Duyuruyu Kapat

Müzik aletleri nelerdir? Müzik aleti çeşitleri

 • 6 Aralık 2010
 • 50952 Okunma
 • 3 Cevap

0/5, 0 Oy
 1. Müziğe merakınız varsa sizler için müzik aletlerinin neler olduğunu ve kaç grupta incelendiğini bu yazımızda paylaşıyorum.  Müzik âletleri, ses verme şekillerine göre üç bölüme ayrılırlar:

  1 - Telli müzik âletleri: Bunların ses çıkarabilen bölümleri gergin tellerdir. Her tel belli bir nota çıkarır. Alto, bağlama, balalayka, banco, çello, gitar, harp, kanun, keman, kemence, kontrbas kopuz, lavta, lir, mandolin, piyano, rübab, tanbur, ut, viyola, viyolonsel telli müzik âletleridir.

  2 - Nefesli müzik âletleri: Bunların bir ucundan doğrudan doğruya ya da uygun bir ağızlıkla üfleyerek borunun içindeki hava titreştirilir. Ses borularından çeşitli sesler elde etmek için boru boyunca dizilmiş bulunan delikler açılıp kapatılır. Akordeon, baso, flüt, gayda, klarnet, ney, obua, org, saksafon, trompet, zurna, nefesli müzik âletleridir.

  3 - Gergin zarlı müzik âletleri: Bir kasnak üzerine gerilmiş zarlardan meydana gelen âletlerdir. Gerginlikleri ve boyu değişmediği için verebildikleri nota çeşidi az olur. Davul, tef, dümbelek, gergin zarlı müzik âletleridir.
   


  Yazan: Whisper
 2. hiç beğenmedimm :hmmm
   
 3. Gitar (L) Bateri :D
   
 4. İlkokuldakilere öğretilio bunlar:D
   
Yüklüyor...
20/10/2017 - 15:41