Nöbetçi Gitarist Gür AKAD

Sponsorlu Bağlantılar

Muhammet DEDE

Muhammet DEDE

Üye
    Konu Sahibi
Nöbetçi Gitarist Gür AKAD
Gür Akad, hiç albüm yapmasa da birçok müzisyenden daha çok taniniyor. Ilhan Irem'den Tarkan'a kadar herkese gitari ve sesiyle eslik etmis. Camiada "Nöbetçi Gitarist" olarak biliniyor. Akad'i tayfasiyla birlikte Kadiköy 'rocker'larinin mekani Shaft'ta bulduk. Hem kulaklarimizin pasini sildi, hem de ilk albümünün müjdesini verdi.

Rock müzigi Türkiye'ye, Türkiye de rock müzigine daha çok yabanciydi. Haliyle uzun saçli rocker'larin sayisi bir elin parmagini geçmiyordu. Iste o günlerde televizyondan hayran hayran seyrettigimiz biriydi Gür Akad. Onu 1986'da "Halley" sarkisiyla Eurovision seferinden eli bos dönenler kervanina katilan Klips ve Onlar grubundan ve Ilhan Irem sarkilarindaki gitar sololarindan taniyorduk. Bir ara Tina Turner'li Pepsi reklamiyla göründü ekranlarda. Sonra uzun bir süre kayboldu ama, Tarkan'in Türkiye turnesiyle bir kez daha ortaya çikti. Tarkan'la birlikte sahneye çikmasi birçok rock dinleyicisini üzse de gitar hâlâ ayni gitardi. Solo sirasi geldiginde bir rock müzisyeni oluyordu. Sonra yine geldigi gibi kayboldu. Ta ki geçen yila kadar...
Geçen yil üçüncüsü düzenlenen Barisarock Festivali'nde 35 yasini çoktan deviren, genç dublörü insanlar sahnede Deep Purple kivaminda bir gitarist görünce sormadan edemedi. "Bu Gür Akad degil mi?" Evet yillarin yorgunlugu yüzünden okunsa da, gitarinin distortion cayirtisi ve mükemmel sololariyla Gür Akad sahnedeydi.

O gün rockseverler Deep Purple ve Led Zeppelin gibi saglam rock gruplarinin 'cover'lariyla 35 dakikalik bir Gür Akad konseri izledi. Sahneden indiginde ise soru sorma sirasi 25 yas altindakilerdeydi. "Kim bu adam?"

Gitarlarin efendisi
Iste o adami Anadolu yakasinin siki rock barlarindan Shaft'ta yine sahnede bulduk. Eskiler, yeniler, Eurovision macerasi, hazirliklarini sürdürdügü ilk albümü derken kendimizi önümüzde sicak kahve, fonda Deep Purple, siki bir muhabbetin içinde bulduk. Haliyle bize de teybimizin kayit dügmesine basmak düstü. Iste karsinizda besteci, aranjör, vokalist Gür Akad! Ilhan Irem'den Sezen Aksu'ya, Tarkan'dan Sertab Erener'e, birçok müzisyene gitari ve sesiyle eslik etmis. Bu yüzden müzik piyasasindaki ismi "Nöbetçi Gitarci." Bir rock gitaristi için bu durum bir sorun olusturabilir mi? Gür Akad'a göre hayir.

"Pop çalan bir rock gitaristinin kulagi kirlenebilir ama ben kimin arkasinda çalarsam çalayim hep rock çaldim. Bunu birçogu anlamadi belki ama ben yillarca hep rock sularinda gezindim. Eslik ettigim tüm sarkilarda genis rock armonileri kullandim."

Not:

Gür AKAD ilk kurduğu grup olan KLİPS ile 1986 yılında Eurovision Türkiye elemelerini kazanarak yurtdışında Türkiye'yi temsil etti. 1990 da da ikinci kez Roma'da Türkiye'yi temsil etti. Uzun yıllardır müzikle içice olan Gür AKAD, bu süre içinde Barış MANÇO, Sezen AKSU, İlhan İREM, Ajda PEKKAN, Erkin KORAY, Tarkan, Egoist, Grup Destan, Sibel TÜZÜN, Çelik, Melih KİBAR, Zerrin ÖZER, Özlem TEKİN, Sertab ERENER, Sevingül BAHADIR ve daha bir çok sanatçıya vokal yapıp gitar çaldı.Hala kendi grubu ile çalmaya ve söylemeye devam eden Gür'ün en büyük hobisi ise: Otomobil maketleri ve minyatür araba koleksiyonu yapmak.

 

Benzer Konular

doctorrr
Cevap
1
Görüntüleme
866
x-scarface
doctorrr
Cevap
1
Görüntüleme
709
ahmetkartal
x-scarface
Cevap
0
Görüntüleme
484
x-scarface
Muhammet DEDE
Cevap
2
Görüntüleme
566
Muhammet DEDE


Üst Alt