PKK köyleri terk etti


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
delrico

delrico

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
[h=2]Kuzey Irak’ta PKK hedefleri karadan obüs ve top atışlarıyla vuruluyor. Havadan ise uçaklar tespit edilen hedeflere bomba yağdırıyor. Köylerde barınan PKK’lılar yüksek bölgelere çekildi[/h]

’nin Çukurca ilçesine düzenlenen ve 24 askerin şehit edildiği saldırının ardından başlatılan sıcak takip sürüyor. ’nin 22 taburla Kuzey topraklarına girdiği yönündeki haberler peşmerge kaynakları tarafından bir kez daha kesin dille yalanlandı. ’ya bağlı özel birlikler sadece bölgesinin karşı yakasına düşen bölgesinde sınırlı bir yürüttü. Ancak bu birliklerin şu ana kadar yoğun bir çatışmaya girmediği belirtiliyor. Sınırdaki askeri yığınağın daha çok Çukurca ve çevresinde yoğunlaştığı gözlendi. Sınıra yönelik askeri sevkiyat ise halen devam ediyor.

Yoğun ateş
Dün Kuzey Irak’taki ’nın barınma alanlarına yönelik karadan obüs, havan ve tanklar tarafından araziden görüntü alınan ve önceden belirlenen hedeflere nokta atışları yapıldı. Top atışları daha çok sınırındaki Hakurk bölgesine doğru yapılırken, yine -İran-Irak üçgeninde yer alan Zagros sıra dağlarındaki noktalar ile - , Govend dağı, Kartal boğazı, Hesaba köyü, Note vadisi, Mara vadisinde belirlenen ve İnsansız Hava araçlarıyla görüntü alınan noktalar sabah saatlerinden itibaren vuruldu.
bölgesindeki Bede, Petrut köyleri ile Ertuş ve Kinyaniş Vadisi dün sabah saatlerinden itibaren top atışına tutuldu. Yoğun top atışlarından dolayı bölgede yangın çıktığı bildirildi. Kamplara yönelik hava harekatları nedeniyle stratejik noktalara gizlenen PKK’lıların da zaman zaman ’lara Doçka uçaksavarlar ile omuzdan atmalı İgla ve Strella füzeleriyle karşılık verdikleri bildirildi. Özellikle Zağros Dağları ile Zap Vadisi’ndeki bölgesine arka arkaya sorti ve dalış yapan uçaklar, PKK’nın ve uçaksavar saldırılarına karşı ısıya güdümlü balonlar bıraktı. Bu balonlar sayesinde PKK’nın uçaklara yönelik saldırıları etkisiz bırakılırken, vadilere dalış yapan uçaklar çok sayıda hedefi vurdu.

Yükseklere çekildiler
Zaho’dan başlayıp İran sınırına kadar uzanan 350 kilometrelik Kuzey Irak sınırında birçok yerleşim birimini kontrol eden PKK’lılar, sınırdaki nedeniyle köylerdeki kontrol noktalarını terk ederek yüksek yerlerdeki stratejik ve daha güvenli olan alanlara çekildi. PKK’nın terk ettiği bazı noktalara Kuzey Irak bölgesel Kürt yönetimi geçici kontrol noktaları oluşturdu. Bölgeye gitmek isteyen siviller ise oluşturulan geçici güvenlik noktalarında durdurulup aramadan geçiriliyor.
PKK’lıların faaliyet gösterdiği alanlar yasak bölge kapsamına alınırken, bu bölgelere sivillerin geçişi kesildi. Türkiye’nin ani ve zamansız top ve havan atışlarından dolayı PKK’lıların faaliyet gösterdikleri alanlardaki mesire yerleri de hafta sonları piknik yapmak isteyen sivil halka kapatıldı. Örgütün faaliyet alanları içinde yer alan bazı köylerde yaşayanlar Zaho, Duhok, Erbil ve bölgesine geçici olarak yerleşti. Bazı aileler için de bölgesel Kürt yönetimi tarafından geçici barınma merkezleri oluşturulacakı.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

TheNightMare.
Cevap
4
Görüntüleme
784
vedat1966
Türk-X
Cevap
1
Görüntüleme
308
mürteza16
UtkuGARIP
Cevap
3
Görüntüleme
352
zombaka
Haydar
Cevap
1
Görüntüleme
306
OttomaN TigeR
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt