Nokia'da Durum Kötü

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
darülmendep

darülmendep

Üye
    Konu Sahibi
Nokia'da Durum Kötü

Finlandiyalı cep telefonu devi Nokia'nın başına son on yıldır hiç gelmeyen bir şey geldi.

2009'un üçüncü çeyreğini geride bıraktık ve her çeyrekte olduğu gibi şirketler son üç aylık kar zarar durumlarını açıklıyorlar. Dün Intel'in gösterdiği başarıyı sizlerle paylaşmıştık, bugün ise bir başka teknoloji devi olan Nokia rakamlarını açıkadı ve görülen o ki durum hiç de iç açıcı değil.

Nokia akıllı telefonları iPhone ve Blackberry'lerle rekabet edemiyor.
Finlandiyalı cep telefonu devi Nokia üçüncü çeyrekte tam 559 milyon Euro zarar ettiğini açıkladı. Şirketin son on yıldan beridir ilk kez zarar ettiği belirtiliyor. Bunun sebebi olarak ise akıllı telefonların giderek yaygın hale gelmesi. Nokia bu alanda Apple, RIM ve Palm ile şimdilik baş edemiyor. Nokia'nın akıllı telefon konusunda daha iddialı hale gelmesi şart gözüküyor.
 
mmzzkk

mmzzkk

Üye
Vay be..Hey gidi nokia..Sen bu durumlara düşcek adammıydın.
 

DERBEDER-34-

Üye
inşallah batmz sonra kim yapcak bize n95 leri n96 ları :(:agla:kop:şaka bi yana nokianın telefonlarndan aldfdığım zevki ıphone den alamam ama yiğid iöldür hakkını yeme palm ve rım i pek beğenmem telefonlsrını ama ıphone gerçekten ço cidd bir rakip hele hele görseliğe ve işlemci hızına baktımı nokia kusura bakmasın ama biraz zayıf hatta bvence çok zayıf... şahsen dokunmatik tllerin inceledim media marktta benki çok severim dokunmatik çok zevkildir kullanmak ama hiç zevk almadım hemen yerine bıraktım n97 5530 ve 5800 ı.. ama ıphone öylemi pc mübarek :ehe:yuru:oke:
 

Neverex

Üye
İlginç bir durum :cnfsd:
 
Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
her zaman nokia derim..her şirket gibi o da arasıra bu durumları yaşayabilir..zamanla o da kendini geliştirecektir..
 

goliykorol

Üye
iyidir iyi biraz burunları sürtsün ne o öyle 2,5 milyara telefon connecting people diyorlar ama son zamanlar ya peoples lux semtlere taşındı ya da dar gelirli halkıma artık peoples yerine başka birşey diyorlar:ehe
 
Mehmet

Mehmet

Emekli Yönetici
İyi olmuş daha güzel telefonları daha ucuza yaparlar artık
 
kacaksevgilim

kacaksevgilim

Üye
Aynı sistemli telefonları yüksek fiyatlara satmadan önce düşünecekti nokia.10 yıldaki karını eritsin.Sürümden kazansın biraz
 

sanane69

Üye
Yıllarca en azından Türkiye piyasasında karşılarında güçlü bir rakip yoktu ve sürekli aynı telefonları çok az geliştirerek piyasaya sürerek sürekli kar ettiler,ama artık ciddi rakipleri var.Umarım artık özellik kadar tasarımın da önemli olduğunu kavrarlar da laptop kalınlığında cep telefonları üretmezler :)
 
superbot

superbot

Üye
Bu durumu kurtaracak çok şey var aslında iktisattaki bazı basit uygulamalar. Fiyatları, muadillerine göre iskonto edip aylık cironda artış hissettirecek sıcak para ile reel telefon piyasasında pazar payını koruyacaksın. aylık 5 tane satacağına indirim yapıp 10 tane sat.böylelikle 5 tane sattığın cirodaki maliyetlerle 10 tane sattığın ciro hiç bir zaman aynı olmayacak. İbre, senin yaşamış olduğun şoku unuttup tekrar yükselterek bölgesel piyasalarda yıllık telefon satış oranını rakiplerine oranla arttırmış olacaktır. (satışlar artarken pastadaki payında artacaktır.)Tabi burda Emek yoğunu olacağından maliyetlerine dikkat edeceksin. Kısaca NOKİA 'nın ar-ge sindeki şahıslar at gözlüğü takmış olacaklar ki Satış rekorları kırılan, kalkınmaya aday ülkeleri pek kaile almamışlar. Nokia 2000 li yılların başlarındaki satış rekorları kırdığı günleri bence unutsun, Çünkü o zamanlar çin pek önemsemiyordu bu piyasayı. Amerikada zaten malum motorola vardı. Amerikalılar avrupalılardan çakmak kadar cep telefonunu görünce ve ne olduğunu anlayana kadar, Bilgisayar parçaları içinde boğulmaktan kurtulan Appel piyasaya çıktı.Sonra derken Çin, paran kadar kalite felsefesiyle herşeyi kopyalar oldu. (çin geçmiş tarihte türk beylikleri ve diğer türk uygarlıklarını savaşla yenemediği anlayınca böl, parçala, yok et felsefesiyle bugüne geldi).Konuyu dağıtmadan; Benim size bahsettiğim aslına çok basit iktisadi ve ekonomik yöntemlerdir. Zaten küçük başarısızlıklar, katlanılması zor büyük sonuçlara yol açar. Son söz; Nokia böyle giderse kafalarda ,ismini almış olduğu nehirden ibaret olduğuyla anılacaktır.saygılar...
 
darülmendep

darülmendep

Üye
    Konu Sahibi
güzel açıklama
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt