Haber Nokia ve HMD telefonlar için internet sitesi açtı

Sponsorlu Bağlantılar

Emre

Üye
    Konu Sahibi
Nokia ve HMD telefonlar için internet sitesi açtı
nokia, hmd global ile bir lisans sözleşmesi imzalamıştı malumunuz. “nokia” markalı android’li akıllı telefonların ve feature phone’ların tasarımını ve bu esnada nokia patentlerinin kullanılmasını kapsayan bu anlaşmadan sonra ortalık biraz durulmuş, özellikle hmd global tarafı kapalı kapılar ardında çalışmalarına devam etmişti.

arada bir haberler çıkmış, kimi zaman nokia ceo’sunun yaptığı bir açıklamayla ortalık alevlenmiş; kimi zaman da nokia ve hmd global’ın mwc ile ilgili attığı adımlar dikkat çekmişti. tüm bunlardan sonra şu anda elimizde ne gibi bilgiler var, bir bakalım:

nokia, hmd global, microsoft ve fih mobile’ın arasında yapılan anlaşmaların ardından, microsoft’un elinde sadece Lumia telefonlar kaldı (a.k.a. microsoft babayı aldı). hmd global, nokia’dan patent kullanım hakkını, microsoft’tan feature phone’ların tasarım hakkını aldı.
android nougat’lı yeni nokia’ları da hmd global üretecek. fih mobile ise bir zamanlar nokia’nın olan, son zamanlarda microsoft’un eline geçen kimi fabrikaların yeni sahibi.

feature phone’larda (bildiğin gerizekâlı telefonlar) global manada birinciliği elinde tutan nokia markasına sahip olan telefonlar, geçtiğimiz günlerde yayın hayatına başlayan nokia phones sitesinde sergilenmeye başladı. buyrun.
hmd global, “hmd.global” isimli web sitesini yayına açtı. Bağımsız bir firma olduğunu üstüne basarak söyleyen firma, motto olarak kendine “the home of nokia phones (nokia telefonlarının evi)”u seçmiş.
bu yılın sonunda herhangi bir nokia modeli görür müyüz meçhul. ancak gelecek yılın şubat ayında düzenlenecek olan mobile word congress’te (mwc) hmd’nin standının olacağının kesinleşmesiyle birlikte kesin olarak bildiğimiz bir şey var. “nokia” ismi, akıllı telefonlara en geç 2017’nin şubat’ında kesin dönüş yapıyor.

tanıtılacak olan yeni cihazlar arasında bir adet tablet, bir adet orta sınıf akıllı telefon, iki adet de üst sınıf telefon olduğu (biri phablet) belirtiliyor. sızan tasarımlardan bazıları iphone esintileri taşıyor ki hiç hoş değil. nokia denince akla bambaşka bir imaj geliyor akla. gelmeli ya da. apple’ın peşinden koşturan çakma koreliler değil.

bir diğer şey de, nasıl bir android arayüzünün kullanılacak olması. z launcher’a ne gibi yeni özelliklerin ekleneceği de merak konusu. z launcher’ın diğer cihazlarda kullanılıp kullanılamayacağı da bir diğer husus. n1’de kullanılan z launcher sürümünün sadece o tablete özgü olması, nokia’nın bu konuda benzer bir adım atmasının bir işareti olabilir.

sözün kısası, nokia geliyor. hem de sağlam geliyor. en az 10 yıl daha, sevdiğimiz finli devle birlikte olacak gibiyiz. haa, aklıma gelmişken… nokia türkiye’ye gelecek mi? işte o da belirsiz.

bekleyip göreceğiz.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Yiycek Ortalığı Görende :D 41 Mpli Bi Telefon Çıkartmadığı Sürece Benim İçin Nokia Sektöre Girdi Sayılmaz.

Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
Yiycek Ortalığı Görende :D 41 Mpli Bi Telefon Çıkartmadığı Sürece Benim İçin Nokia Sektöre Girdi Sayılmaz.
ya birader 41mp ile derdin ne :D
iyi bir kamera megapikseli yüksek olan değil her alanda iyi sonuçlar veren kameradır
ben de görmek isterim ama dur Bi adamlar girsin piyasaya
aslında Nokia bu kamera olayını adet etse iyi olacak bir bir buçuk yılda bir (önceki modelle arasında büyük farklar açıldığında) güçlü kameralı cihazlar çıkarmalı -180 derece fotoğraflar çekebilen grafen temelli 40-50 mplik kamera fena olmazdı hani-
ama dediğim gibi her şey kamera değil elimdeki cihaz çıktığı donemin en iyisiydi ardından gelen Lumia 1020-1520 aldı yerini ama ses konusunda çok zayıf
bişey izlerken dinlerken insanın kulakları işkence çekiyor adeta

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
ya birader 41mp ile derdin ne :D
iyi bir kamera megapikseli yüksek olan değil her alanda iyi sonuçlar veren kameradır
ben de görmek isterim ama dur Bi adamlar girsin piyasaya
aslında Nokia bu kamera olayını adet etse iyi olacak bir bir buçuk yılda bir (önceki modelle arasında büyük farklar açıldığında) güçlü kameralı cihazlar çıkarmalı -180 derece fotoğraflar çekebilen grafen temelli 40-50 mplik kamera fena olmazdı hani-
ama dediğim gibi her şey kamera değil elimdeki cihaz çıktığı donemin en iyisiydi ardından gelen Lumia 1020-1520 aldı yerini ama ses konusunda çok zayıf
bişey izlerken dinlerken insanın kulakları işkence çekiyor adeta
Bana Göre Herşey Kamera.Ki Bu Konuda 808 141 Db Mikrofonu İle Çok Mükemmel İş Çıkartıyordu Belki 1020deki Kamera Wp İle Rezil Olmuş Olabilir Ona Bişey Söyleyemem Fakat Benim Telefondan Tek Beklentim Kamera

Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
Bana Göre Herşey Kamera.Ki Bu Konuda 808 141 Db Mikrofonu İle Çok Mükemmel İş Çıkartıyordu Belki 1020deki Kamera Wp İle Rezil Olmuş Olabilir Ona Bişey Söyleyemem Fakat Benim Telefondan Tek Beklentim Kamera
sesten kastım mikrofon değil Nokia o işi yalayıp yutmuş orası kesin Nokia ile gördük telefonda 4 mikrofonu
hoparlörler çok zayıf ve bu beni rahatsız ediyor
salatasız pide yoğurtsuz sarma gibi oluyor :D yarım yamalak

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
sesten kastım mikrofon değil Nokia o işi yalayıp yutmuş orası kesin Nokia ile gördük telefonda 4 mikrofonu
hoparlörler çok zayıf ve bu beni rahatsız ediyor
salatasız pide yoğurtsuz sarma gibi oluyor :D yarım yamalak
1520de KUllandım Sayılır Bu Dediğin Şikayetler 8.1 Den Kaynaklanan Bişey.Win 10 Da Sıkıntı Kalktı Ortadan.Belki Sesi Az Çıkıyordur Filan Ona Bişey Diyemem

Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
1520de KUllandım Sayılır Bu Dediğin Şikayetler 8.1 Den Kaynaklanan Bişey.Win 10 Da Sıkıntı Kalktı Ortadan.Belki Sesi Az Çıkıyordur Filan Ona Bişey Diyemem
az çıkması değil mesele
hoparlör kapasitesi çok düşük eski c6-01imi aratıyor

kadikoy

kadikoy

Üye
HMD:hamdi nokianın 2.ci kocası oldu desenize..1.ci kocası mikropsoft tan boşandığını duymamıştık.
ANLAŞILDI nokia 7.kocalı hürmüz gibi olacak.:zuhaha:

Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
HMD:hamdi nokianın 2.ci kocası oldu desenize..1.ci kocası mikropsoft tan boşandığını duymamıştık.
ANLAŞILDI nokia 7.kocalı hürmüz gibi olacak.:zuhaha:
ms elin adamıydı hmd ise Nokianın eski çalışanları ile kurulmuş
şirketin kurulma amacı Nokia cihazlarının üretilip pazarlanması kendileri diyorlar
yani sırf Nokianın geri dönüşü için kurulmuş bir firma

kcr

Üye
Bu saatten sonra hangi marka olursa olsun, fotosunun megapikseli 50 de olsa 100 de olsa optik zoom'u gelişmiş olmadığı için hiçbir anlamı yok. Yakın çekimdeki ayrıntılar tamam ama uzaktaki nesnelerde piksellenme mutlaka olacaktır. Dijital zoom da bir yere kadar. Optik zoom'u cep telefonunun görünümünü bozmayacak şekilde entegre edebilirler mi? Bilemiyorum.

Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
Bu saatten sonra hangi marka olursa olsun, fotosunun megapikseli 50 de olsa 100 de olsa optik zoom'u gelişmiş olmadığı için hiçbir anlamı yok. Yakın çekimdeki ayrıntılar tamam ama uzaktaki nesnelerde piksellenme mutlaka olacaktır. Dijital zoom da bir yere kadar. Optik zoom'u cep telefonunun görünümünü bozmayacak şekilde entegre edebilirler mi? Bilemiyorum.
prizmalar yada aynalar ile telefonun arka yüzeyi boyunca bir alan oluşturulabilir
ışık lensten girdikten sonra bir ayna vasıtasıyla telefonun arka iç yüzeyinin alt kısmındaki başka bir aynaya gider bu şekilde oluşturulmuş bir zoom alanı iş görebilir
tıpkı aynalı teleskop gibi

KacakMazot

KacakMazot

Üye
Bence nokia kamera konusunda eski performansını yakalayamaz sonuçta ekibini dağıttı. Bir zamanların kamera konusunda profesyonel olan nokia bakalım ne yapacak bu konuda. Bakarsın ileriki zamanlarda meego(sailfish) ekibini geri toplar yeni bir işletim sistemi yapar.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
Bence nokia kamera konusunda eski performansını yakalayamaz sonuçta ekibini dağıttı. Bir zamanların kamera konusunda profesyonel olan nokia bakalım ne yapacak bu konuda. Bakarsın ileriki zamanlarda meego(sailfish) ekibini geri toplar yeni bir işletim sistemi yapar.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
belli ki bilmiyorsun ama geçen yaz msden çıkan kamera ekibini aldı bünyesine
yani her şey yerli yerinde
işletim sistemi konusunda sıkıntı yok google ile kafa kafaya çalışıyorlar yani ilerde andromedaya falan geçiş olursa sıkıntı olmayacak

Üst Alt