opal taşının anlamı rengi çeşitleri

 • 12 Ekim 2012
 • 460 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Opal Taşı Gökküşağı Taşı Hakkında Bilgi,Opal Gökkuşağı taşı Anlamı,Opal Gökkusağı Taşı Ne Renk,Opal Gökkuşağı Taşı Çeşitleri nelerdir,Opal Gökkuşağı Taşı Takı Resimleri

  Halk arasında Gökkuşağı Taşı olarak da bilinen Opal, karışık bir geçmişe de sahiptir. Kimisi onu talihsizlik getiren bir taş olarak nitelerken, kimisi de güven duygusunu taze tutmak ve düşmanlara karşı güçlü olmak için üzerinde taşır. Ayrıca negatif duyguları emdiğine ve duygusal dengeleyici olduğuna da inanılır. Görme duyularını güçlendirip, sezgi arttırıcı etkisi vardır. Üst ben’e ulaşmak için kullanılabilir.

  Opal, insanın avuç içi ısıyla renk değiştirme özelliğine de sahip yegane taşlardan biridir. Beyaz camsı bir kristaldir.Aslında renksizdir ama içindeki ek bileşenlere göre değişik renkler ve röfleler alabilir.

  Opal bir koloittir bileşiminde %3 ile %13 su bulunur görünümü yağsı veya camsıdır, kırık yüzeyleri kavkıya benzer. Birçok çeşidi vardır, bunlar arasında en tanınmışı asil opaldır. Çok güzel yanar-döner parıltılar verdiğinden mücevhercilikte değerli taş olarak kullanılır. En güzel türleri Macaristanda çıkarılır. Çok çeşitli ve parlak renklerde bulunduğu için alevli opal, pullu opal, şark opali gibi adlar alır. Meksikada bulunan bir türü ticarette ateş opali, ballı opal, alev opali adıyla bilinir kırmızı, turuncu ve bazen Yeşilimsi sarı renkte olan bu opal, ateş kırmızısı tonlarında parıltılar yapar.

  Diğer opal türleri şunlardır: saydam, yanar-döner, olmayan ve yumrulu yapıda hiyalin bileşimindeki hidrokarbonlar sebebiyle çeşitli renklerde bulunan çakmaktaşı yumru veya kabuk şeklinde bulunan kaşolon hidrofan, menilit, gayzerit veya gayzer silisleri vb.
   


  Yazan: Doğuş Pertez
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
17/01/2019 - 22:07