RAMDisk Nedir,Kimler Kullanmalı, Nasıl Kullanılır?

 • 29 Eylül 2012
 • 859 Okunma
 • 2 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. RAM Disk, sistem belleğinin (RAM) sizin belirlediğiniz kadar bir kısmını sabit disk olarak kullanmanızı sağlayan 3. parti yazılımlara verilen genel bir isim. Söyleyince oldukça basit gelse de sistem belleğini işletim sistemine "Bu bir sabit disktir" diye sunmak ve kabul edilmesini sağlamak oldukça karmaşık ve incelikleri olan bir işlem.

  Piyasada bu işleve sahip pek çok yazılım var ancak yazıda ben bir tanesi üzerinden yani Dataram RAMDisk üzerinden anlatacağım. Bunun sebebi de; benim gördüğüm kadarı ile en sık güncellenen dolayısıyla an itibari ile en güncel yazılım olması. (Windows 8 desteği dahi var)

  Kimler Kullanmalı?

  RAM Disk başlangıçta çok parlak bir fikir gibi görünse de aslında hitap ettiği kullanıcı profili (Bana göre) oldukça sınırlı.

  Altta bir dizüstü bilgisayarda kullanılabilecek en hızlı HDD'lerden biri olan WD Scorpio Black 7200 RPM ve Ram Diskin okuma yazma hızlarını görüyorsunuz;

  RAM Disk

  < Resmi açmak için tıklayın >


  WD Scorpio Black 7200 RPM

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Gördüğünüz gibi RAM Disk hayal gibi hızlar sunuyor: 3.5 GB/sn sıralı yazma hızı (Masaüstü performans belleklerinde bu hız 6-8 GB/sn. ye kadar çıkıyor) 250 MB/sn. 4K okuma yazma hızı! Bu 7200 RPM diskten yüzlerce kat fazla bir hız demek. Bu hızları sadece ufak bir yazılım kurarak, donanıma hiçbir yatırım yapmamıza dahi gerek olmadan elde edebiliyor olmamıza rağmen çok önemli 2 handikap var:

  1-RAM Disk işletim sistemine bağlı bir program. Yani bu diske işletim sistemi kuramıyor bilgisayarı bu diskten ön yükleyemiyorsunuz. Bu diski sadece Windows çalışırken kullanabiliyorsunuz.
  2-Bu bir sanal disk olduğu için içindekilerin kapanırken yedeklenmesi, açılışta da bu yedeğin yüklenmesi gerekiyor. Bu da bilgisayarın açılış ve kapanış sürelerinin (RAM Diskin boyutuna bağlı olarak) oldukça uzayabileceği anlamına geliyor.

  Bu sebeplerle hitap edeceği kullanıcı profilleri oldukça sınırlı. Benim görüşüme göre bu yazılımı aktif olarak kullanmanız için bilgisayarı profesyonel sebeplerle kullanıyor olmanız gerek. Örneğin Ses, Video ya da Resim işliyorsanız, mühendisseniz ve CAD ve benzeri programlar kullanıyorsanız, Veri Tabanı kullanıyorsanız veya program derliyorsanız kullanmanız oldukça yararlı olacaktır. Bu tip kullanım senaryolarında kullandığınız yazılımları RAM Diske kurmanız gerekeceğinden (Photoshop, CAD, Video işleme yazılımları vs.) RAM Disk boyutunun oldukça büyük olması gerekecektir. Bu da sistem belleğini artırmak için yatırım yapmanızı gerektiği anlamına geliyor çünkü bu tip durumlarda minimum 8 GB bellek şart. Ayrıca Dataram RAMDisk'in ücretsiz versiyonu 4 GB boyuta kadar disk oluşturmanıza izin veriyor. Daha fazlası için programın ücretsiz sürümünü satın almalısınız yada Dataram'dan bellek satın almalısınız. 4 GB boyutundan büyük RAM Diske ihtiyacınız varsa lisans ücreti 18.99 Dolar'dan başlıyor.

  Ya ev kullanıcıları?

  Ev kullanıcılarının da RAM Diski verim alarak kullanabilecekleri senaryolar tabii ki mevcut. Ancak sağda solda bolca karşılaşacağınız "Internet tarayıcınızın belleğini (Cache) RAM Diske taşıyın" önerileri maalesef ülkemiz için çok geçerli değil. Ülkemizdeki Internet Servis Sağlayıcıların sunduğu bant genişliği çok kötü olmasa da gecikme süreleri açısından yerlerde süründüğümüz için bu önerilerin bir geçerliliği kalmıyor. Tarayıcınız hızlı yükleyebilir ama internet hızınız bunun çok altında kalacağından pratikte (Internet tarayıcınızı RAM Diske kursanız dahi) hiçbir fark olmayacaktır.

  Ha bu demek değil ki hiç kullanacağınız bir senaryo yok. Örneğin bilgisayarı günde 1 kere açıp kapayan bir kullanıcı iseniz çok kullandığınız programların tamamını RAM Diske kurabilirsiniz. Bu gün boyunca bu programlarla çok çok daha hızlı çalışacağınız anlamına gelir. Karşılığında bilgisayarınız geç açılıp geç kapanacaktır ama dediğim gibi bilgisayar gün boyu açık olduğu içn bu çok önemli olmayacaktır.

  Sık sık açılıp kapanan bir bilgisayarda ise 200-250 MB boyutunda bir RAM Disk oluşturmak ve sık kullandığınız 1-2 programı buraya kurmak ideal olacaktır.

  SSD kullanıyorsanız benim kişisel görüşüm hiç gerek yok ben denedim verim alamadım.

  Nasıl Kullanılır?


  1- Öncelikle programı indirip kurun. İndirme bağlantısı burada.
  2- Kurulumdan sonra Windows 7 kullanıyorsanız Başlat Menüsü/Tüm Programlar'da, Windows 8 kullanıyorsanız Metro Başlangıç'ta RAMDisk Configuration... kısayolunu göreceksiniz. Çalıştırın.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  3- Açılan pencerede Settings sekmesi, Disk Size kısmında -MB olarak- oluşturmak istediğiniz RAM Disk boyutuna uygun değeri girin ve diğer seçenekleri resimdeki gibi ayarlayın.

  < Resmi açmak için tıklayın >  4- Load/Save sekmesinde ise bilgisayar açılış kapanışta ne yapılması gerektiğini ayarlıyorsunuz. Load Image Settings kısmında bilgisayar açılırken RAM Diske neyin ve nereden yükleneceğini, Save Image Settings kısmında ise RAM Diskin içeriğinin bilgisayar kapanırken nereye kaydedileceğini ayarlayabiliyorsunuz. Varsayılan olarak bilgisayar kapanırken RAM Diskin içeriği C kök dizinine RAMDisk.img dosyası olarak kaydediliyor, bilgisayar açılırken de bu imaj tekrar RAMDiske yükleniyor. İsterseniz buradaki işareti kaldırabilir ve kaydedilmemesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu RAM Diskin içeriğinin tamamen kaybolacağı anlamına geliyor. Ayrıca C dizinine kaydetmek zorunda değilsiniz. 2. bir bölüntüye yada diske de kaydedebilirsiniz. Bunun için Gözat butonunu kullanarak istediğiniz lokasyonu gösterebilirsiniz.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  5- Options sekmesinde ise varsayılan olarak hiçbir seçenek seçili değil. Ancak RAMDisk programı varsayılan olarak kapanışta RAMDisk.img dosyasının üzerine yazmıyor aksine eskisini RAMDisk.bak.img olarak adlandırarak yedekliyor. Yani 2 GB boyutunda bir RAM Disk kullanıyorsanız 2 GB disk alanı RAMDisk.img için ve 2 GB disk alanı RAMDisk.bak.img için olmak üzere 4 GB yer ayırmanız gerekiyor. Eğer bunun olmamasını istiyorsanız Do not create backup file when saving image file seçeneğini işaretleyin. Ayrıca NTSF dosya sisteminde .img dosylarının sıkıştırılması çok gerekli değil bu yüzden isterseniz Do not compre.... ...filesystems seçeneğini de resimdeki gibi ayarlayın.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  6- Ayarları yaptıktan sonra Start RAMDisk butonuna tıklayın. C kök dizininde RAMDisk.img dosyası ve RAMDisk diski, programı ilk defa çalıştırdığınızdan dolayı mevcut olmadığından bir hata mesajı alacaksınız. Tamam diyerek kapatın.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  7- Şimdi diski başlatmamız gerekiyor. Disk Yönetimi'ni açtığınızda (Windows 7'de Başlat Menüsü arama satırına, Windows 8'de ise Çalıştır'a diskmgmt.msc yazıp Enter'a basın) zaten yeni donanım bulundu diye uyarılacaksınız. Resimdeki gibi ayarlayıp Tamam deyin.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  8- Diskimiz ham olduğu için biçimlendirmemiz gerekiyor. RAM Diske sağ tıklayıp Yeni Basit Birim... deyin.


  < Resmi açmak için tıklayın >


  9- Dilediğiniz bir harfi ve ismi (Bilgisayar penceresinde görünecek isim) atayın. Diğer seçenekleri resimdeki gibi ayarlayın.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  < Resmi açmak için tıklayın >


  10- Gördüğünüz gibi diskimiz kullanıma hazır.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  < Resmi açmak için tıklayın >


  11- Artık sık kullanığınız programları sisteminizden kaldırdıktan sonra bu diske kurma zamanı. Bunun için kurulum esnasında Özel (Custom) kurulumu seçip kurulacak lokasyon olarak oluşturduğunuz RAM Diski seçin. Örnek;

  < Resmi açmak için tıklayın >


  RAM Diski kaldırmak

  12- RAM Diskteki verilerinizi (Gerekliyse) yedekleyin.

  13- 2. adımı uygulayın ve Stop RAMDisk butonuna tıklayın. Hata mesajı alacaksınız umursamayın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

  14- Bilgisayarı yeniden başlattığınızda RAM Diskin artık olmadığını göreceksiniz. C:\ProgramFiles\RAMDisk" (64-bit Windows kullanıyorsanız "C:\Program Files (x86)\RAMDisk" ) lokasyonuna gidip RAMDisk klasörünü silin.


  < Resmi açmak için tıklayın >


  15- C:\Windows\System32\Drivers yolunu izleyin ve RAMDiskVE.sys ve/veya RAMDisk.sys dosyalarını silin.

  < Resmi açmak için tıklayın >

  16- C dizinindeki (Ya da hangi lokasyona ayarladıysanız) RAMDisk.img dosyasını/dosyalarını silin.
  (enpedi)
   


  Yazan: ANIL
  Teom@n bunu beğendi.
 2. Emegine saglik :)
   
  ANIL bunu beğendi.
 3. Detayli ve güzel bir anlatım olmus , tesekkürler :)
   
  ANIL bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
21/01/2019 - 08:55