Photoshopun Bazı Gizli Teknikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sin'Dorei

Sin'Dorei

Üye
    Konu Sahibi
Photoshopun Bazı Gizli Teknikleri
Bu konuda sizlere Photoshop un bazı gelişmiş özelliklerini karıştırarak farklı tasarımlar yapmayı göstereceğim.

Bu resme benzer bir tasarım yapacağız.

1. Adım

Öncelikle yeni bir sayfa açıyoruz.Ben gösterme amaçlı 800x600 bir kağıt kullandım.Sizler eğer yapacağımız tasarıyı yazdıracaksanız veya duvar kağıdı olarak kullanacaksanız boyutları ona göre ayarlayın.

Sayfayı açtıktan sonra sağ köşedeki yarı siyah yarı beyaz çember sembolüne tıklıyoruz ve Gradient diyoruz

Açılan pencerenin aşağıdaki gibi olmasına dikkat ediyoruz

Gradient kelimesinin yanındaki kutucuğa tıklıyoruz ve gelen pencereyi aşağıdaki gibi ayarlıyoruz

Şöyle birşey elde etmiş olmamız gerekiyor

Şimdi biraz parlaklık ekleyeceğiz.Brush Tool u seçiyoruz ve herhangi bir çember fırçayı alıyoruz.Bu fırçamızın rengini #ccffff ve hardness değerini %0 yapıyoruz.Yeni bir layer oluşturuyoruz ve oluşturduğumuz layerin ortasın fırçamız ile hafif çember bir şekil çiziyoruz.Çemberin mümkün olduğunca küçük olması resmin görüntüsü için işimize yarayacaktır.
Fırçamız ile küçük bir çember çizdikten sonra o layerin opacity değerini %60 a getiriyoruz.

2. Adım

Yeni bir layer oluşturuyoruz ve dosyasını indiriyoruz.Renk değerini #77e5e4 e getiriyoruz ve indirdiğimiz dosyaları kullanıyoruz.

İndirdiğimiz Dosyaları Kullanmak İçin

Window>Brush a geliyoruz.Sağ tarafta açılan pencereden Brush Presets sekmesine geliyoruz.Ardından pencerenin sol üst köşesinde bulunan aşağıyı gösteren ok işaretine tıklıyoruz ve Load Brushes diyoruz.İndirdiğimiz dosyayı açılan klasöre kopyalıyoruz ve seçiyoruz.
Dosyaları aldıktan sonra Brushes a geliyoruz ve fırçamızı değiştirdiğimiz yeri açıyoruz.Aldığımız fırçaları en altlarda görebiliriz.Herhangi bir fırçayı seçiyoruz ve resmimize uyguluyoruz.

Layerimizi duplicate ediyoruz ve tekrar alttaki layeri seçiyoruz.Filter>Blur>Gaussian Blur a geliyoruz biraz bulanıklaştırıyoruz.Ardından layerimizin modunu Normal den Color Dodge ye getiriyoruz.

Şimdi duplicate edip düzenleme yapmadığımız layerimize geçiyoruz ve onun modunuda Normal den Linear Dodge ye getiriyoruz.

İsterseniz farklı renkleri ve fırçaları deneyebilirsiniz ancak bulanıklık ve layer mod larının aynı olmasına özen gösterin.
Farklı bir fırça ve farklı bir renk seçiyoruz.Ben #e577d2 kodunda bulunan pembeyi kullandım.
Renk ve fırçamızı seçtikten sonra tekrar fırçamızı kullanıyoruz.

3. Adım

Bu aşamada resmin üzerine adımızı veya istediğimiz bir yazıyı yazacağız.Aşağıdaki yazı tipini indirebilirsiniz.İsterseniz mevcut yazı tiplerinizi de kullanabilirsiniz.

Yazı Tipini İndirenler İçin

Yazı tipini indirdikten sonra rar dan çıkarın.Çıkardığınız dosyalardan yazı tipi dosyalarını kopyalayın.Denetim Masası>Yazı Tipleri ne gelin ve kopyaladığınız dosyaları yapıştırın.Yeni yazı tiplerimizi aldık.

Yazı Yazma aracını alalım, yazı yazacağımız yeri seçelim ve yazımızı yazalım.Yazının büyüklüğü için puntoları ayarlayabilirsiniz.Programda belirtilen puntolar yeteri kadar büyük değilse elinizle değer girebilirsiniz.Ben 175 kullandım.
Ben "Design" ve kendi adımı içeren iki farklı tasarlama yaptım.Kendi adımı içeren resmi en altta görebilirsiniz.

Yazı yazdığımız layere geliyoruz ve altta bulunan fx simgesine tıklıyoruz.Ayarları aşağıdaki gibi yapıyoruz.

Gradient Overlay ın önündeki kutuyu işaretliyoruz ve ayarlarını şu şekilde yapıyoruz.

Renkler ise şöyle

Şuna benzer bir görüntü elde etmiş olmamız gerekiyor.

4. Adım

Çalışmamızı herhangi bir formatta kaydediyoruz.Tercihen .psd de kaydedebiliriz.
dosyasını indiriyoruz.
Dosyayı indirdikten sonra Window>Actions a geliyoruz ve en altta bulunan 12 sahneden herhangi birisini seçiyoruz.
Benim seçtiğim sahnede şu şekilde bir görüntü oluştu

5. Adım

Biraz ışıklandırma ekleyebiliriz.Filter>Render>Lightning Effects e geliyoruz ve değerleri aşağıdaki gibi yapıyoruz.Işığın geliş açısıyla oynayabilirsiniz.

Şimdi Filter>Render>Lens Flare ye geliyoruz ve açılan pencerede parlak ışık koymak istediğimiz yere tıklayıp Brightness değerini uygun olduğu şekilde ayarlıyoruz.

Tekrar ışıklandırma efekti verebiliriz

Birkaç tane spot ışığı gibi ışıklandırma ekleyebiliriz.Filter>Render>Lens Flare ye geliyoruz

6. Adım

Resmimize doku ekleyebiliriz.

Eğer elinizde mevcut doku varsa onları kullanabilirsiniz.Eğer yoksa şu resmi kullanabiliriz.

Dokumuzu resmimizin üzerine getiriyoruz ve modunu Overlay a getiriyoruz, Opacity ayarını %75 olarak ayarlıyoruz.

Sonuç

Ve adımı içeren, yaptığım diğer resim

Bilgileriniz doğrultusunda eklemeler yapabilirsiniz.
Takıldığınız bir yer olursa bu konuda sormanız yeterli.

~Cem
Kenny​

• Beğen
Tepkiler: Zafer Arslan, Kobra_FighterTR, emr-erock ve 1 kişi daha

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
Sağolasın :)

Kobra_FighterTR

Kobra_FighterTR

Üye
Güzel Ama Bunlar Gizli Özellik Değilki :) Yardımcı Eklentiler.Ama Çalışman Güzel Olmuş,Eline Sağlık.

emr-erock

emr-erock

Üye
SAğol, yararlı bilgi ve ayrınıtıları unutmamışsın^^:oke:

Kobra_FighterTR

Kobra_FighterTR

Üye
Ben Teşekkür Butonunu Göremedim Gören Varmı :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt