Telefon Tavsiyesi Nokia S^3 Telefon Alacaklar Buraya Bakmadan Karar Vermesinler Sonra Pişman Olmasınlar...

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
erquin

erquin

Üye
    Konu Sahibi
Nokia S^3 Telefon Alacaklar Buraya Bakmadan Karar Vermesinler Sonra Pişman Olmasınlar...
Hikaye Kısmı
Vazgeçemiyoruz şu Nokia nın telefonlarından 6600,n95, 5800 ve n97 ilk çıktıgında ne müthiş telefon demiştik keza N8 için de aynı şeyleri söyledik hatta N8 bu özelliklere 1.500 liradan piyasaya çıkar diye dedikodular dolanıyordu nitekim 999 tl fiyatla çıkınca bu özellikler bu telefonbulunmaz bir nimet gibi gelmişti n8 çıkalı 1 yılı geçti peki ne değişti de Nokia ya karşı bu denli sert bir tutum aldıgımı size anlatmak istiyorum.

İlk zamanlar Türk millletinin gözdesiydi Nokia telefonları 3210 um hala kutusunda sonra 8210 furyası vardı ki hiç sormayın efsaneleşen telefonlardan 3310 ilk çıktıgında babama çok harika özellikleri oldugunu ve mutlaka almamız gerektiğini söylerdim şimdi 5 para etmeyen bu telefonların aslında Nokia nın ülkemizde bu denli tutulmasının en önemli etkenydi basit ama sağlamlardı ayrıca piyasada Nokia ile rekabet edebilecek telefon firmaları da yoktu. 6230itelefonuma gerçekten 580 lirayı hakeden tek telefonumdu 4 yıl kullandım. sonraları 6600 (S60) var ki nokia için dönüm noktası telefonuydu o zamanlar 1000 liraya satılırken iyi bir hasılat yakaladıktan sonra 6630, 6680 ve 6681 vs vs daha birçok modeli ısıtıp ısıtıp bizlere pazarladılar gene 1000 tl fiyatlardan.
N serisi çıkana kadar milleti oyalayıp durdular hakkını vermek lazım N serisindeki telefonlar paralarının değerini karşılar nitelikteydiler özellikle n73 ve n95 yine burada da aynı politika devam etsede üst düzey kullanıcılar için vazgeçilmezler arasında yer aldılar.

Nokia nın ilk dokunmatik ekranlı telefon deneyimi olan 5800 a gelelim, nasıl da gibi 954 tl vererek almışım hala içim yanıyor rakip firmalar daha o zamandan kapasitif multi touch ekranlı telefonlarla gövde gösterisi yaparken bizim 5800 kaba olması bi tarafa multi touch u bırak kapasitif ekranı bile yoktu. gel zaman git zaman 5800 ile en iyi hasılatını yakalarken millet uyanmadan türlü türlü modellerini ısıtıp ısıtıp önümüze verdiler 6600 dan sonra yaptıkları gibi, burda milletin nokia yı tercih etmesindeki tek neden diğer firmaların hezimet dolu geçmişinin etkin bir rol oynamasıdı.

Iphone el yakıyor android ise piyasada yer bulmaya çalışıyordu htc ve samsung un artık çağ atlama vakti gelmişti ve dört kolla androide sarıldılar çogu zaman büyük sorunlar la karşılaşsa da android büyük bir gelişim ve evrim geçirerek bugünkü mükemmel formuna ulaştı ios tan bahsetmeye hiç gerek yok tabi ki kusursuz yazılımı ve uygulamadaki sınırsız çeşitlilik ios u zirveye çıkaran en büyük etken oldu birkaç aptallığına rağmen.

N8 geçen yıl kasım aylarında ülkemize geliyor tabi yine aynı hatayı tekrar yapıyoruz ve yine bir n8 c7 c6-1 furyası daha doğuyor güzelim htcsamsung lg ve iphone lar varken bizler gidip Nokia’nın bu tuzağına bir kez daha düşüyoruz, Nokia N8 almadan önce tabi ki de ince eleyip sık dokuduk kılı kırk yararak inceledik eski telefonumuzda eksik olan kamera bu telefonda kat ve kat fazlasıyla vardı tamam, artık kapasitif ekranlı bir telefon olsun istedik tamam, e olmuşken multi-touch da olsun artık 2011 e gelmişiz hala multi touch telefonumuz yok o da tamam.

Peki sorun neydi ?

Nokia’nın S60v5 ve S^3 cihazlarında eksik olan önemli 3 şey;

ilk olarak tüm nokia kullanıcıları bu konuda hemfikiriz (kimse inkar etmesin) bu da HIZ ve RAM:

Bu konuda rakipleri 1 ghz 512 ram li telefonlar çıkarırken bizim nokia n8 680mhz ve 256 mb ram kullanıyordu n97den (434 mhz 128mb ram) daha hızlıymış, kıyayasladıkları telefona bak 2008 yılında çıkmış telefonla kıyaslanıyor şaka gibi. Aldatmacaları da şuydu symbian işletim sistemi telefon sisteminizorlamadıgı için aşırı hıza gerek duymuyormuş.

ikinci olarak da SYMBIAN işletim sistemi:

Bilindiği üzere nokia 2016 yılında symbian işletim sisteminin üretimini tamamen sonlandıracagını duyurmuştu içinizden aman canım 2016 ya kim öle kim kala diyebilrsiniz ama yazılım firmaları sizinle aynı görüşte değiller çünkü sonu gelmiş bir sisteme yapacakları yatırım her geçen gün zararlarına olacaktır 1 yıldır n8 kullanıyorum bi bakın GAMELOFT kaç tane oyun çıkarmış. Dediler ki Anna güncellemesi gelsin patlama olacak hani nerde şimdi de belleyi bekleyin belleden sonra yazılım şirketleri yazılım üretecekler diyorlar aynısını anna gelmeden önce de söylemişlerdi ki Nokia bu konuda ustaca yürüttüğü aldatmaca proğramına devam ettiğini gösteriyor şunu da söylemeden edemicem symbian ın nekadar hantal bir sistem oldugunu sağır sultan bile biliyor.

Son olarak ta ios ve android’in aksine UYGULAMA KITLIĞI :

Arkadaşlar en basitinden birkaç örnek verecek olursak; bankaların cep şubelerinin ne kadar pratik oldugunu bilirsiniz, cüzdanınızı evde unutsanız bile bankanızdan ceptelefonunuz sayesinde dilediğiniz an para çekebilir fatura ödeyebilr daha birçok işlemi yapabilirsiniz ama nokia hiç şüphe yok ki bu konuda da epey geride kalmı durumda şuan sadece iş garanti ve akbank uygulamaları bulunuyor teb finans ing ziraat yapıkredi hcbc şeker vs daha birçok bankanın proğramları bulunmuyor. tivibu android ve ioslarda var nokia da hala yok gameloft keza öyle daha binlerce örnek verebilirim size Java oyunlara aldanmaya devam da edebilirsiniz

Artık nokia altadmacasından uyanma vakti geldi diye düşünüyorum belle furyası ile yeni çıkan 701 601 500 yine aynı senaryo rakipleri 1.4 ghz çift çekirdek kullanırken 1ghz tek çekirdekle yine yarışa geride başlıyor. Şöyle düşünebirsiniz 1 ghz hız gerçekten yabana atılılr bir hız değil ama bir de diğer taraftan bakın gameloft vb.firmaların yaptıgı oyunlardaki grafik detayları artıyor, internet hızı da günden güne artıyor buna paralel olarak web sitelerinin içerikleri de bu hıza ayak uydurmak zorunda sitelerdeki gerek video gerek resim kaliteleri artıgı için bu siteleri açabilecek telefonların donanımlarının da güçlü olması gerektiğini gün gibi ortaya çıkartıyor
Nokia 701 aklımı çelmiyor değil 1 gz hızı var acaba bu sefer gerçek mi diye düşünmeden kendimi alamıyorum ama bir insan bir hatayı 3 defa yapmaz

size bu yazıyı yazmaktaki tek amacım sizleri nokia nın bu kandırmacasına karşı uyarmaktır iphone yada android fanatiği değilim tamamen nokia telefonlarından elde ettiğim deneyimlerimin iphone ve android telefonlarıyla elde ettiğim deneyimlerimin arasındaki kıyaslamasıdır.

KARAR SİZE KALMIŞ

erquin​

Silinen Üye 524728

Silinen Üye 524728

Kapalı Hesap
Bence senin bu konuda Nokia yı genel olarak kötülemen hiçte güzel birşey değil. Kapasatif ve multi touch dokunmatik, 1Ghz üstü işlemci, 512mb ve daha fazla RAM istiyorsan eğer Nokia'nın Lumia 800, Lumia 900 ve N9 gibi telefonlarına bakmanı öneriyorum. Senin burda Genel olarak Nokia'yı kötülemen yerine eleştirilerin Symbian işletim sistemi yönünde olsa daha doğru olurdu. Bence Nokia halen gerek dayanıklılık gerekse fiyat-performans bakımından rakiplerinden çok önde. Fakat benim bu dediklerim Nokia'nın 1000tl üstü Lumia ve N9 gibi modelleri için geçerlidir. Diğer telefonları için ise (1000tl altı symbian işletim sistemli) sadece performans bakımından rakiplerinden gerilerdi. Bu sorunda zaten Symbian işletim sisteminden kaynaklanan bir durum. Donanım bakımından Nokia dan daha iyisi bence yok.(bknz: N8'in 12MP kamerası, Nokia'nın kendi ürettiği Resiztatif dokunmatik ekranı). Sen burada Nokia'nın Resiztatif dokunmatik ekranınıda kötülemişsin.Doğru multi touch desteği yok, Hassasiyeti kötü. Fakat Nokia'nın bu dokunmatik ekranlı telefonlarını piyasaya sürdüğü zaman iPhone dan başka dokunmatik ekranlı telefon yoktu. iPhone'da zaten Kapasatif Multi Touch lı dokunmatik ekranın patentini alınca Nokia mecburen başka türlü çalışan bir dokunmatik panel üretmek zorunda kaldı. Bence zamanında çokta başarılı oldu. Fakat Nokia yeni çıkarttığı modellerde bu engelide aşmış bulunmakta ve dokunmatik ekran hissini insanlara tattırmakta :)

• Beğen
Tepkiler: Amaru Shady ve rapman
erquin

erquin

Üye
    Konu Sahibi
Nokia N8 kamerasını örnek vermişsin ya kullandın mı hiç Nokia N8 ?

sinan özgür

Üye
yerden göğe kadar haklısın kardeşim buna benzer kendi şikayetimi nokiaya bu gün yazıp yolladım eline sağlık yazdığın herşey doğru

erquin

erquin

Üye
    Konu Sahibi
Bence senin bu konuda Nokia yı genel olarak kötülemen hiçte güzel birşey değil. Kapasatif ve multi touch dokunmatik, 1Ghz üstü işlemci, 512mb ve daha fazla RAM istiyorsan eğer Nokia'nın Lumia 800, Lumia 900 ve N9 gibi telefonlarına bakmanı öneriyorum. Senin burda Genel olarak Nokia'yı kötülemen yerine eleştirilerin Symbian işletim sistemi yönünde olsa daha doğru olurdu. Bence Nokia halen gerek dayanıklılık gerekse fiyat-performans bakımından rakiplerinden çok önde. Fakat benim bu dediklerim Nokia'nın 1000tl üstü Lumia ve N9 gibi modelleri için geçerlidir. Diğer telefonları için ise (1000tl altı symbian işletim sistemli) sadece performans bakımından rakiplerinden gerilerdi. Bu sorunda zaten Symbian işletim sisteminden kaynaklanan bir durum. Donanım bakımından Nokia dan daha iyisi bence yok.(bknz: N8'in 12MP kamerası, Nokia'nın kendi ürettiği Resiztatif dokunmatik ekranı). Sen burada Nokia'nın Resiztatif dokunmatik ekranınıda kötülemişsin.Doğru multi touch desteği yok, Hassasiyeti kötü. Fakat Nokia'nın bu dokunmatik ekranlı telefonlarını piyasaya sürdüğü zaman iPhone dan başka dokunmatik ekranlı telefon yoktu. iPhone'da zaten Kapasatif Multi Touch lı dokunmatik ekranın patentini alınca Nokia mecburen başka türlü çalışan bir dokunmatik panel üretmek zorunda kaldı. Bence zamanında çokta başarılı oldu. Fakat Nokia yeni çıkarttığı modellerde bu engelide aşmış bulunmakta ve dokunmatik ekran hissini insanlara tattırmakta :)
başlıkta diyor ki s^3 alacakların dikkatine lumia veya n9 için bişey söylemiyorum zaten eleştirim s60v5 ve s^3 için, nokia n900 kaç yıl önce çıkmasına rağmen 1 ghz hıza sahipti istese yapar nokia ama telefon ticaretini iyi bildiği için her modelinde mutlaka bir özelliği düşük tutuyor örnegin N8 amiral gemisi ama NFC özelliği yok ama c7 de var ama n8 de 12 mp kamera var evet var ama geceleri o kadar iyi çekim yapamıyorsun kırmızı göz oluşuyor ve yine gece video çekiminden bahsetmek mümkün diil çünkü ben bu telefonu kullandım ve tüm özelliklerini çok iyi biliyorum, ayrıca iphone dan başka telefon yoktu demişsin o da yanlış samsung lg htc sony ericsson da dokunmatik ekranlı telefonları mevcuttu ayrıca nokia son telefonlarında rezistif ekranlarını geliştirmedi aksine kapasitif ekranları kullanmaya başladı yani yıllardır iphone un kullandıgı ekranlardan...
birşeyi savunmadan önce araştır da gel

• Beğen
Tepkiler: Amaru Shady
rapman

rapman

Üye
aslında s^3 diye bir şey kalmadı. belle oldu o :oke: ve büyük değişiklikler var..

• Beğen
Tepkiler: Amaru Shady
Silinen Üye 524728

Silinen Üye 524728

Kapalı Hesap
başlıkta diyor ki s^3 alacakların dikkatine lumia veya n9 için bişey söylemiyorum zaten eleştirim s60v5 ve s^3 için, nokia n900 kaç yıl önce çıkmasına rağmen 1 ghz hıza sahipti istese yapar nokia ama telefon ticaretini iyi bildiği için her modelinde mutlaka bir özelliği düşük tutuyor örnegin N8 amiral gemisi ama NFC özelliği yok ama c7 de var ama n8 de 12 mp kamera var evet var ama geceleri o kadar iyi çekim yapamıyorsun kırmızı göz oluşuyor ve yine gece video çekiminden bahsetmek mümkün diil çünkü ben bu telefonu kullandım ve tüm özelliklerini çok iyi biliyorum, ayrıca iphone dan başka telefon yoktu demişsin o da yanlış samsung lg htc sony ericsson da dokunmatik ekranlı telefonları mevcuttu ayrıca nokia son telefonlarında rezistif ekranlarını geliştirmedi aksine kapasitif ekranları kullanmaya başladı yani yıllardır iphone un kullandıgı ekranlardan...
birşeyi savunmadan önce araştır da gel

Ben senin S^3 ü eleştirmene birşey demedim. Sadece S^3 ü eleştirirken Genel olarak Nokia'yı eleştirmenden bahsettim.
N8'in geceleri video çekiminde çıkan kırmızı göz birçok kamera ve telefonda oluşuyor zaten. Bende 4.nesil iPod Touch var, HD video çekmesine rağmen ondada kırmızı göz oluşuyor.
İlk çıkan dokunmatik telefonlar arasında 5800 bence o parayı vermeye değer bir telefondu.
Ben zaten sana Resiztatif ekranları geliştirdi demedim. Kapasatif dokunmatik panelleri kullandıktan sonra Dokunmatik hissini yaşatmayı başardı dedim.
Nokia zaten artık Symbian ismini yeni cihazlarında ve Belle kelimesiyle birlikte kullanmıyor. Artık Symbian Belle yerine Nokia Belle oldu yani.

• Beğen
Tepkiler: yeauw ve Amaru Shady
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt