Nginx Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Nginx Nedir?


İnternet dünyası geliştikçe beraberinde sayısız yazılımı da hayatımızın merkezine getiriyor. Yazılımların birçoğu gündelik hayatta kullandığımız uygulamaları önümüze getiriyor. Açık kaynaklı yazılımların sayısı da gün geçtikçe artıyor ve dünya genelinde yaygınlaşıyor.

Açık kaynaklı yazılımlar arasında en çok
bilinenlerden biri de NGINX. Bu, web sunumu, ters proxy, önbellek, yük dengeleme, medya akışı ve daha fazlası için çeşitli yollar sunan açık kaynaklı bir yazılım. Hayatına maksimum performans ve kararlılık için tasarlanmış bir web sunucusu olarak başladı ve öyle devam ediyor. NGINX, HTTP sunucusuna ilişkin sahip olduğu özelliklerin yanı sıra e-posta hizmeti için bir proxy sunucusu (POP3 – IMAP – SMTP
gibi) ve HTTP, UDP, TCP gibi gibi sunucular için ise yük denetleyicisi ve ters proxy uygulaması olarak işlev görüyor.

NGINX Nasıl Ortaya Çıktı?

Igor Sysoev adlı Rus yazılımcı başlangıçta, çok sayıda eşzamanlı bağlantı üzerinde (C) çok sayıda (10K) kullanımda karşılaşılan zorluğu tanımlamak için 1999'da NGINX'i yazdı. Olay odaklı mimarisi ile NGINX, sunucuların yüksek performanslı bağlamlarda nasıl çalıştığını gösterdi.

Projeyi 2004 yılında açtıktan ve kullanımının
katlanarak arttığını fark ettikten sonra Sysoev, NGINX'in sürekli gelişimini desteklemek ve NGINX Plus'ı kurumsal müşteriler için tasarlanmış ek özelliklere sahip bir ticari ürün olarak pazarlamak için NGINX, Inc.'i kurdu. Bugün, NGINX ve NGINX Plus, yüz binlerce eşzamanlı bağlantıyı yönetebilir ve webdeki en yoğun sitelerin% 50'sinden fazlasına güç sağlayabilir.

Web Sunucusu Olarak NGINX

NGINX'in ardındaki amaç, etrafındaki en hızlı
web sunucusunu oluşturmak ve
mükemmelliğin devam ettirilmesini sağlamak. NGINX yazılımı, Apache ve diğer sunuculara karşı web sunucusu performansını ölçen ölçütlerde sürekli olarak üstünlük kurar. Ancak, NGINX yazılımının orijinal sürümünden bu yana, web siteleri basit HTML sayfalarından dinamik, çok yönlü içeriğe genişledi. NGINX onunla birlikte büyüdü ve şimdi WebSocket, HTTP / 2 ve birden fazla video formatı (HDS, HLS, RTMP ve diğerleri) dahil olmak üzere modern internetin tüm bileşenlerini destekliyor.

NGINX en hızlı web sunucusu olarak ünlenmiş olmasına rağmen, ölçeklenebilir mimarisi içerik sunmanın ötesinde birçok web görevi için ideal halde. NGINX, genellikle yüksek miktarda bağlantıyı kaldırabildiğinden, gelen trafiği yönetmek ve daha eski ağ sunucularına dağıtmak için eski proxy ve yük dengeleyici olarak kullanılır. Bu hizmet eski veri tabanı sunucularından mikro hizmetlere kadar geniş bir çerçevede yer alabilir.

NGINX ayrıca, bir SSL / TLS sonlandırıcısı veya
bir web hızlandırıcısı olarak hizmet vermek
üzere, müşteriler ile ikinci bir web sunucusu
arasına sık sık yerleştirilir. Bir aracı olarak
hareket eden NGINX, web sunucunuzu
yavaşlatabilecek SSL / TLS pazarlığı veya performansı artırmak için içeriği sıkıştırarak
önbelleğe alma gibi görevleri etkili bir şekilde
gerçekleştirir. Node.js'den PHP'ye herhangi bir
şey kullanılarak oluşturulmuş dinamik siteler,
uygulama sunucularındaki yükü azaltmak ve
temel donanımdan en etkin şekilde yararlanmak için NGINX'i bir içerik önbelleği
olarak kullanır ve böylece proxy'yi tersine
çevirir.

Yazar: Ayşe Yeren
 
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK

Benzer Konular

Eren Değerli
Cevap
0
Görüntüleme
313
Eren Değerli
Eren Değerli
Cevap
0
Görüntüleme
332
Eren Değerli
Eren Değerli
Cevap
0
Görüntüleme
466
Eren Değerli
Eren Değerli
Cevap
4
Görüntüleme
376
kacaksevgilim


Üst Alt