Ölürken en çok pişman olunan 5 şey!

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
bydexer

bydexer

Üye
    Konu Sahibi
Ölürken en çok pişman olunan 5 şey!

[h=2]İnsanlar ölümlü olduğu gerçeğiyle yüz yüze geldiklerinde en çok pişman olduğu 5 şey![/h]
Avustralya'da yıllar boyunca evlerinde ölümü bekleyen hastalarla çalışan hemşire Bronnie Ware, emekli olduktan sonra deneyimlerinden yararlanarak yazdığı kitapta insanların hayatlarının son günlerinde en çok neye pişman olduğunu listeledi.

[h=4]İNSANLAR ÖLÜM DÖŞEĞİNDE ÇOK ÖNEMLİ DEĞİŞİMLER YAŞIYOR[/h] İnsanların ölüm döşeğindeyken en çok doslarını yitirdikleri için pişman olduğu ileri sürüldü. Ware, "The Top Five Regrets of the Dying - A Life Transformed by the Dearly Departing" adlı kitabındaölüm yatağında insanların en çok pişmanlık duyduğu şeyin diğer insanlarla ilişkilerindeki ihmalkarlık olduğunu ileri sürdü.

İnsanların ölümlü olduğu gerçeğiyle yüz yüze geldiklerinde çok önemli değişimler geçirdiğini belirten Ware, ölmek üzere olan hastaların inkar, korku, öfke, pişmanlık ve sonunda kabullenme gibi aşamalardan geçtiğini söyledi.

Hastalarına en çok ne için pişmanlık duyduğunu soran Ware, aldığı yanıtların temelde benzer olduğunu ve beş başlık altında toplandıklarını keşfetti:

1. "Keşke başkalarının benden beklediği hayatı sürmek yerine düşlerimi gerçekleştirme cesaretim olsaydı." Ware'e göre insanlar, yaşamlarının sona erdiğinin farkına varıp geriye döndüklerinde düşledikleri şeylerin çok büyük bir kısmını gerçekleştirmediklerini görüyor ve pişman oluyor.

2. "Keşke bu kadar çok çalışmasaydım." Ware'e göre erkek hastaların büyük bir kısmı, işleri nedeniyle ailelerine ve dostlarına yeterince vakit ayıramadıkları için pişman oluyor. Ware, erkek hastaların büyük bir kısmının eğer bir şansları daha olsa dönüp çocuklarının kaçırdıkları anlarını yaşamak istediklerini gözlemledi.

3. "Keşke duygularımı dile getirmeye cesaretim olsaydı." Birçok insanın diğerleri ile ilişkilerini belirli bir düzeydetutmak için duygularını bastırdığını söyleyen Ware, bastırılan duyguların insan sağlığı üzerinde son derece olumsuz etkileri olduğunu ileri sürdü.

4. "Keşke arkadaşlarımla ilişkimi sürdürseydim." İnsanların kendi yaşamlarına çok fazla odaklanıp arkadaşlarıyla ilişkilerini yitirdiğini ancak ölüm yatağında fark ettiğini söyleyen Ware, ölmekte olan insanların en çok eski arkadaşlarını özlediğini söyledi.

5. "Keşke kendime daha çok mutlu olmak için izin verseydim." Çoğu insanın mutluluğun aslında bir seçim olduğunu ölüm anı gelene dek fark etmediğini söyleyen Ware, insanların rahat yaşamak uğruna eski alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlı kaldığını belirtti. Alışkanlıklarından vazgeçmek istemeyen insanların değişme korkusu yaşadığını ve daha fazla mutlu olma şansını kendi kendilerine yok ettiğini belirten Ware, ölüm yatağındaki hastalarının "Keşke daha çok gülseydim, keşke aptalca şeyler yapmaktan bu kadar korkmasaydım" diyerek pişmanlıklarını dile getirdiğini sözlerine ekledi.

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
3. "Keşke duygularımı dile getirmeye cesaretim olsaydı."

Belki sadece bu..

Amaru Shady

Amaru Shady

Üye
pişman olursam 3. olur

spy ghost

spy ghost

Üye
harbi 3.madde adamın canını yakmaya yeterde artar bile

tempestshine

tempestshine

Üye
Benim kesinlikle 1.

HaqperesT

HaqperesT

Üye
olüme yakın insan hayat enerjisini tuketmiştir artık bu enerjiye iştiyakla bu tur şeyleri isterler ancak gercek kişiliklerini yansıtmaz bu. Zira ölüm döşegindeki tövbe de pek makbul sayılmaz. Firavun bile ölürken tövbe eder ancak iş işten gecmiştir ve Allah cc kabul etmez.

Hasan

Üye
belkı 3.

ahmet_1231

ahmet_1231

Üye
Hayat zaten pişmanlıklarla geçiyor. Keşke öyle olsaydı, keşke bunuda yapsaydım diyerek iyi kötü bir hayat yaşayacağız. Önemli olan o anı yaşamak ve pişmalıkları en aza indirmek.

Rock_in_Rollx2

Rock_in_Rollx2

Üye
6. Madde.Keşke bu kadar günah işlemeseydim diyeceksiniz öyle 3 3 3 3 diye tutturmayin ölümden dönen bir insan olarak ben size bunu söyleyim düşünelecek tek şey ben simdi nasıl hesap verecem oluyor birde aileni düşünüyosun ama o kadar çok değil :)

Gökmen Gökhan

Üye
6. Madde.Keşke bu kadar günah işlemeseydim diyeceksiniz öyle 3 3 3 3 diye tutturmayin ölümden dönen bir insan olarak ben size bunu söyleyim düşünelecek tek şey ben simdi nasıl hesap verecem oluyor birde aileni düşünüyosun ama o kadar çok değil :)

Aynı duyquları bende yaşadım ben şimdi nasıl hesap vericem dedim ama öldürmeyen ALLAH öldürmüyo işte...3 qünlük dùnyada 3. qündeyim...

Rock_in_Rollx2

Rock_in_Rollx2

Üye
Aynı duyquları bende yaşadım ben şimdi nasıl hesap vericem dedim ama öldürmeyen ALLAH öldürmüyo işte...3 qünlük dùnyada 3. qündeyim...

ben hala aynı hayatıma geri döndüm fakat bazı şeyleri aştım yanlış anlaşılmasın dedikodu yu çok severdim birini attırmayı o bile aklıma geldi inkumunda boğulacakken simdi çeneme belime sahip çıkıyorum :) birde millet 3 3 3 3 al sana 3 ün açıklaması özgüven yoksa hiç yasama kardeşim zaten :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt