Mozilla Firefox Quantum Hızlandırma

Sponsorlu Bağlantılar

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Mozilla Firefox Quantum Hızlandırma
Mozilla quantum güncellemesiyle beraber eskisine göre daha performanslı hale geldi.
Yazımda, bu performansı biraz daha ileriye taşıyacak ince ayarları sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle bazı uyarılarda bulunalım;
Uyarı: Tüm sorumluluk size aittir...Yazıdaki ayarları uzun zamandır kullanıyorum, ufak hatalar olursa yazıyı güncellerim...
Uyarı: Fazla sorun yaşayanlar önce firefoxu sıfırlasınlar
Uyarı: Varsayılan ayarlarınıza daha sonra geri dönmek isterseniz; Başlat > Çalıştıra %APPDATA%\Mozilla\Firefox\Profiles\ yazın ve enter.Prefs dosyasını bulun ve yedeğini alın.(eğer profilinizi başka konuma taşıdıysanız, taşıdığınız konuma gidin)

Hadi başlayalım...
* İlk olarak halen işe yarayan eski bir yöntem üzerinde duralım.
Bu yöntem işlemcinin mozillaya öncelikli davranmasını sağlıyor. Ayrıca adres çubuğu yerine arama çubuğuna öncelik veriyor.
Masaüstündeki ve görev çubuğundaki firefox kısayoluna sağ tıklayıp > özellikler diyoruz. Uygun olanı yapıştırın;
Hedef kutucuğuna 64 bit için "C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" /prefetch:1
32 bit sürüm için "C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox\firefox.exe" /prefetch:1

Yada ana sayfanın direk mozilla olarak hızlıca açılması için aşağıdaki yolu kullanın,
Hedef kutucuğuna 64 bit için "C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" about:home /prefetch:1
32 bit sürüm için "C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox\firefox.exe" about:home /prefetch:1

Yada Google ana sayfa olarak hızlı şekilde açılmasını istiyorsanız hedef kısmını aşağıdaki gibi yapın...
Kod:
"C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" https://www.google.com /prefetch:1

* Son yıllarda tarayılara getirilen çoklu işleme (multiprocess) desteği tarayıcılara daha fazla performans katmaktadır.
Bunun yanında dezavantaj olarak donanıma fazla yükleniyor, işlemci ve ram tüketimi yüksek değerlere çıkıyor.
Eğer daha az kaynak tüketsin isterseniz bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz;
Adres çubuğuna about:config yazın ve enter. Daha sonra gelen uyarıyı kabul edin...
browser.tabs.remote.autostart değerini (false) olarak ayarlayın.
browser.tabs.remote.autostart.2 değerini (false) olarak ayarlayın.
dom.ipc.processCount değerini 1 yapın.
dom.ipc.processCount.extension değerini 1 yapın.
dom.ipc.processCount.file değerini 1 yapın.

Ağustos 2019 güncellemesi. Tek çekirdekli işlemci...
layers.gpu-process.allow-software değerini (false) olarak ayarlayın.
extensions.webextensions.remote değerini (false) olarak ayarlayın.
media.rdd-process.enabled değerini (false) olarak ayarlayın.

Ortam değikeni ekleme; MOZ_FORCE_DISABLE_E10S
Bu şekilde;

* Bu ayar %30 civarında mozillanın siteleri daha hızlı açmasını sağlıyor. Sitelerin reklam ve sizi izlemesini engelleme;
privacy.trackingprotection.enabled yazın ve değerinide (true) olarak değiştirin.

* Yeni girdiğiniz bazı sitelerin yapmış olduğu "bildirim al","daha sonra hatırlat" gibi bildirimleri kapatır, mutlaka deneyin;
dom.webnotifications.enabled yazın ve değerinde (false) olarak girin.
Ek olarak;
dom.push.enabled değerlerini (false) olarak girin.
dom.webnotifications.serviceworker.enabled değerlerini (false) olarak girin.
Dom.serviceWorkers.enabled değerlerini (false) olarak girin.

* Günümüzde ıpv4 halen yaygın, firefoxun daha hızlı karar vermesi için ıpv6 bağlantısını devredışı bırakabiliriz;
network.dns.disableIPv6 yazın (true) yapın (eğer ıpv6 kullanıyorsanız varsayılan false kalsın değiştirmeyin)

* Sekmenin üzerinde çıkan, site ikonlarını kapatmak için;
browser.chrome.site_icons yazın ve değerinide (false) olarak değiştirin.

* Sekme animasyonunu kapatmak için;
Sayfada, sağ tık > yeni > boolean
çıkan kutuya browser.tabs.animate yazın ve değerini (false) olarak girin.

*
Mozillanın belirsiz çöktüğünde, verdiği hata uyarısını kapatma;
browser.sessionstore.resume_from_crash
yazın ve değeri (false) olarak değiştirin.

* Mozillanın açılışında sebepsiz devreye giren otomatik sayfa içi yazı arama özelliğini devredışı bırakma;
accessibility.typeaheadfind yazın ve değeri (false) olarak değiştirin.
accessibility.typeaheadfind.autostart yazın ve değeri (false) olarak değiştirin.

* Açılış sayfasında ve hızlı erişimde çıkan sitelerin ön görünümlerini devredışı bırakma;
Sayfada sağ tık > yeni > boolean browser.pagethumbnails.capturing_disabled yazın ve değerini (true) olarak girin.

* Mozilla belli aralıklarla bellek optimizasyonu yapar. Değişikliklerin ardından 1 defa yapılmasında fayda var.
Adres çubuğuna about:memory yazın ve aşağıdaki kutucuğa 1 defa tıklayın.

* Ana sayfayı aşağıdaki gibi sade hale getirelim...

* Genel ayarlar,

* Aynı sayfanın altında vekil sunucu ayarlarını seçin,

* Arama ayarları, bu kısımda google arama motorunu seçin ve diğerlerini kaldırın,

* Gizlilik ve güvenlik ayarları, çok önemlidir mutlaka yapılandırın.
İzleme koruması, aynı zamanda site reklamlarınıda engelliyor...

Güncelleme firefox sürüm 60...
Kullanmayanlar için gereksiz bir özellik olan firefox sync özelliğini kapatma eklendi...

About:config ayarlarından identity.fxaccounts.enabled seçeneğini (false) yapın ve yeniden başlatın...

* Firefox ile gelen bazı ek özellikleride kapatabilirsiniz (az da olsa tarayıcının yükünü azaltır)
Tüm gereksiz eklentiler kapatıldığında, sadece 100 mb ram tüketiyor ve daha hızlı açılıyor.

Bunun için ccleaner kullanacağız. Görseldeki gibi kullanmadıklarınız için hayır şeklinde ayarlayın...
Not: Activity Stream seçeneği ana sayfayı kapatır...

* Gereksiz tüm eklentileri kaldırın.
* Kullanmadığınız yan uygulamaları devre dışı yapın.
* SpeedyFox aracı ile kabaran sqlite verilerini temizleyebilirsiniz. Sadece firefoxta değil çoğu tarayıcıda çalışır...
Kurulum gerektirmez

* Reklam engelleyiciler gerekli ama firefox üzerinde ciddi performans kaybına neden oluyor.
Eklentisiz reklam engelleme konusunda anlatmıştım, isterseniz uygulayabilirsiniz,
AdGuard DNS ile Eklentisiz ve Programsız Reklam Engelleme (Tüm İşletim Sistemlerinde)
Eğer eklenti kullanmak istersenizde en az kaynak tüketen eklenti ublock origin

* Başlat menüsü simge hata düzeltmesi aşağıdaki bağlantıda sorunun çözümü var.
Windows 10 - Windows 10 Başlat Menüsü Arka Planı Sorunlu Simgelerin Düzeltilmesi

Elimden geldiği kadar, temel düzeydeki ayarları paylaştım. Daha fazlası genel kullanımın dışına çıkıyor...
Firefox quantum ile bir çok eski ayarda güncelliğini yitirdi, birkaç tane eski ayar dışında geri kalanları sizler için derledim...
Konu ile ilgili sorularınız olursa çekinmeden sorun, uygun şekilde belirtirseniz memnun olurum...Güle güle kullanın :)
Not: Alıntı yapmayınız, makale tamamen bana aittir...

İlgili konular:
Firefox Quantum ESR Desteği [ Tüm İşletim Sistemleri ]
Mozilla Firefox Kullanıcı Profili Yönetimi ve Misafir Hesaplar Oluşturma
Mozilla Firefox ile Müzik, Video, PDF ve Görsel İçerikli Dosyaları Açmak
CCleaner ile Mozilla Firefox ve Google Chrome için Gelişmiş Temizlik
Wise Disk Cleaner Son Sürüm İncelemesi

Son düzenleme:
  • Beğen
  • Sevdim
Tepkiler: MAERKEK, Silinen Üye 2526643, TheNightMare. ve 1 kişi daha

Buğra

Buğra

Admin
Paylaşım için :tşk: elinize sağlık

• Beğen
Tepkiler: PALA.
ANIL

ANIL

Admin
Firefox Browser son güncellemeler ile oldukça hızlandı. Son olarak WebRender özelliği ile hızına hız katmaya devam ediyor. Daha fazla hız ve çeşitli ayarlar için mutlaka konuyu inceleyin. Paylaşım için teşekkürler.

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Firefox adı gibiymiş harbiden .

• Beğen

Cadillac34

Üye
Firefox ve Opera güncellense de hiç bir şey farketmiyor. Aynı sorunlar aynı yavaşlamalar aynı donmalar vs. vs. var.

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Firefox ve Opera güncellense de hiç bir şey farketmiyor. Aynı sorunlar aynı yavaşlamalar aynı donmalar vs. vs. var.
Kusura bakma ama hocam senin bilgisayarında problem var. Daha önce kendinde söylemiştin sorun olduğunu.
Güzelce cihazın içini, soğutma sistemini temizleyip, kaliteli bir termal macun işlemi yaptıktan sonra temiz windows kur.

En son iş olarak tarayıcıya gel. Çünkü bu tarayıcıların performansı dünyaca kanıtlandı. Sen veya ben sebepsiz kötüleyemeyiz.
İşlemci ile soğutucu arasındaki termal macunun kuruması yada dandik olması bile çok fark ettirir. Ani ve kesik kesik donmalar varsa mutlaka soğutmada problem vardır.
Firefox operadan da chromdan da çok daha performansı yüksek bir tarayıcıdır. Chrome bildiğin çöp yığını kaynak düşmanı hem diski doldurur hemde çok bellek kullanır.
Ben firefox ile internette gezerken 250 mb Ram kullanıyor, filim izlerken 2 katına çıkıyor, işlemci zorlamıyor bile.
Eğer yapabileceğimiz, yardımcı olabileceğimiz bir konu varsa özelden bakararız.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

Cadillac34

Üye
Chrome'da sorun yapmıyor yavaş değil. Bunlar niye hızlı değil. Bilgisayarımda sorun olsa bile Chrome da çalışmaması gerekir ya da yavaş açılması gerekirdi.

MaxipmaN

Üye
İki ay önce de yaşadığım kaydırırken kasma belası gene yaşanmakta. Bilgisayardan olabilir ama bilgisayar iyi çalışıyor öbür işlemlerde.

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
kaydırırken kasma belası
Belirli bir sitede mi oluyor yoksa firefox tüm sayfalarda mı ?
Chrome'da sorun yapmıyor yavaş değil. Bunlar niye hızlı değil. Bilgisayarımda sorun olsa bile Chrome da çalışmaması gerekir ya da yavaş açılması gerekirdi.
Chrome diski ve interneti bol kullanan bir tarayıcı bu yüzden önbellek ağırlıklı çalışır ve hızlıdır diğer bir sebep googlenin olması.

MaxipmaN

Üye
Belirli bir sitede mi oluyor yoksa firefox tüm sayfalarda mı ?

Chrome diski ve interneti bol kullanan bir tarayıcı bu yüzden önbellek ağırlıklı çalışır ve hızlıdır diğer bir sebep googlenin olması.
Girdiğim 4-5 site var ucunu denedim onlarda vardi. Pc eski ama calismasinda bir kasma da yok. Gelir gecer gene insallah.

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
@MaxipmaN ekran kartı yada firefoxun ivme ayarlarıyla ilgili olabilir, umarım çözülür.

• Beğen
Tepkiler: MaxipmaN
ANIL

ANIL

Admin
İki ay önce de yaşadığım kaydırırken kasma belası gene yaşanmakta. Bilgisayardan olabilir ama bilgisayar iyi çalışıyor öbür işlemlerde.

Akıcı kaydırmayı devre dışı bırakarak çözebilirsin.

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve MaxipmaN

MaxipmaN

Üye
Aksam deneyeceğim. :thumbup:

Üst Alt