Mostar Köprüsü nerededir, işte tarihi

Sponsorlu Bağlantılar

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
Mostar Köprüsü nerededir, işte tarihi
Mostar Köprüsü Bosna Hersek'teki Mostar şehrinde yapılırken, Neretva Nehri üzerindedir ve 1566 yılında Mimar Sinan'ın öğrencisi olan Mimar Hayreddin tarafından inşa edilir. Köprü üzerinde 456 kalıp taş kullanılırken, köprü çevresindeki kente adını vermiş ve Mostar, Hersek bölgesinin ana kenti olmuştur.

2005 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne eklenilen bu köprüde, Osmanlı İmparatorluğu imzaları taşır. 24 metre yüksekliğinde olan köprü, 30 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğindedir. Dönemin en yüksek ve gelişmiş teknolojisi ile hazırlanırken, 456 kalıp taş ile inşa edilmiştir.

Mostar Köprüsü, cesur sporcular tarafından yıllarca bir atlama platformu olarak kullanılmıştır. Mostar Köprüsü’nün bir de geleneği vardır. Geleneğe göre şehrin erkekleri, nişanlılarına cesaretlerini ispatlamak için düğün öncesinde köprüden atlarlardı.

Mostar Köprüsü günümüze nasıl geldi?
Bosna-Hersek’te başlayan iç savaş sırasında Mostar Köprüsü‘ne ilk saldırıyı 1992′de Bosnalı Sırplar düzenledi. 9 Kasım 1993′te Hırvat tankları köprüye daha büyük bir zarar veren saldırılarını başlattı. Kasım ayının sonunda köprü tamamen yıkıldı. Dev taşları, Neretva Nehri’nin sularına gömüldü. Mostar Köprüsü, yüzyıllar boyunca Bosna’da hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolüydü ve 427 yıldır ayaktaydı. Şehrin Müslüman ve Hırvat kesimini birbirine bağlıyordu.

Savaş sonrasında İngilizler, yıkılan köprünün yerine geçici bir demir köprü yaptı. Mostar civarındaki diğer köprüler de tahrip edildiğinden, nehrin iki yakasını birleştiren tek yapı olarak bu köprü kaldı.
Mostar Köprüsü‘nün eski haline uygun olarak yeniden inşası çalışmaları UNESCO ve Dünya Bankası’nın desteğiyle 1997′de başladı. Macar ordusundan dalgıçlar orijinal taşları nehir yatağından bulup vinçlerle çıkardı. Bombardımandan ve suyun içinde bozulmaya uğramış taşlar yapıda kullanılamadığı için, orijinal taşların çıkarıldığı, günümüzde kapalı olan taş ocağı tekrardan bu iş için açılıp, aynı ocaktan çıkarılan taşlar köprünün yapımında kullanıldı. Orijinal modele sadık kalınarak köprünün temelleri de sağlamlaştırıldı. 30 metre uzunluğundaki, 24 metre yüksekliğindeki köprünün kemerindeki çalışma Haziran 2002′de başladı. Son olarak kilit taşı Ağustos 2003′te yerine konuldu.

İnşaatı tamamlanan Mostar Köprüsü, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda devlet temsilcisinin hazır bulunduğu bir törenle, İngiliz Prensi Charles tarafından 23 Temmuz 2004 tarihinde açıldı. Mostar Köprüsü, eski Mostar şehriyle birlikte 2005 yılında Dünya Miras Listesi’ne eklendi.
 

Benzer Konular

KARİZMATİX
Cevap
3
Görüntüleme
467
98farom98
Doğuş Pertez
Cevap
0
Görüntüleme
1K
Doğuş Pertez
Haydar
Cevap
7
Görüntüleme
1K
ZaZuM
bydexer
Cevap
0
Görüntüleme
705
bydexer


Üst Alt