• Üye Haberleri - İncelemeleri bölümümüzde sadece üyelerin kendi yazdığı haberler ve oluşturduğu incelemelere yer verilmektedir. Haber kaynaklarından veya farklı bir kategoriden, birebir alınan içerikler paylaşılamaz.

Nokia 6 (2017) vs Nokia X2-00 (2010) Ses Testi

Sponsorlu Bağlantılar

Sizce Hangisi Daha İyi?

• Nokia X2-00

• Nokia 6

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Nokia 6 (2017) vs Nokia X2-00 (2010) Ses Testi
Uzun zamandır paylaşmak istediğim bir test ile merhaba diyorum. Bu iki telefonun ses sistemlerinin özelliklerinden bahsedeyim.

Nokia X2-00 : Çift stereo hoparlör , 5 kanallı ekolayzır , arka tarafında yer çaprazlama olarak yer alıyor.
Nokia 6 : Stereo hoparlör çift değil. Alt tarafta büyük , ahize ise küçük (ahizeyi hoparlör yapmışlar) Smart Power Amfi , dolby surround (Gayet başarılı lakin test esnasında kapalı idi) 20 kanallı ekolayzer.

Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Nokia X2-00 çift (ikiz) hoparlörü sayesinde Nokia 6 'dan daha şiddetli ses seviyesine sahip lakin Nokia 6' ya göre daha tiz sese sahip.

Karşılaştırmanın kazananı sizce hangisi? Ankete katılalım lütfen.

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 777448, DarkredBlue61 ve PALA.

PALA.

PALA.

Üye
Bu genelde böyledir, 2 tane küçük hoparlör yerine güç anlamında 1 tane aynı güçte büyük hoparlör daha avantajlıdır. Ayrıca yeni teknolojilerinde etkisi var. Yeni teknolojiler yazılım ile birleşince daha tok bir ses ortaya çıkmakta, müziklerin bile kalitesi değişti. Yeni cihazlardaki hoparlörlerin frekans aralığı da daha geniştir, daha çok alt frekanslara inebilir, dolayısıyla daha tok bir ses alabilirsiniz...

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 777448 ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Bu genelde böyledir, 2 tane küçük hoparlör yerine güç anlamında 1 tane aynı güçte büyük hoparlör daha avantajlıdır. Ayrıca yeni teknolojilerinde etkisi var. Yeni teknolojiler yazılım ile birleşince daha tok bir ses ortaya çıkmakta, müziklerin bile kalitesi değişti. Yeni cihazlardaki hoparlörlerin frekans aralığı da daha geniştir, daha çok alt frekanslara inebilir, dolayısıyla daha tok bir ses alabilirsiniz...
X2-00'ın hoparlörü zaten tiz ses vermeye yönelik üretilmiş. Daha tok istersen n91 -X7-00 var.

Tek büyük hoparlör ise stereo olayını gerçekleştiremiyor. İki büyük hoparlör olmasını isterdim.

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 777448
PALA.

PALA.

Üye
X2-00'ın hoparlörü zaten tiz ses vermeye yönelik üretilmiş. Daha tok istersen n91 -X7-00 var.

Tek büyük hoparlör ise stereo olayını gerçekleştiremiyor. İki büyük hoparlör olmasını isterdim.
Ses konusu detaylı bir konudur, yazılım ve devre ile bunu tek noktadan ve renkli hale getiriyorlar. Hoparlör sayısı arttıkça verim düşmektedir, her iki hoparlörden eşit birim ses gelmediği için böyledir ama tek hoparlör güç anlamında daha verimlidir. Bunu açık alan seslendirmesi ile karıştırmamak lazım yada 5+1 tarzı sistemler ile karıştırmamak lazım. Bu sistemlerde sesin geldiği yön önemlidir ama telefonda bunun bir önemi yok. Bu sebeple kulaklığa stereo ses sinyali verilir, ana hoparlöre L+R bir devre üzerinden birleştirilip, yükseltilerek verilir.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Silinen Üye 777448
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Şimdiki Amfilerden Koysalardı Cihaza O Hoparlör Neler Yapardı

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Silinen Üye 777448

Silinen Üye 777448

Kapalı Hesap
Bizim E5-00 cihazda da X2 hoparlöründen var. Kendi hoparlörü o kadar iyi değildi bence E5'in.

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 2643147 ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Ses konusu detaylı bir konudur, yazılım ve devre ile bunu tek noktadan ve renkli hale getiriyorlar. Hoparlör sayısı arttıkça verim düşmektedir, her iki hoparlörden eşit birim ses gelmediği için böyledir ama tek hoparlör güç anlamında daha verimlidir. Bunu açık alan seslendirmesi ile karıştırmamak lazım yada 5+1 tarzı sistemler ile karıştırmamak lazım. Bu sistemlerde sesin geldiği yön önemlidir ama telefonda bunun bir önemi yok. Bu sebeple kulaklığa stereo ses sinyali verilir, ana hoparlöre L+R bir devre üzerinden birleştirilip, yükseltilerek verilir.
Anlıyorum çift olunca güç verimli dağıtılmaz diyorsunuz olay amfide diyorsunuz.

Nokia X2-00 'ın radyo ve müzik dinlemek amacıyla üretildiğini tasarlandığı hatırlatırım. İki hoparlörünü de çalıştıran amfinin sağ ve sol kanalı aynı kulaklıktaki gibi ayırdığını belirtmeliyim hatta size bunun test videosunu çekebilirim ama ne derece anlaşılır olur bilemem (ses kayıt meselesinden dolayı) . Her iki hoparlöre de eşit miktarda ses veriyor.

Nokia 6 'da ise Smart Power Amfi ve dolby surround mevcut.
Smart Power amfi stereo yaparken aynı zamanda ahizeye (sol kanala yani) sesi daha az veriyor ki patlamasın. Sağ kanalsa tok güçlü sese sahip.

Dolby surround ise sesi daha toplu daha yakın çevrenizden geliyormuş gibi veriyor.

Sonuç olarak X2-00 alın kenara koyun . Depremde falan çok iyi iş yapar. Müzik dinlerken arka kapağına deyince siz enstrümanları çalar gibi olmanız da ayrı bir keyif.

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve Silinen Üye 777448
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
O hoparlör değişmeli yapısı ince tiz ses üretiyor. Biraz daha büyük kalın , biraz daha büyük yine ince birleşimi bir hoparlör yapmalılar. Müzik programı da çok iyi olmalı.

Nokia 6 'da Poweramp kullanmazsam o kadar kaliteli ses alamam . Flac da denedim , 1141 kpbs waw de denedim baya verimli. Bataryayı içiyor amma.

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 777448
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
O hoparlör değişmeli yapısı ince tiz ses üretiyor. Biraz daha büyük kalın , biraz daha büyük yine ince birleşimi bir hoparlör yapmalılar. Müzik programı da çok iyi olmalı.

Nokia 6 'da Poweramp kullanmazsam o kadar kaliteli ses alamam . Flac da denedim , 1141 kpbs waw de denedim baya verimli. Bataryayı içiyor amma.
Hoparlör Şeçimi Bilerek Öyle Yapılmıştır.İkisini Bir Arada Koyamayacaği İçin Birinden Birini Feda Ediyor :)

PALA.

PALA.

Üye
Anlıyorum çift olunca güç verimli dağıtılmaz diyorsunuz olay amfide diyorsunuz.
Mesele sadece sesin kaliteli şekilde yükseltilmesi ile bitmiyor. Yeni nesil hoparlörlerinde frekans aralığı daha geniş. Yani ses filtre kısmı + kullanıcının equalizer üzerinden yaptığı değişikleri ile çıkışa yükseltilip aktarılmasının yanında hoparlörün frekans aralığı gibi kalitesini belirleyen faktörlerde var... Yenilerde ses daha iyi sürekli geliştiriyorlar. Benim c6-01 inde sesi oldukça tok ama günümüz teknolojisinin oldukça gerisinde.
Mesaj birleştirildi:

Sen ne demek istediğimi anlarsın, anfi iyi olsa ne olur hoparlörün özelliği o kadar, alt frekanslar sınırlı, fazla bass ses alınamıyor.

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61 ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Mesele sadece sesin kaliteli şekilde yükseltilmesi ile bitmiyor. Yeni nesil hoparlörlerinde frekans aralığı daha geniş. Yani ses filtre kısmı + kullanıcının equalizer üzerinden yaptığı değişikleri ile çıkışa yükseltilip aktarılmasının yanında hoparlörün frekans aralığı gibi kalitesini belirleyen faktörlerde var... Yenilerde ses daha iyi sürekli geliştiriyorlar. Benim c6-01 inde sesi oldukça tok ama günümüz teknolojisinin oldukça gerisinde.
Mesaj birleştirildi:

Sen ne demek istediğimi anlarsın, anfi iyi olsa ne olur hoparlörün özelliği o kadar, alt frekanslar sınırlı, fazla bass ses alınamıyor.
Tabi 5 kanallı ekolayzer var birinde diğerinde 20 kannallı ekolayzer durum ortada

• Beğen
Tepkiler: PALA.
Hasand.

Hasand.

Üye
Ses konusunda nokia 5800xm de çok güzel

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 777448 ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi