Nokia Maps, Yardımlı GPS & A-GPS nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Reis-i Eagles

Reis-i Eagles

Üye
    Konu Sahibi
Nokia Maps, Yardımlı GPS & A-GPS nedir?
Nokia Maps tam olarak nedir?
Nokia Maps farklı mobil cihazlar için haritalama ve rota belirleme uygulamasıdır. Haritaları ve sokak planlarını indirmek ve arkadaşlar ile paylaşmak üzere favori noktaların Yerler olarak kaydedilmesi için kullanılır. Ayrıca, ücretsiz temel bir hizmet olarak A noktasından B noktası arasındaki mesafeyi hesaplayabilir (sadece navigasyon yapılabilen haritalar üzerinde).
Ek ücret ödeyerek upgrade, Trafik Bilgisi ve Rehberleri satın alabilirsiniz . Navigasyon upgrade’i sesli yönlendirme ile Maps’ in güçlü GPS özelliklerini sunar. Ayrıca, Trafik Bilgileri, gerçek zamanlı trafik bilgileri, isteğe bağlı olarak ipuçları ve diğer değerli bilgilerle beraber tanınmış markaların seyahat rehberlerini satın alabilirsiniz.

Yardımlı GPS nedir?

Yardımlı Global Konumlandırma Sistemi (A-GPS) uyduların tespit edilmesinde cihazınıza destek olur. A-GPS kullanırken cihazınız, yardımcı veri sunucusundan hücresel ağ üzerinden faydalı uydu bilgileri alır. Cihazınız destekli veri almadığı takdirde, mevcut uyduları tespit etmeye çalışır. Destekli veriler ile cihazınız faydalı olabilecek uyduları, yani cihazınızla dünyanın aynı kısmında bulunan uyduları belirleyebilir. A-GPS, lokasyonla ilgili hesaplamaları önemli ölçüde hızlandırır.
A-GPS, bir ağ servisidir. Servis sağlayıcıya özel A-GPS ayarları mevcut olmadığı takdirde, A-GPS'i destekleyen Nokia cihazlarında varsayılan servis olarak kullanılır.
A-GPS tüm ülkelerde bulunur ve belirli operatör servislerine bağlı değildir.

A-GPS’in sunduğu avantaj ve faydalar nelerdir?

A-GPS, cihazın uydu bağlantısını GPS’e göre daha hızlı ve daha güvenilir bir biçimde kurmasına olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Örneğin; konumlandırma baştan başlatma halinde yani GPS bağlantısı uzun bir süredir kesik olduğunda ya da kullanıcı farklı bir ülkeye seyahat ettiğinde daha hızlı elde edilir.
A-GPS ile GPS bağlantısı kurmak için gereken süre önemli ölçüde azalır. GPS kullanan bir cihazın baştan başlatma halinde GPS bağlantısını kurması dakikalar alırken, A-GPS gerekli süreyi saniyelere indirir.
Buna ek olarak A-GPS, İlk Sabitleme Zamanı (Time To First Fix - TTFF) olarak bilinen ve cihazın dünya çapındaki birçok coğrafi bölgede mevcut konumu bulması için gereken süreyi de azaltır.
GPS’te, A-GPS için de geçerli olan bazı sınırlamalar bulunur. Örneğin; binalar, doğal engeller, hava koşulları ve kullanıcının bulunduğu yer, sinyallerin erişilebilirliği ve kalitesi binalar, Kapalı bir alandaysanız, açık alana çıkın. Elinizle, cihazınızın alt kısmındaki GPS alıcısını kapamadığınızdan emin olun.

A-GPS için ne tür bir hücresel ağ ve veri bağlantısı kullanılır?

A-GPS, 3G ve 2G hücresel ağ bağlantısı ile GPRS VE EGPRS veri paketi bağlantısını kullanır. Uyumlu cihazınızda tanımlanmış bir internet erişim noktasının da bulunması gerekir.
Şu an için A-GPS kullanılırken, kablosuz LAN (WLAN) erişim noktaları desteklenmemektedir.

A-GPS’i nerelerde kullanabilirim?

Hücresel ağ ve veri bağlantısı erişiminiz olduğu sürece, A-GPS dünya çapında erişilebilirdir. Servisi (gezerken) dahili ağınız dışında da kullanabilirsiniz.
A-GPS, belirli operatör servislerine bağlı bulunmaz.

A-GPS’in maliyeti ne kadardır?

Destekli verilerin indirilmesi, servis sağlayıcınızın ağı üzerinden bir miktar verinin aktarılmasını içerir. A-GPS içeren GPS bağlantısı, 10kB'den daha az miktardaki verilerin aktarılmasını gerektirir.
Veri aktarımıyla ilgili tüm ücretler kullanıcı tarafından karşılanır. Dahili hücresel ağ dışındayken, dolaşım sırasında, ücretler değişiklik gösterebilir. Veri aktarımı ücretleriyle ilgili olarak servis sağlayıcınız ile görüşünüz.

Dahili GPS alıcısı bulunan mobil cihazım üzerinde (örneğin Nokia N95) Maps ile birlikte A-GPS kullanmaya nasıl başlarım?

Nokia Maps’i ilk kez kullanırken, harita bilgilerini indirmek ve A-GPS’i kullanmak için bir internet erişim noktası tanımlamanız gerekir. Cihazda, ‘Güvenli konumlandırma için erişim noktası gereklidir. Şimdi tanımlamak ister misiniz?’ ya da ‘Yardımlı GPS ve ağ tabanlı konumlandırma için ağ bağlantısı gereklidir. Ağ kullanımını aktif hale getirerek erişim noktasını şimdi tanımlamak ister misiniz?’ soruları görüntülenir. Soru cihazınıza göre değişir. A-GPS’in kullanacağı erişim noktasını tanımlamak için ‘Evet’ seçeneğini tercih edin. ‘Hayır’ seçeneğini tercih ederseniz, erişim noktasını daha sonra tanımlayabilirsiniz: Menu > Tools > Settings > General > Positioning > Positioning Methods > Assisted GPS seçeneklerini tercih edin.

Dahili GPS alıcısı bulunan mobil cihazım üzerinde (örneğin Nokia N95) A-GPS kullanmak için hangi ayarlar gerekir?

1. Konumlandırma sunucusunun adresini tanımlayın. Cihaz ilk kez açıldığında ayarlar otomatik olarak tanımlanır. Sunucunun adresini kontrol etmek için Menu > Tools > Settings > General > Positioning > Positioning Server seçeneklerini tercih edin.
A-GPS adresi, supl.nokia.com’dur.
Ağ servis sağlayıcınız, cihazınız için belirli A-GPS ayarları tanımlamış ise, cihazı ilk defa açtığınızda bu ayarlar geçerli olur.
2. Konumlandırma sunucusuna bağlanmak için kullanılacak erişim noktasını tanımlayın. Erişim noktasını tanımlamak için Menu > Tools > Settings > General > Positioning > Positioning Server seçeneklerini tercih edin.
3. A-GPS’i aktif hale getirin. A-GPS’i aktif hale getirmek için Menu > Tools > Settings > General > Positioning > Positioning Methods > Assisted GPS seçeneklerini tercih edin.

How can I disable A-GPS on my mobile device with internal GPS receiver (e.g. Nokia N95)?

You can disable A-GPS and use standalone GPS instead.
To disable A-GPS, select Menu > Tools > Settings > General > Positioning > Positioning Methods > Assisted GPS.

Dahili GPS alıcısı bulunan mobil cihazım üzerinde (örneğin Nokia N95) A-GPS’I nasıl edinebilirim?

A-GPS ayarları yapılan güncellenmiş yazılımı indirmek için Nokia Software Updater’ı kullanın. Nokia Software Updater, uyumlu Nokia cihazları üzerinde cihaz yazılımını güncellemenize olanak tanıyan ücretsiz bir bilgisayar uygulamasıdır.
Nokia Software Updater linkine, Nokia PC Suite yazılımının en son versiyonları üzerinden ya da doğrudan adresinden ulaşılabilir.

Dahili GPS alıcısı bulunan mobil cihazımdaki (örneğin Nokia N95) yeni yazılımı güncellediğimde navigasyon lisansıma ne olur?

Yazılım güncellemesinden sonra navigasyon lisansınızı manüel olarak güncelleyebilirsiniz:
1. Nokia Maps uygulamasını başlatın.
2. Options > Extras > My licenses seçeneklerini tercih edin.
3. Update seçeneğini seçin.
4. Satın alma ve lisans seçeneklerini kontrol etmek amacıyla lisans sunucusuyla bağlantı kurulmasına izin vermek için 'Evet' seçeneğini tercih edin. Sonra gerekirse doğru internet erişim noktasını seçin.
5.A not ‘xxx günlük lisans aktif hale geldi’ mesajı görüntülenir. Burada ‘xxx’ lisansınızda kalan gün sayısını ifade eder. Ya da cihazınız, size lisansınızın güncellendiğini haber verir.

*Ürün uyumluluğu değişebilir ve cihazınızdaki yazılımın versiyonuna bağlıdır. Daha fazla bilgi için size en yakın Nokia bayine ya da adresi üzerinden Nokia Müşteri Destek birimine başvurabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: hbpgks, Barikinil, antbyotic ve 4 diğerleri

Ozan

Ozan

Admin
Teşekkürler bilgi için.

özproman

özproman

Üye
infolara teşekkürler

trSHARK

trSHARK

Üye
ustam ben tam olarak anlamadım,
yani A-GPS(yardımlı gps) bulunan cihazların Gps modülü yok , bu bilgileri Operatördenmi alıyor?

By40bir

Üye
Önceden telefon modellerinde GPS özelliği var diyordu. Şimdi ise A-GPS var deniliyor. Hatta bazı sitelerde hem GPS var, hem A-GPS var şeklinde yorumlar okuyorum.

GPS ile A-GPS birbirinden ayrı şeylermi ? ( anlamlarını ve tanımlarını okudum, birisi uydudan GPS alıcı, diğeri baz istasyonundan sinyan alan daha net veri veren bir sinyal alıcı )

* Birisi olunca diğeri olmazmı yoksa GPS olmayan bir telefonda zaten A-GPS olmazmı diyeceksiniz ?
Ben dediğm şekilde, yanii ; A-GPS olan modelde, zaten GPS var ve daha ileri teknoloji ile A-GPS ile bunu destekliyorlar şeklinde yorumladım, bu şekildemidir arkadaşlar ...

Birde GPS ücretsiz biliyoruz, peki A-GPS ücretlimidir ? Bağlantıyı ne şekilde kuruyor ? Telefonun GPRS, internet bağlantıları ilemi ? Eğer öyleyse ücretli demek oluyor...

Kısacası Nokia E75 ve Nokia 5730 'u inceliyorum ve ikisindede A-GPS yazıyor. Bu konuları net bilmediğim için biraz tereddütte kaldım. Dahili bir GPS alıcısı olmadığını ve İnternet ile girilen A-GPS olduğunu sandım.

Yardımcı olursanız çok sevinirim...

Teşekkürler !

aslantepe_1905

Üye
Tesekkurler

trSHARK

trSHARK

Üye
5800 bende gps yok sanıyordum.
Ancak aldım evime geldim, KONUMUM seçeneğini işaretledim ve internet baglantısı uyarısını hayır dedim, alt sağ tarafta gps tarama ibaresi belirdi ve bir süre sonra yerimi buldu.
yani gps modülü var.
kullanma kılavuzundada gps antenin yerini gösteren ibareler var zaten. Bende bu sorualrı sorarken birisi yok demişdi. o kişi Allahından bulsun :D

wLsHy

Üye
ya bu kontör yiyo mu ya da faturaya yazıo mu yoksa bedava mı bnde n73 war kullaniimmi ??

eses262626

Üye
teşekkürler..........

zlaga

Üye
samsung m8800 telefonunda çekilen fotografların yerlerini enlem ve boylam olarak nerde çekildiğinin bilgisi ayrıntılarda veriliyormuş.... Bu özellik innov8 de varmı? Birde 2 telefonu karşılastırdım samsungun sitesinden 2sindede AGPS var bu ne işe yarıyor eğer fotografın nerde çekildiğini göstermeye yarıyorsa bu özellik 2 sindede var dime arkadaşlar bilen açıklayabilirmi?

--------------- Ekleme ---------------

samsung m8800 telefonunda çekilen fotografların yerlerini enlem ve boylam olarak nerde çekildiğinin bilgisi ayrıntılarda veriliyormuş.... Bu özellik innov8 de varmı? Birde 2 telefonu karşılastırdım samsungun sitesinden 2sindede AGPS var bu ne işe yarıyor eğer fotografın nerde çekildiğini göstermeye yarıyorsa bu özellik 2 sindede var dime arkadaşlar bilen açıklayabilirmi?

Godfather

Godfather

Üye
saol

serincen

Üye
sağolasın reis

BASKANCIHAN

BASKANCIHAN

Üye
emeğe saygı sağol kardeş

almora_

Üye
merhaba arkadşlar ben 5800 kullanıcısyım telefonumda konumum dediğimde kontörüm gidiyor araç sürmeye kalktığımda gps bekleniyor diyor ve bayaı uzun bi süre bekledikten sonra sıkıntıdan kapatıyorum (yani sonunu getiremiyorum) buradaki sorunu nasıl çözeblrm?

drohoma

Üye
nokia 5800 daki gps özellğinde bulunulan yerin koordinatlarını veriyormu yoksa sadece ekranda bi harita üzerinde mi gösteriyor. eğer 5800 kullanan arkadaşlar varsa eğer koordinat veriyorsa ne şekilde verdiğini örnek olarak gösterirse sevinirim

nokia 5800 daki gps özellğinde bulunulan yerin koordinatlarını veriyormu yoksa sadece ekranda bi harita üzerinde mi gösteriyor. eğer 5800 kullanan arkadaşlar varsa eğer koordinat veriyorsa ne şekilde verdiğini örnek olarak gösterirse sevinirim

mahmutgund

Üye
YANİ A - GPS İLE KOORDİNAT ALABİLİYORMUYUZ, VE ALABİLİYORSAK HASSASİYETİ EL GPS İNDEN DAHAMI İYİ OLUYOR?? BANA BİLGİ VERİRMİSİNİZ LÜTFEN?
mail: [email protected]

MAİL ATARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM

mdflm

Üye
nokia e63 te nasıl olacak harita bu ovi maps ne oluyo bi yardımcı olun

iboca

Üye
Slm bende 6303c kulanıyom bugün haritaları indirdim türkçe dilde indirdim ama sesli konuşmuyor hafıza kartın içine girince cities kılasörün içinde sesler var konuşuyor ama haritada konuşmuyor

SLM KARDEŞ BENDE 6303C KULANIYOM BUGÜN HARİTALARI GÜNCELEDİM YÜKLEDİM KULANIYORUM AMA TÜRKÇE SESLİ YÖNLENDİRME DE VARMIŞ ONUDA İNDİRDİM ŞUAN SESLİ KONUŞMUYOR AMA HAFIZA KARTIN İÇİNE GİRİNCE CİTİES KILASÖRÜN İÇİNDE SESLER VAR KONUŞUYOR AMA HARİTADA KONUŞMUYOR YARDIMCI OLURSAN SEVİNİRİM ÇOOOKKK TŞK LER MSN ADRESİM [email protected]

Master_sezer

Master_sezer

Üye
tesekkurler

kaancıkım

Üye
teşekkürler

Üst Alt