Müzik aletleri nelerdir? Müzik aleti çeşitleri

 • 6 Aralık 2010
 • 47828 Okunma
 • 3 Yanıtlar

0/5, 0 Oy
 1. Müziğe merakınız varsa sizler için müzik aletlerinin neler olduğunu ve kaç grupta incelendiğini bu yazımızda paylaşıyorum.  Müzik âletleri, ses verme şekillerine göre üç bölüme ayrılırlar:

  1 - Telli müzik âletleri: Bunların ses çıkarabilen bölümleri gergin tellerdir. Her tel belli bir nota çıkarır. Alto, bağlama, balalayka, banco, çello, gitar, harp, kanun, keman, kemence, kontrbas kopuz, lavta, lir, mandolin, piyano, rübab, tanbur, ut, viyola, viyolonsel telli müzik âletleridir.

  2 - Nefesli müzik âletleri: Bunların bir ucundan doğrudan doğruya ya da uygun bir ağızlıkla üfleyerek borunun içindeki hava titreştirilir. Ses borularından çeşitli sesler elde etmek için boru boyunca dizilmiş bulunan delikler açılıp kapatılır. Akordeon, baso, flüt, gayda, klarnet, ney, obua, org, saksafon, trompet, zurna, nefesli müzik âletleridir.

  3 - Gergin zarlı müzik âletleri: Bir kasnak üzerine gerilmiş zarlardan meydana gelen âletlerdir. Gerginlikleri ve boyu değişmediği için verebildikleri nota çeşidi az olur. Davul, tef, dümbelek, gergin zarlı müzik âletleridir.
   


  Yazan: Whisper
 2. hiç beğenmedimm :hmmm
   
 3. Gitar (L) Bateri :D
   
 4. İlkokuldakilere öğretilio bunlar:D
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Müzik aletleri nelerdir
  İşin Ehli nedir kime denir? Maxi Sözlük 24 Mart 2017
  Root nedir? (Maxisözlük) Maxi Sözlük 23 Mart 2017
  Epilepsi nedir?Tedavisi ve Teşhisi Maxi Sözlük 23 Mart 2017
  Literatür nedir? Literatür ne demek? Kelime anlamı Maxi Sözlük 23 Mart 2017
  Armageddon nedir, işte kelime anlamı Maxi Sözlük 6 Şubat 2017
Yüklüyor...
27/05/2017 - 17:07