"Ölüm anını" anlamak için dev araştırma

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Fatih[Sag0]HiphoP

Fatih[Sag0]HiphoP

Üye
    Konu Sahibi
"Ölüm anını" anlamak için dev araştırma

Yazı boyutu İngiltere ve ABD'deki doktorlar, ölümün eşiğine gelinen andaki deneyimleri anlamak için, kalp krizi geçiren hastalar üzerinde büyük bir araştırma başlatıyor.

Bu iki ülkenin 25 hastanesindeki doktorlar, kalbi veya beyin faaliyetleri geçici olarak durmuş insanların "beden dışı" deneyimler geçirip geçirmediğini anlamak için bin 500 kişi üzerinde çalışacak.
Southampton Üniversitesinin koordine ettiği araştırmanın 3 yıl sürmesi bekleniyor.
Bu tür deneyimler yaşadıklarını söyleyen bazı insanlar, o anda bir tünel veya parlak bir ışık gördüklerini, bazıları da hastanede başlarında bekleyen tıp personelini kuşbakışı gördüklerini anlatıyor.
Araştırmanın başkanlığını yürüten Dr. Sam Parnia, "Beyin durduktan sonra bilincin devam ettiğini gösterebilirseniz, bu bizi bilincin ayrı bir varlık olduğu olasılığına götürür. Bunun olduğu birçok vaka bulabileceğimizi zannetmiyoruz, ancak açık fikirli olmak durumundayız. Bu şimdi bilimsel araştırmaya konu olacak bir gizem" dedi.
Yoğun bakım doktoru olan ve ölümün eşiğindeki deneyimlerin yeterince araştırılmadığını düşünen Parnia, "Yaygın inanışın aksine ölüm belli bir an değildir. Aksine, kalp atışları durduğunda, akciğerler çalışmamaya başladığında ve beyin fonksiyonları bittiğinde başlayan bir süreç, 'kardiak arrest' diye tabir edilen bir tıbbi durumdur" dedi.
Parnia, "Kardiak arrest esnasında ölümün 3 kriterinin tümü vardır. Bunu, kalbin yeniden çalıştırılması ve ölüm sürecinin tersine çevrilmesi çabalarının başarıyla sonuçlanabildiği birkaç saniyeden bir saate kadar sürebilen bir dönem takip eder. İnsanların bu kardiak arrest döneminde geçirdikleri deneyimler, ölüm sürecinde hepimizin geçirmesi muhtemel deneyimi anlamada eşsiz bir pencere açmaktadır" diye anlattı.

ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
İyi de kalp krizi geçiren her 100 kişiden 90'ı o anda neler olduğunu hatırlamıyor demişlerdi bilimadamları. :dry:

omayra

Üye
Benim babam 3 kere kalp krizi 1 kere akciğer krizi geçirdi, ışıktan söz etmedi :)

Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
Yine de ilgi çekici bir araştırma..

--------------- Ekleme ---------------

Benim babam 3 kere kalp krizi 1 kere akciğer krizi geçirdi, ışıktan söz etmedi :)
Çok soğukkanlısın bu konuda şaşırdım valla.. :)

Fatih[Sag0]HiphoP

Fatih[Sag0]HiphoP

Üye
    Konu Sahibi
benim amcamda 5 yada 7 kez kalp krizi geçirdi.:ss

omayra

Üye
Yine de ilgi çekici bir araştırma..

--------------- Ekleme ---------------

Çok soğukkanlısın bu konuda şaşırdım valla.. :)

yaşadığımız onca şeyden sonra soğukkanlı olmaktan başka yapacak bir şey yok:)

grafikseli 84

grafikseli 84

Üye
ya öleceği yoksada adam ölmek üzere olan yada burun buruna gelen hastaları inceliyoruz dediğini düşünsenize..adam öleceği yoksada gittti...
allah rahmet eylesin..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt