Oruçluyken denize girilir mi? Bu günah mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
Oruçluyken denize girilir mi? Bu günah mı?
Ağız ve burnundan su kaçırmamak şartıyla oruçlu kişi yıkanabileceği gibi, havuz veya denize de girebilir. (Fetâvây-ı Hindiyye, Beyrut 1980, II, 199) Ancak yüzme esnasında su yutmaktan kaçınmak zor olduğu için ihtiyatlı davranmak uygun olur. Bu durum ibadeti riske sokar.

Jus7ice

Jus7ice

Üye
hiç uygun olmadığını biliyorum çünkü havuza girdikten sonra ben kendimi oruçlu gibi hissetmiyorum geçen sene oruçluyken havuza girilmemesi dduş alınmaması hatta klimanın dibinde beklemenin bile doğru kaçmayacığını öğrendim orucu bozmasa bile sakatlıyormuş

Karavelaa

Üye
Bilgilendirme için teşekkürler.

OnurYurdakul

OnurYurdakul

Üye
hiç uygun olmadığını biliyorum çünkü havuza girdikten sonra ben kendimi oruçlu gibi hissetmiyorum geçen sene oruçluyken havuza girilmemesi dduş alınmaması hatta klimanın dibinde beklemenin bile doğru kaçmayacığını öğrendim orucu bozmasa bile sakatlıyormuş
Bu kendini fazlasıyla rahatlatmaya giriyor. Mesela oruç hafiflesin diye denizden çıkmamak(su yutmadan) orucun anlamı kalmıyor zaten oruç dediğimiz şey sabır gerektiren bir şey ama oruç hafif olsun diye klimanın altında bütün gün beklenirse orucun bi anlamı kalmaz. ( ben beklemeyin demiyorum ama bütün gün beklemek sıkıntı)

• Beğen
Tepkiler: Jus7ice