Real Football 2011 Oyun incelemesi

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
CemreFunk

CemreFunk

Üye
    Konu Sahibi
Real Football 2011 Oyun incelemesi
Öncelikle merhaba arkadaşlar, bu yazıyı yazmadan önce çok düşündüm.
Araştırmalarım sonucu oyun incelemeleri genellikle PC, PS3, XBOX 360 gibi platformlar için yapılıyor.
Yalnız unutulmamalı ki artık telefonlar içinde oyunlar gelişmekte.
Bu oyunları oynayanlar için, hiç oynamayanlar için, merak edenler için böyle bir inceleme konusu başlattım.
Bu konunun devamı da gelecek bir inceleme takımı bile kurulabilir.
Aslına bakarsak bu fikir inceleme dergilerini okurken geldi, neden olmasın dedim kendime ve hemen bir oyun seçerek inceledim.
Oyunu yaklaşık 3 hafta inceledikten sonra görsel destek ile bu konuyu açıyorum :)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

• [*=center]Oyunumuzun adı : Real Football 2011 (RF11)

[*=center]Yapımcı : Gameloft

Belirtmeliyim ki bu oyun futbol severler için hazine değerinde (diğer oyunları çöpe mi atalım dediğinizi duyuyor gibiyim).
Real Football 2011 bir önceki oyun Real Football 2010'dan görsellik olarak, rahat oynama açısından, oyun modu çokluğundan daha gelişmiş.

Bu konuyu biraz daha açarsak, görsellik olarak farkı hissedebilirsiniz. Daha canlı renkler, daha parlak görünüm, daha hoş grafikler.
Giriş ekranı da pek iştah açıcı olmuş;

Rahat oynama konusuna gelelim;
Real Football 2010 bana defalarca sinir dolu anlar yaşattı, ben Enter the Legend modunu oynamayı (tek bir oyuncuyu dünya efsanesi yapmak) seviyorum. Bu modda tek bir oyuncuyu kontrol ediyoruz, RF10'da oyuncular çok bencil. Pas nedir bilmiyorlar.
Sahada bir o yana bir bu yana koşup durdum başladığım zaman. Pas istemek daha zor şöyle ki, bir takım arkadaşımızdan top istediğimiz zaman bağırmak yetmiyor :D
Takım arkadaşımızın üstüne bir kere dokunmamız gerek. Şimdi asıl soruna gelelim;
Takım arkadaşımızın üstüne dokunduğumuz anda yönlendirdiğimiz oyuncumuz o arkadaşımızın dibine gidiyor. Oraya hareket geçiyor, takım arkadaşımız da bizim SON bulunduğumuz yani ondan pas istediğimiz yere topu yolluyor, evet tahmininiz doğru karşı takımda topu rahatlıkla alıyor kaleci yine ecel teri döküyor bu saçma pas sistemi yüzünden.

Real Football 2011'de bu pas isteme problemi ortadan kalkıyor, şükür ki sağ alt köşeye mavi bir top butonu yerleştirmişler.
Top, takım arkadaşlarımızda olduğunda buton hafif mavi bir renk alıyor. Bu butona tıkladığımızda ekranda 'HERE' GIVE ME THE BALL' gibi sözcükler çıkıyor ve yönlendirdiğimiz oyuncumuz topu istiyor. Veee yerinden ayrılmadığı için top isabetli oluyor.
Oyunda yapay zeka daha gelişmiş, top bize geldiği zaman bizim yanımızda karşı takımın oyuncusu varsa yönlendirdiğimiz oyuncumuz hiç bir şey yapmasak bile başka bir takım arkadaşımıza pas veriyor ve topu karşı takıma kaptırmıyor.
Bu basit gibi görünse bile harika bir özellik olmuş.

Sadece kolaylık yok oyunda :)
Oyunda serbest vuruş kullanmak zorlaştırılmış. Normal olarak sol altta ki sarı çubuk karşı takımın yarı sahasına girince beliriyor.
Üstünde ufak bir ok sağa sola hareket ediyor, sarı çubuğun üstüne gelince küçük ok, abanmadan basarsak şut (şut çekmek için oyuncu isminin üstüne basılı tutunuz, ne kadar basılır tutarsanız o kadar hızlı yollar [eee tabi abanmaya gerek yok sona kadar basarsanız Sabri gibi hissedebilirsiniz])
çekmiş oluyoruz. Şimdi nereden nereye geldik ya biz :S
Heh, serbest vuruşu belirtelim. Serbest vuruş sol alttaki bölümden kullanılamıyor. Ekranda beliren sarı daireyi serbest vuruşu nereye kullanmak istiyorsanız götürün. Götürdükten sonra o noktaya basılı tutarak serbest vuruş kullanıyorsunuz. Oyun yine bizi unutmamış, uzaklığa göre ne kadar basılı tutacağımızı da sol altta belirmiş yine :)

Gelelim oyun modlarına;

Hızlı maçtan, penaltıya kadar bir çok seçeneğimiz var.

Kariyer modu ikiye ayrılmış biçimde, Enter the Legend ve Club Master

Kupa bölümü ise üçe ayrılmış biçimde sunuluyor;
Avrupa kupası, kulüp kupası ve Int'l kupası.

Oyuna eklenen bir diğer özellik ile gol derecelendirmesi :)
Gayet hoş ve renklilik katmış oyuna.
(kimi zaman 'Hadi lan! 10 numara goldü!' Diyebilirsiniz ama hoş bir özellik olmuş)

Tabi kupayı unutmamışlar, Real Fooball 2010'da maçı oyuncusu kupasını alabiliyorduk ama bu kupa yetersiz kalıyor bize :)
Oyunda farklı dallarda kupalar alabiliyoruz, maçın oyuncusu, keskin nişancı (Sniper), en iyi defans, forvet, kanat oyuncusu gibi kupalar alabiliyoruz.

(Aslında 10 numara bir gol attım ama erken caps almışım, ve üstte görebileceğiniz gibi 'Sniper' kupası da benim oldu :naughty:)

Son olarak şunu da belirtelim oyun gayet samimi :)
Spiker sürekli yorum yapıyor, oyuncular gol attıktan sonra ve maç bitiminde ilginç hareketler yapabiliyor :hmmm

Ve ya teknik direktöre entel kuntel hareketler yapabiliyor :ehe

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ve ilk incelemenin sonuna geliyoruz :)
Bir 'Teşekkür ederim' yorumu çok görülmemeli.
Lütfen kayıtsız kalmayın :)
Hiç bir şekilde alıntı değildir, tamamen kendi yorumum, kendi yazım, kendi ekran görüntülerim bunlar :)
Alıntı yapacak arkadaşlar CemreFunk yazabilir altına.

Bir sonra ki incelemeye kadar sağlıcakla kalın.....

• Beğen
Tepkiler: tempestshine

tempestshine

tempestshine

Üye
İncelemen güzel olmuş.Bu konu üst konu olabilir.s40daki bir arkadaş yeni çıkan oyunları inceleyip yazıyordu.sende öyle yapabilirsin :oke:

• Beğen
Tepkiler: CemreFunk
CemreFunk

CemreFunk

Üye
    Konu Sahibi
Teşekkür ederim :)
İsteyen arkadaşlar ile bir inceleme takımı bile kurabiliriz. Forumumuz için yararlı olması dileği ile...

Betoncu006

Üye
güzel olmuş beğendim :D

• Beğen
HakaN-06

HakaN-06

Üye
Eline sağlık benim anlamadığım 2012 varken neden 11?

• Beğen
x-scarface

x-scarface

Üye
emeğine sağlık.

• Beğen
doctorrr

doctorrr

Üye
teşkür :D

• Beğen
Metin MF

Metin MF

Üye
Güzel olmuş, aynı yazıyı 2012 için de yazarsanız süper olacak. :)

handci04

handci04

Üye
tebrikler ben 2008 den sonraki oyunlarara bi türlü alışamadım bence en iyisi hala real football 2007 3D

• Beğen
ia.phlvn

ia.phlvn

Üye
Başarılı bi anlatım olmuş teşekkürler. :)

• Beğen
CemreFunk

CemreFunk

Üye
    Konu Sahibi
Güzel olmuş, aynı yazıyı 2012 için de yazarsanız süper olacak. :)

Teşekkür ederim :)

Bu arada RF12 beni nedense hiç sarmadı, bir yazı yazacak olsam benim şahsi görüşlerim ile sanırsam hep yakınırım :) :)

Başarılı bi anlatım olmuş teşekkürler. :)

Teşekkürler :)

tebrikler ben 2008 den sonraki oyunlarara bi türlü alışamadım bence en iyisi hala real football 2007 3D

Bende Real Football 2011'den ne öncesine ne sonrasına alışamadım :islik

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...