Mobil anti-virüs Programları Hakkında

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
heathrow

heathrow

Üye
    Konu Sahibi
Mobil anti-virüs Programları Hakkında
Merhabalar,

Bu konu hakkında yeterli bilgi sahibi değilim. Sormak istediğim birkaç soru var.

1.) Cep telefonunda anti-virüs programı gerekli midir?

(Nokia S60 v3.2 işletim sistemli bir telefonum var, yazılımı güncel, telefon hacklenmemiş, sertifikasız yazılım kullanmıyorum, güvenlik ayarları değiştirilmemiş... Bu durumda anti-virüs programı gerekir mi?)

2.) Virüs cep telefonuna hangi yollardan bulaşır?

(Mesela Nokia Messaging uygulaması aracılığıyla cep telefonuma gelen e-maili açarsam bu yolla bulaşır mı?)

3.) Virüs cep telefonuma ne gibi zararlar verebilir?

(Örnek olarak hafızadaki bilgileri silebilir. Casus yazılımlar var, görüşmeleri ve sms'leri karşı tarafa aktarıyor, ancak yazılımın telefona yüklenmiş olması gerekiyor sanırım. Cep telefonumda yazdıklarımı kaydedip karşı tarafa gönderen bir virüs var mı mesela?)

Bu konuda yardımcı olabilirseniz sadece ben değil çok sayıda insan yazdıklarınızdan faydalanabilir.
Şimdiden teşekkürler:oke:

celibar

celibar

Üye
symbian telefonlar için antivirüs olmazsa olmaz programlardandır.telefonun güvenlik ayarları telefonu diğer kişilerden korumak içindir.virüslerden değil.virüsler programlar, hafıza kartına attığın dosyalarla bulaşır.virüs herzaman girecek bir yol bulur.virüsler telefonu çökertebilir, başkalarına sms gönderebilir, veri kaybına neden olur.casus dinleme programları genelde telefona bir kişi tarafından kurulur.antivirüsler, zararlı yazılımlardan korumanın yanında istenilmeyen aramaları ve smsleri engelleme, ebeveyn kontrolü, hırsızlara karşı koruma gibi ek özellikler de barındırır.

heathrow

heathrow

Üye
    Konu Sahibi
Teşekkür ederim. Şimdiye kadar telefonuma Kaspersky, Netqin, F-Secure gibi birkaç anti-virüs programı kurup kaldırdım. Şarj süresini biraz etkiliyorlar. Peki patch kullanmak güvenli midir? Telefona kuracağım patch'in telefona zarar verme ihtimali var mıdır? Herhangi bir siteden indirilen anti-virüs programı+patch telefona kurulur mu, güvenilir midir?

celibar

celibar

Üye
zararı olduğunu düşünmüyorum fakat emin değilim.sonuçta telefonda antivirüs kurulu olduğu için korkmana gerek yok.

heathrow

heathrow

Üye
    Konu Sahibi
pederin işyerinde ******'li nod32 antivirüs var,
program -****** ile ilgili- arada sırada uyarı veriyor...
"telefonu çökertebilir" derken kullanılamaz hale getirebilir mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt