Nokia Belle Refresh’in Getirdikleri ve Götürdükleri

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

blackcemre

Üye
    Konu Sahibi
Nokia Belle Refresh’in Getirdikleri ve Götürdükleri
Nokia telefonların ve Symbian işletim sisteminin bende yeri ayrıdır.Ele alınacak konu Nokia’nın Belle işletim sisteminden sonra düşük özellikli Belle cihazları için çıkarttığı Nokia Belle Refresh sürümü üzerine notlar olacak. İsterseniz öncelikli olarak Nokia E7-00 cihazımla Symbian^3′ten Nokia Belle Refresh’e uzanan yolculuğumu bir inceleyelim.

Nokia E7-00′ı 1 yıl önce Symbian Anna yüklü olarak almıştım. Nokia’nın ilk Symbian^3 işletim sistemli bu cihazı ilk aldığımda beni hayal kırıklığına uğratmadı.

Nokia firması daha sonra Nokia Belle güncellemesini sundu Symbian^3 ve Symbian Anna cihazlara, yükleyen herkes gayet memnun görünüyordu. Ben de hemen yükledim tabi. 680 Mhz işlemci ve 256MB belleğe sahip bir cihaz gayet stabil çalışıyordu ve gerçekten güzel özellikler eklenmişti.
Not: Symbian^3 ve Symbian Anna işletim sistemleri açık kaynak kodluydu ancak Windows Phone 8′in tutulmaması ihtimalini ve Nokia’nın Symbian desteğini 2016′da keseceğini düşünürsek Nokia Belle isminde kapalı kaynak kodlu bir işletim sistemi oluşturması bir nevi garanti niteliğinde olmuştur.

Konumuza gelirsek, Nokia firması daha sonra Nokia Belle Refresh isminde başka bir güncelleme çıkarttı (ben bu güncellemeyi daha 2 ay önce kurdum, ancak Ağustos 2012′de çıkartmış). Kurmaz olaydım diyorum kendi kendime. Bir not daha: Nokia Belle Refresh daha üst özelliklerde direkt Belle olarak satılan cihazlara FP1 (Firmware Pack 1) olarak gelen güncellemenin minimize edilmiş halidir.

Bu noktadan sonra Nokia Belle Refresh’in Getirdikleri ve Götürdüklerini madde madde sıralamam lazım.

Getirdikleri (Güzel Yanları):

-(N8) DLNA Oynatıcı: PS3, akıllı tv gibi wifi içeren ürünlere kablosuz bağlantı yoluyla Video, Müzik ve Görüntü Aktarımı
- Flash Player: Symbian^3′ten itibaren Browser’da flash desteği mevcuttu ancak eskisine göre daha kaliteli bir hale geldi.
-Daha hızlı çalışıyor fakat önceden Belle'de Angry Birds oynadığım zaman hiç donma yok fakat Belle Refresh'te oyunlarda kasmalar başladı telefonumda tek angry birds var birde tek telefonun kendi uygulamaları.

Götürdükleri (Kötü Yanları)

- Pek stabil çalışmıyor.
-Nokia Browser(Tarayıcı) çok kötü durumda Belle'de Daha stabil çalışıyordu değiştirilmesi gerekiyor.
- Okunan mesajları okunmadı olarak gösterme problemi
- Gelişmiş Resim Düzenleyici’nin artık olmayışı (Kırmızı göz düzeltme, resme yazı ekleme vs özellikleri içeriyordu ve ayrıca animasyon ekleyebiliyordu)
- Nokia City Lens’in artık çalışmaması! (Lumia’nın en çok satış sebeplerinden birisi olan “Nokia Bilen Göz”ün orjinal halidir. 3 boyutlu harita desteği bile vardı! Nokia Belle Refresh sağolsun artık yok!)
-Metin saati widgeti geldi fakat İngilizce.
-İşlemci hızının artırılmaması.
Not: 3 boyutlu harita desteği şudur: Nokia maps’in 3 boyutlu haritası üzerinde varış noktasına yürürken etrafınızda gördüğünüz binaların 3 boyutlu hali Belle yüklü telefonunuzdaydı.

Tr_SERGEN

Tr_SERGEN

Üye
bence o kadar kotu deil haritayi bende kullaniyorum ama 3d olmamasi sorun deil

bayon

Üye
Okunan mesajları okunmadı olarak gösterme
problemi hiç yaşamadım bunu

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye
Nokia telefonların ve Symbian işletim sisteminin bende yeri ayrıdır.Ele alınacak konu Nokia’nın Belle işletim sisteminden sonra düşük özellikli Belle cihazları için çıkarttığı Nokia Belle Refresh sürümü üzerine notlar olacak. İsterseniz öncelikli olarak Nokia E7-00 cihazımla Symbian^3′ten Nokia Belle Refresh’e uzanan yolculuğumu bir inceleyelim.

- Gelişmiş Resim Düzenleyici’nin artık olmayışı (Kırmızı göz düzeltme, resme yazı ekleme vs özellikleri içeriyordu ve ayrıca animasyon ekleyebiliyordu)

sanırım hard format attınız güncelledikten sonra çünkü hala var resim düzenleyici

metin saati ise türkçeye çeviriliyor bir çok cfwde mevcut

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye

sanırım hard format attınız güncelledikten sonra çünkü hala var resim düzenleyici

metin saati ise türkçeye çeviriliyor bir çok cfwde mevcut

MaxipmaN

Üye
fp1 kavyesi(tam fp1 mi anlayamadım da) dolby de var

Esendağlı

Esendağlı

Üye
Bana kalırsa refresh daha iyi.

MaxipmaN

Üye
eskı belle daha hızlı şişiyordu

uribaju

uribaju

Üye
- Pek stabil çalışmıyor. ->Bence senin telefonda o sorun ben de gayet stabil daha fazla verim için cfw yükle
-Nokia Browser(Tarayıcı) çok kötü durumda Belle'de Daha stabil çalışıyordu değiştirilmesi gerekiyor. ->Nokia Browser ne kadar gelişirse gelişsin kullanışsız.O yüzden bana Annadaki haliyle aynı geliyor şuan Nokia browser.En iyisi Opera kullanmak
- Okunan mesajları okunmadı olarak gösterme problemi ->Bu var doğru ama hepsinde değil
- Gelişmiş Resim Düzenleyici’nin artık olmayışı (Kırmızı göz düzeltme, resme yazı ekleme vs özellikleri içeriyordu ve ayrıca animasyon ekleyebiliyordu) ->Bunlar hala var cfw yüklemişsen ondan kaynaklanıyor olabilir
- Nokia City Lens’in artık çalışmaması! (Lumia’nın en çok satış sebeplerinden birisi olan “Nokia Bilen Göz”ün orjinal halidir. 3 boyutlu harita desteği bile vardı! Nokia Belle Refresh sağolsun artık yok!) ->Nokia city lens dediğin ismi Live'lı olan bir uygulamaydı sanırım onu kastediyorsan evet onu ben de çalıştıramadım.
-Metin saati widgeti geldi fakat İngilizce.->Türkçesini yapmak bebek oyuncağı yapılmıştır zaten widget bölümüne bak
-İşlemci hızının artırılmaması. ->Artık artırılacağını sanmıyorum.Ki gerek de yok...Yani işlemci hızı artırılınca yüksek kaliteli oyunlar açabileceğini mi sanıyorsunuz :ehe hayır tabiiki daha bunun grafik işlemcisi var :)

blackcemre

Üye
    Konu Sahibi
- Pek stabil çalışmıyor. ->Bence senin telefonda o sorun ben de gayet stabil daha fazla verim için cfw yükle
-Nokia Browser(Tarayıcı) çok kötü durumda Belle'de Daha stabil çalışıyordu değiştirilmesi gerekiyor. ->Nokia Browser ne kadar gelişirse gelişsin kullanışsız.O yüzden bana Annadaki haliyle aynı geliyor şuan Nokia browser.En iyisi Opera kullanmak
- Okunan mesajları okunmadı olarak gösterme problemi ->Bu var doğru ama hepsinde değil
- Gelişmiş Resim Düzenleyici’nin artık olmayışı (Kırmızı göz düzeltme, resme yazı ekleme vs özellikleri içeriyordu ve ayrıca animasyon ekleyebiliyordu) ->Bunlar hala var cfw yüklemişsen ondan kaynaklanıyor olabilir
- Nokia City Lens’in artık çalışmaması! (Lumia’nın en çok satış sebeplerinden birisi olan “Nokia Bilen Göz”ün orjinal halidir. 3 boyutlu harita desteği bile vardı! Nokia Belle Refresh sağolsun artık yok!) ->Nokia city lens dediğin ismi Live'lı olan bir uygulamaydı sanırım onu kastediyorsan evet onu ben de çalıştıramadım.
-Metin saati widgeti geldi fakat İngilizce.->Türkçesini yapmak bebek oyuncağı yapılmıştır zaten widget bölümüne bak
-İşlemci hızının artırılmaması. ->Artık artırılacağını sanmıyorum.Ki gerek de yok...Yani işlemci hızı artırılınca yüksek kaliteli oyunlar açabileceğini mi sanıyorsunuz :ehe hayır tabiiki daha bunun grafik işlemcisi var :)

Ben cfw yüklemeden Nokia'nın kndi geliştirdiği yazılımdan bu sorunların giderilmesini istiyorum cfw yükleyerek değil zaten cfw yükledikten sonra telefonunun biraz düzeldiğini biliyorum.

carbon_o7

carbon_o7

Üye
kesinlikle browseri götürdü bizden :'(

___kaptan___

___kaptan___

Üye
Götürdüğü şeyler arasında Müzik Çalar da var :angry: :off: önceden Klavye açık ken tam liste görünüyordu ama refresh'de görünmüyo albüm gibi görünüyo illa klavyeyi kapatıp dik pozisyona gelip listeden aradığım şarkıyı açıcam yani bu berbar olmuş :(

Dumbledore

Dumbledore

Üye
Ben Symbian Belle'yi hiç beğenmemiştim.Downgrade yapıp Annaya dönüp 3-4 ay kullandım.Sonra baktım ki Belle refresh diye bir güncelleme çıkmış.Kurdum o gün bu gün kullanıyorum.Tarayıcı hariç hiç bir sıkıntısını yaşamadım görmedim.Tarayıcı dahil son bir genel güncelleme lazım gibi.

• Beğen
Tepkiler: uribaju
muhammet282828

muhammet282828

Üye
way be :(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt