• Üye Haberleri - İncelemeleri bölümümüzde sadece üyelerin kendi yazdığı haberler ve oluşturduğu incelemelere yer verilmektedir. Haber kaynaklarından veya farklı bir kategoriden, birebir alınan içerikler paylaşılamaz.

NOKIA 5800 XPRESS MUSİC (2. parti cihaz)

Sponsorlu Bağlantılar

atakax

atakax

Üye
    Konu Sahibi
NOKIA 5800 XPRESS MUSİC (2. parti cihaz)
MaxiCep.Com - Cep Telefonu ve Mobil Teknolojiler Sitesi 5 Yaşında ! için atakax tarafından hazırlanmıştır

Bu yazımda sizlere nokıa nın eski amiral gemilerinden olan 5800 xm cihazını tanıtacağım web te birçok yazı bulunmakta bu cihaz hakkında ancak çoğu eskimiş artık bu sıralar kampanyada olan cihaz yok satıyor!!!! şunuda belirtmek isterim fanatik bir iphone kullanıcı olarak bu cihazın iphone katili olamadığını yanından bile geçemeyeciğini söylemek isterim bunun sebebide iphone hakkında yorum yapanların iphonu kullanmayı bilmediklerindendir bu iki cihazın karşılaşştırılamayacağını düşündüğümden karşılaştırmıyorum herneyse geçelim yazımıza..

http://www.maxicep.com için atakax tarafından hazırlanmıştır

1- İLK İZLENİMLER

-Kutusuda dahil telefonun her yerinde gençler için yapılmış olduğunu anlayabiliriz
-Renkli bir kutu içerisinde geliyor şahsen dış görünüşe ve özellikle kutuya önem vermediğimden dolayı bu ayrıntıları geçiyorum direk telefonun yapısından bahsetmek istiyorum
-Bence diğer yazılarda olduğu dış görünüşü çokta kötü değil hatta güzel bile diyebilirim
-Arka kapak plastik değil metal alaşımlı plastik görünümlü sadece
-Ön tarafta 3 adet tuş var yanlarda ise 2 adet ses kontrol tuşu 1 adet tuş kilidini açmak için kaydırma anahtarı ve yanında ise bastığınızda heryerde kamerayı çalıştırabilen bir kamera tuşu var
-Bazı ilk parti telefonlarda çıkan kasada açıklık sorunu 2. parti telefonlarda çıkmıyor ahize problemide yaşamadım
-Kutu içeriği fena değil ilk partide çıkan koruma kılıfı çıkmıyor ancak diğer herşey tamam yani ;
5800 xm dokunmatik akıllı telefon
Dokunmatik kalem (kasa içinde)
telefona takılabilen ve dokunmatikte kolaylık sağlayan pena
mini dvd
çok kısa bir usb kablosu (pek hoşuma gitmedi bilgisayarın dibinden ayıramadım
3.5mm kulaklık
3.5 mm kulaklık kontrol aracı (çok rahat kullanım sağlıyor gerçekten
kullanım klavuzu
Bu bölümde genel puan: 5/4 (güzel)

2-İLK KURCALAMALAR
-Telefonu aldım ve direk güncelleme yaptım wifi yardımı ile bilgisayara hiç bağlamadan buda çok hoşuma gitti 4.0 a güncelledikten sonra rehber çubuğu en üstte resimlerde görülen çirkin şekilde değilde sadece resimler ve isim şeklinde belirdi kişinin üstüne dokunduğunuzda tüm mesajlarınızı ve aramalarınızı görebiliyorsunuz
-ortada e-mail lerinizi görebilirsiniz versiyonu güncelleyince eskisi gibi çirkin bir görüntü yerine hoş bir görüntü var bir emailinizi görebiliyorsunuz ancak dokunuca hepsine ulaşıyorsunuz
-en alttada uygulama aracı var istediğimiz gibi düzenleyebiliyorsunuz
-ortada kalan boşluğa müzik dinlerken dinlediğiniz müziğin ismi ve kontrol tuşları geliyor
- menü ye ortadaki beyaz tuş ile girebilrsiniz
-Tuş kilidini açmak için ise yandaki tuşkilit anahtarını kullanabilirsiniz
-Telefonun sadece ekranı değil ekranın üstündeki xpress music yazısıda dokunmatik orası sayesinde müzik resim video merkezi web ve çevrimiçi paylaşım kısayolları çıkıyor
-Telefonun arka kasasında dokunmatik kalemi gömülü olarak bulunuyor ek olarak kutu içerisinden çıkan penayıda telefonun askılık bölümüne koyabilirsiniz bu pena ve kalem dokunmatik kullanımını kolaylaştırıyor

Bu bölümde genel puan: 5/5(mükemmel)

3-İŞLETİM SİSTEMİNE
-Eveeeeet artık en önemli konuya geldik
-Telefonda symbian s60 5th işletim sistemi bulunmakta şahsen symbiancı değilim ancak beğenmedim diyemem açık kaynak kodlu olmaması can sıkıcı tabi çoğu symbianda olduğu gibi ovi store isimli uygulama dükkanını kullanıyorsunuz
-Symbianda alışamamış olduğumn sertifika olayı çok sinir çoğu uygulamayı dışardan yüklemeye çalışırken sertifika hatası veriyor bunun bir çok çözümü var ancak bazı çin sitelerine IMEI numaralarını vermek gerekiyor bende telefonumun sahte ımeı den kapanma riskini göze almadığımdan bunu yapmadım
-Telefonda n-gage desteği bulunmamakta buda çok hoşuma gitmedi illede iphone u arattı burada psp kalitesinde oyun oynamak isteyen iphone alsın derim
-İşletim sisteminin ev ekranı gerçekten çok güzel herşey bir yerde toplanmış tek bir dokunuşunuza bakıyor
-Menü tuşuna sürekli basılı tuttuğunuzda açık uygulamaları gösteriyor iphonu tek geçebildiği ve benim en sevdiğim özellikte işte bu MULTİTASKİNG yani birden çok uygulamayı çalıştırabilme müzik dinlerken mesaj yazıp internette dolanabiliyorsunuz ve bunlarda geçiş yaparken kapatmak durumunda kalmıyorsunuz ufak bir deneme yaptım 12 tane uygulama aynı anda çalıştı ancak telefonda yavaşlama oldu sonuçta çalıştımı çalıştı bukadar

Bu bölümdeki genel puan:5/3 (orta)

4-XPRESSMUSİC

-Telefon xpressmusic cihazı olduğundan muzik konusunda mükemmel olması beklenir ancak bazı özellikleri eksik
-Mesela shakecontrol adı verilen sallayınca müziğin değişmesi özelliğiniz ben çok aradım ancak bulamadım başka bir eksiğide track ID teknolojisininde olmaması (bu genelde sonyericcsonlarda oluyor)
-Bunları yok sayarsak genel olarak müzik konusunda iyi ses kalitesi paketin içerisinden çıkan kulaklıklar dokunmatik xpressmusic bölümü ve hoparlörlerdeki sesin yüksekliği gayet güzel
-Müziklerin yönetimide gayet kolay istediğiniz müziğin adını girip 8GB içerisinden bulabiliyorsunuz veya fazla şarkınız yoksa listeden seçmeyide tercih edebilirsiniz
-Cihazın üzerinden ses kontrol tuşları yardımıyla ses açıp kapatabilrsiniz

Bu bölümde genel puan:5/4(güzel)

5-KAMERA
-Kamerası bana yeterli geldi çift flash olması gayet güzel 3.2 mp kamera ile Carl Zeiss mercekler uyumlu olmuş gönül isterdiki 5 yada 8 MP kameralı olsun yakışırdı bu telefona
-Öndeki kamera sayesinde video arama yapabilir resim ve video çekebilirsiniz (tabi hepsinde ön kameraylada yapabilirsiniz)
-Kamera çekimleri hızlı ve güzel bu auto focus la birleşince tadından yenmiyor bu işlemide telefon hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor
-Yandaki kamera tuşu heryerde direk olarak kameraya ulaşmanızı sağlar hafif bir bastırma autofocus u biraz daha sert bir bastırma ise çekimi çalıştırır

Bu bölümdeki genel puan :5/4 (güzel)

6-DOKUNMA HASSASİYETİ VE GİRİŞ YÖNTEMLERİ

-Dokunma hassasiyeti iphone kadar güzel değil tabikide ancak samsunglardan ve çin malı telefonlardan kat kat daha iyi
-Giriş yöntemlerine diyebileceğim bir söz yok neredeyse mükemmel eksiği yok fazlası var oda küçük qwerty klavyeye hiç gerek olmaması normalde alfasayısal tuş takımını baya beğendim dokunmatik olmayan bir telefondaki kadar rahat yazabiliyorsunuz
-Ekranın dokundukça geri titreşim yollaması basıyormuş hissi yaratıyor ve bu gerçekten en iyi özelliklerinden

Bu bölümdeki genel puan:5/5 (mükemmel)

7-BAĞLANTI ÖZELLİKLERİ

-Cihazın bağlantı özellikleri hoşuma gitti 3G-3.5G bağlantıları sayesinde heryerde çevrimiçi olabilirsiniz
-Bunlara ek olarak WIFI bağlantısı işinizi çok kolaylaştırıyor İstanbul İzmir gibi metropollerde yaşıyorsanız adım başı wireless internet bulabilirsiniz veya kendi evinizdeki wireless modemi kullanabilirsiniz
-Özellikle yurtdışında 3.5G teknolojisi kullanıldığından (Türkiye daha 3G ye yeni geçti) çok hızlı internet keyfini yaşayabilirsiniz

Bu bölümdeki genel puan:5/5 (mükemmel)

8-EKRAN

-Cihazın ekranı pekte yeterli değil gibime geldi belkide ekran teması siyah olduğundan ama çok karanlık ve yeterli renk kalitesini veremediğini düşündüm
-Ancak film izlerken 16:9 ekranda izlemek gerçekten mükemmel oluyor içerisinde gelen videolardan batman filminin bir bölümü bulunmakta onu açıp izlerseniz 3B motoru sayesinde sinema kalitesinde izliyorsunuz

Bu bölümdeki genel puan:5/4 (güzel)

9-SONUÇ
-Cihaz genel olarak hoşuma gitti ancak çok yüksek beklentileri olan benim gibi mükemmelliyetçi olan arkadaşlar almasınlar iphone katili kesinlikle olamaz yanından bile geçemez ancak iphone ile kıyaslanamaz çünkü farklı görevler için üretilmiş cihazlar bunuda söylemek isterim oyun oynamak için pekte güzel bir cihaz değil ancak bağlantı kalitesi giriş yöntemlerinin çokluğu kaliteli hoparlörü ve yeterli seviyede olan kamerası çift flash ı bu kötü özelliklerini bir nebze yok ediyor kötü özellik demişken cihazın aldığı en düşük notunda 3 olduğunu unutmayalım (yani çokta kötü bir cihaz değil ;) )

Aldığı puanların toplamına gelirsek:

40/34 (güzel) (cihaz mükemmeli 1 puanla kaçırmıştır)

http://www.maxicep.com için atakax tarafından yazılmıştır!!

alıntı yapmak yada tüm yazıyı farklı bir sitede yayınlamak için lütfen en azından bildiriniz [email protected] adresine

• Beğen
Tepkiler: TuRkiShCowboy, " Tehlike ", levasinay ve 8 diğerleri

Aziz™

Aziz™

Üye
teşekkürler

atakax

atakax

Üye
    Konu Sahibi
önemli değil devamı farklı cihazlarda özellikle iphone hakkında yanlış bilinenler olarak gelecek

TEKYUMRUK

TEKYUMRUK

Üye
TELEFON DEDİĞİN GÜZEL OLUCAK 5800XM OLUCAK İPHONE LA KIYASLAMICAN İPHONE TELEFON YAPAR AMA NOKİA KADAR KALİTELİ YAPAMAZ VER İPHONE VERDİĞİ RADYASYON KADAR NOKİA RADYASYON VERMEZ İPHONE HİÇ KİMSE SAVUNMASIN KULLANMASINI ÇOK İYİ BİLİYORUM İPHONE AMA İPHONE SADECE İSMİ VAR .TELEFONU TELEFON OLARAK KULANIRSAN DAHA GÜZEL SALLAYINCA MÜZİK DEĞİŞİNCE BİŞİ FARKETMEZ :D :D asıl iphone nokia nın N si olamaz

futbol123

futbol123

Üye
emegine saglık saol:oke:

atakax

atakax

Üye
    Konu Sahibi
TELEFON DEDİĞİN GÜZEL OLUCAK 5800XM OLUCAK İPHONE LA KIYASLAMICAN İPHONE TELEFON YAPAR AMA NOKİA KADAR KALİTELİ YAPAMAZ VER İPHONE VERDİĞİ RADYASYON KADAR NOKİA RADYASYON VERMEZ İPHONE HİÇ KİMSE SAVUNMASIN KULLANMASINI ÇOK İYİ BİLİYORUM İPHONE AMA İPHONE SADECE İSMİ VAR .TELEFONU TELEFON OLARAK KULANIRSAN DAHA GÜZEL SALLAYINCA MÜZİK DEĞİŞİNCE BİŞİ FARKETMEZ :D :D asıl iphone nokia nın N si olamaz

sallayınca müzik değişmesi değil iphone un tek özelliği yakında iphone hakkında yazımı tamamlıyorum oraddan bakarsınız ancak şimdiden iphone 3g bölümüne girip niçin kıyaslanamıcağını görebilirsiniz

--------------- Ekleme ---------------

emegine saglık saol:oke:

siz sağolun

esas_cocuk

esas_cocuk

Üye
telefonun ekranına neden 4 puan verdın anlamadım tek kelime geçmişten geleceğe bu güne kadar ki en güzel (üstüne basa basa söylüyorum en iyi çözünürlük (filmlerde videolarda vs..vs.vs..) 5800 da var ekran ışığı az dıyosun özelliklerden 1 kademe ışığı artır :) 5800 alalı evde tv seyretmıyorum telefona atıyorum laptop yerine 5800 da izliyorum mükkemmel çözünürlük var yanlışsam yanlışsın arkadaşım desin biri :)

TEKYUMRUK

TEKYUMRUK

Üye
telefonun ekranına neden 4 puan verdın anlamadım tek kelime geçmişten geleceğe bu güne kadar ki en güzel (üstüne basa basa söylüyorum en iyi çözünürlük (filmlerde videolarda vs..vs.vs..) 5800 da var ekran ışığı az dıyosun özelliklerden 1 kademe ışığı artır :) 5800 alalı evde tv seyretmıyorum telefona atıyorum laptop yerine 5800 da izliyorum mükkemmel çözünürlük var yanlışsam yanlışsın arkadaşım desin biri :)

HEM HDPİXEL :D 5800 nedense bi çekememezlik var bu NOKİA yı İPHONE RADYASYON YAYAN Bİ CİHAZ

CryDaqqeR

CryDaqqeR

Üye
derecelendirmeleri fena değil bi elimden geçmesi lazım ama :) teşekkürler

The Lich King

The Lich King

Üye
teşekkürler güzel bir anlatım olmuş haziranda yeni telefon alcam 5800xm almayı düşünüyorum :oke:

Progressivity

Progressivity

Üye
bu yazıdaki giriş yöntemlerinin çokluğu ne demek oluyor acaba ayrıca hd çözünürlükte filmleri yada oyunları oynatmaz 5800 telefonu övelim derken abartmayalım 20mb lık HD bir oyunu bile oynatamıyor maalesef :s

hub

Üye
bu yazıdaki giriş yöntemlerinin çokluğu ne demek oluyor acaba ayrıca hd çözünürlükte filmleri yada oyunları oynatmaz 5800 telefonu övelim derken abartmayalım 20mb lık HD bir oyunu bile oynatamıyor maalesef :s

Giriş yöntemlerinin çokluğu telefondaki yazı yazma bölümünde El yazısı, Tam ekran klavye, Küçük qwerty klavye, Alfa tuş takımı. çeşitliliğinin olmasıdır. Bu arada HD oyunları oynatamıyor diyorsun oyundan oyuna değişir kardeşim. HD oynattığı oyunda var telefonun. Bu abartı değil.

Necmati

Necmati

Üye
Eywallah.... :d

warhacker

warhacker

Üye
Racing Thunder vs. HD ye yakın kalitede oyunlardır ama HD oynatamıyor bunuda bir nebze kabul etmek gerekir

Not: Film konusuna katılıyorum 5800 da Format Factory ile attığım hiçbir filmde görüntü sıkıntısı yaşamadım film açısından harika bir telefon

Progressivity

Progressivity

Üye
sevgili arkadaşlarım format factory ile 5800 a uygun bi şekilde enkode ettiğimiz filmlerin hiç biri HD değil maalesef telefonumuz HD özelliği desteklemiyor ne oyunda ne de video da, bazı HD oyunları açsa da oynatırken telefonun ne derece zorlandığını görüyoruz ztn ayrıca şu boyutu 20mb a kadar olan ve HD denilen oyunların HD çözünürlükle alakası yok

nanotex

nanotex

Üye
Teşekkürler çok özendim şimdi... :)

raprebel

Üye
çok teşekkürler oldukça faydalı oldu...

OğuzcanAbi

Üye
teşekkürler bilgi için

ßy.Shadow

ßy.Shadow