Mısır Sorunu 'Mehmet Ali Paşa' İsyanı ( Konu Anlatımı )

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Mali Özdemir

Mali Özdemir

Üye
    Konu Sahibi
Mısır Sorunu 'Mehmet Ali Paşa' İsyanı ( Konu Anlatımı )
--Mısır Sorunu-Mehmet Ali Paşa İsyanı--
--1806 yılında Mısır'a saldıran İngiliz donanmasını geri püskürten ve hıcazdaki isyanı bastıran Mehmet Ali paşa'ya osmanlı devleti güvenmiştir.
--Bunun etgısıyle II.Mahmut 1820 yılında Mora ısyanı sırasında Mehmet Ali Paşadan yardım ıstedı ancak Mehmet Ali Paşa yardım karsılıgında Mora ve Girit valiligini istedi ancak isyanda basarılı olamayan Osmanlı devleti navarınde de Donanmasının yakılması nedenıyle Mora elden cıkmıstır bu durumda Suriye valiliginin kendısıne verılmesını isteyen M.Ali paşa istegi gerı cevırılınce isyan etmiştir.
--M.Ali Paşa'nın ordusu buyuk hızla ılerleyerek OSmanlı bırlıklerını Surıyede yendı ve Kütahya'ya kada ılerledı.İngiltere ve Fransadan yardım lamayan Osmnalı devleti Rusyadan yardım sıtedı Rusya yardım cagrısı üzerine Donanmasını İstanbul bogazından gecirince İngiltere ve Fransa Rusyanın İŞstanbul'a ınmesınden cekınerek Arabuluculuk yapmaya ve İsyanı durdurmaya basladılar.Bunun soncunda 1833 yılında Kütahya antlaşması imzalandı

1833 Kütahya antlaşması;
--M.Ali paşaya Mısır valiligi ek olarakda Suriye valiligi verildi,
--M.Ali Paşanın ogluna cidde valiligi ek olarakda Adana valiligi verildi

Bu antlaşmasan sonra;
--Mısır sorunu geçici olarak çözülmüştür,
--Osmanlı devleti M.Ali Paşanın ısteklerını kabul etmek zorunda kalmıstır.
--İngiltere ve Fransa Rusyanın bogazlarda hak idda etmemesi için arabuluculuk yapmıstır.
--Osmanlının bır iç sorunu olan bu olay bu antlaşma ile uluslar arası bir boyut kazanmıştır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt