Phoenix kepçeyle buz ve toprak topladı


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
leiche

leiche

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
NASA'nın Mars'ta bilimsel araştırmalarını sürdüren Phoenix uzay aracı, Kızıl Gezegen'in yüzey tabakasının altındaki kaya gibi sert buz katmanını başarıyla delerek, robot kol kepçesiyle buz ve donmuş toprak numunesi topladı.NASA'dan yapılan açıklamada, buz tabakasının Phoenix'in kepçesiyle kazabilmesi için fazla sert olduğu belirtilerek, bu nedenle kepçenin arkasında bulunan ve özel olarak üretilen matkap gibi bir delgi kullandığı kaydedildi.

Phoenix'in dün gece Dünya'ya geçtiği görüntü ve veriler de toprak numunesinin kepçenin içinde olduğunu doğruladı ve toplandıktan saatler sonra hafifçe değiştiğini gösterdi.

Dünyada buz havaya maruz kaldığında erirken, Mars'ta da katı durumdan gaz durumuna geçiyor.

Mars programında çalışan bilim adamlarının resmen "Pamuk Prenses" adını verdikleri ve geçen hafta sonu ile bu hafta başında genişletme çalışması yaptığı çukurda matkapla iki ayrı delik açan Phoenix'in buz toplama denemesi, numune toplamada delme yönteminin testiydi.

Aynı yöntem, önümüzdeki günlerde yeni numuneler toplanması ve toprakta yaşam için gerekli organik veya karbon temelli bileşenleri analiz etmeye yönelik TEGA (Thermal and Evolved Gas Analyser - Termal Gelişkin Gaz Analizcisi) fırınının girişindeki eleğe konması için kullanılacak.

NASA'nın Houston'daki Johnson Uzay Merkezi'nde yer alan Phoenix bilimsel araştırma ekibinden Richard Morris, çok başarılı bir deneme yaptıklarını belirterek, verilerin Phoenix'in fırınlarına konacak numunede yeterince buz kalacağını gösterdiğini kaydetti.

Phoenix, Pamuk Prenses çukurunu genişletme ve yeni bir dizi buz tabakası delme çalışmalarını sürdürecek.

maxicep.com - leiche
 
canturgay

canturgay

Üye
bayaaa akıllı bi cihaza benziyor bu anka kuşuu..:ehe
 

Anıl Umut

Emekli Yönetici
şu sitesi türkler tarafından hacklenen değilmi :ehe
iyi işler yapıyo bu robot
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

_dumanist_
Cevap
2
Görüntüleme
586
schumici
Tr-Maxicep
Cevap
1
Görüntüleme
466
Doğuş Pertez
leiche
Cevap
2
Görüntüleme
498
safakk
Albert Einstein
Cevap
0
Görüntüleme
687
Albert Einstein
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt