmektedirler.

Reklam Engelleme Yöntemleri

Özellikle internet sitelerinin en büyük gelir kaynağı reklamlardır. Her ne kadar reklam sayısı artıyor desem de kullanıcıların bu durumdan rahatsız olmaya başlamasıyla reklam engelleme uygulamaları gün geçtikçe popülerliğini arttırdı. Şuanda dünya üzerinde yüz milyonlarca internet kullanıcısı gerek bilgisayarında gerekse mobil cihazlarında reklam engelleme uygulamaları kullanıyor.
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Eğer bilgisayarda reklam engellemek istiyorsanız ve bilgisayarınızda Google Chrome kullanıyorsanız aşağıdaki gibi Adblock adı altında piyasaya sürülen ve güvenilir olan milyonlarca kullanıcıya sahip Chrome reklam engelleme uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar diğer tarayıcılar içinde piyasada bulunmaktadır. Opera veya Firefox gibi diğer popüler tarayıcı uygulamalarında da bu uygulamaları eklentiler mağazasından bulabilirsiniz.
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Diğer taraftan mobil cihazlarda da karşınıza çok sayıda reklam çıkmaktadır. Son yıllarda artan mobil kullanım sebebiyle artık reklam verenler bilgisayarlardan çok mobil kullanıcılara reklam göstermeye çalışıyor. İnsanların her an yanında olan ve saatlerce kullanılan teknoloji aletleri telefonlar reklam gelirler konusunda oldukça büyük bir önem taşıyor.

Android reklam engelleme ve iPhone reklam engelleme yöntemleri de bilgisayarlarda olduğu gibi reklam engelleme yazılımlarını kullanmaktan geçiyor. Mobil tarafta Opera gibi bazı tarayıcı uygulamaları kendi içinde tümleşik reklam engelleme özelliği barındırıyor. Böyle özellikleri olan tarayıcılarda herhangi bir ek uygulama kurmadan can sıkan reklamlardan kurtulabilirsiniz. Google Adsense reklamları kullanıcıları çok rahatsız etmese de birçok şirketin özel reklamı can sıkabiliyor.
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Bu arada yazının başında da söylediğim gibi eğer bir siteden veya herhangi bir uygulamadan ücretsiz hizmet alıyorsanız reklam engellemeyin. Çünkü bu tarz platform veya sitelerin tek gelir kaynağı reklamlardır. Sizlere ücretsiz olarak hizmet sunan yerlerde reklam engelleme özelliklerini devre dışı bırakmanızı tavsiye ediyorum.
 

Ekli dosyalar

MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt