Photoshop'ta Retro Resim Efekti

Sponsorlu Bağlantılar

shadowman

shadowman

Üye
    Konu Sahibi
Photoshop'ta Retro Resim Efekti
Merhaba arkadaşlar. Maxicep'teki ilk Photoshop dersimde size resimlere retro efekti vermeyi öğreteceğim. Photoshop'un kendi özelliklerini kullanacağımız için çok kolay bir çalışma olacak. Önce temel resmimize bakalım :

Şimdi de sonuca bakalım :

Pek de farklılık yok, ama biraz daha koyu ve portre resimlerinde daha muhteşem duracaktır. Dersimize geçelim.

------------------------------------

1. Yeni bir katman açın ve boş olan katmanı #006cff rengi ile doldurun. Bu katmanın saydamlığını %35'e düşürün ve katman ayarını "Exclusion" seçin.

2. Yeni bir katman daha açın ve bunu da #a800ff rengi ile doldurun. Bu katmanın saydamlığını %17'ye düşürün ve katman ayarını "Exclusion" seçin.

3. Layer > New Adjustment Layer > Color Balance'a tıklayın ve resimdeki ayarları girin. (Sırasıyla : -13, 0, +11)

4. Layer > New Adjustment Layer > Curves'a tıklayın ve önce RGB'yi sonra Blue seçeneğini aşağıdaki gibi ayarlayın. Benim yaptığıma benzer yapmaya çalışın, aynısı olmasına gerek yok.

( Blue'da ne var derseniz, başlangıç noktasına dikkat edin. Biraz sağa ilerlettim. )

5. Yine yeni bir katman açın ve #ffc38e rengi ile doldurun. Saydamlığı %78 yapın ve katman ayarını Soft Light'a çevirin.

6. Layer > New Adjustment Layer > Brightness/Contrast seçeneğini açın ve Contrast ayarını 21 yapın.

7. Az önce yaptığımız gibi yeni bir Curves katmanı daha ekleyin ve ayarlarını aşağıdaki gibi yapın.

Tamamdır arkadaşlar, bu kadar. İsterseniz bu resme değişik efektler daha verebilirsiniz. Mesela :

Ama benim yaptığım gibi abartmaya da gerek yok :D , sade efektler verirseniz daha retro tarzında olur ve daha şık görünür.

Eğer beğeni çok olursa bunun gibi ya da yazı efekti tarzında dersler yayınlamaya devam ederim.

İyi forumlar !

zx6r

zx6r

Üye
yeni başlayanlar için ideal, teşekkürler.

Excelegitmeni

Üye
güzel bilgi ! eyvallah.