Mısır Çarşısı’nda gerekçe: LPG değil bomba

 • 6 Mart 2013
 • 230 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. 15 sene önce 7 kişinin ölümüne neden olan Mısır Çarşısı'ndaki patlamayla ilgili davada gerekçeli karar açıklandı. Patlamanın LPG’den değil, bombadan kaynaklandığı belirtilen gerekçede, bomba yapılan malzemede Selek’in parmak izinin bulunduğu da ifade edildi.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Mısır Çarşısı’nda 15 sene önce meydana gelen patlamayla ilgili olarak sosyolog Pınar Selek'i, 24 Ocak'ta ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, davaya ilişkin gerekçeli kararının yazılmasını da bitirdi.

  Mahkemenin gerekçeli kararı, 407 sayfadan oluşuyor.

  Kararın gerekçesinde şöyle denildi:

  “Deliller incelendiğinde Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamanın LPG patlamasından değil, bomba patlamasından kaynaklandığı değerlendirilmektedir.

  Sanık Abdülmecit Öztürk ifadesinde Mısır Çarşısı'ndaki patlama eylemini icra ettiğini kabul etmektedir."

  Kararda, bomba yapılan malzenin üzerinde Selek'in parmak izlerinin bulunduğu vurgulandı.

  Pınar Selek kararına şerh koyan Mahkeme Başkanı ise “Hangi sanığın bu olaya katıldığından daha önemli ve öncelikli olan patlamanın bombadan mı yoksa başka sebepten mi kaynaklandığının tespitidir” ifadelerini kullandı.

  İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Mısır Çarşısı’nda 7 kişinin ölümü 127 kişinin de yaralanmasına neden olan patlamaya ilişkin davada Sosyolog Pınar Selek'in ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar vermişti. Selek daha önce 2 kez beraat etmişti.

  Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Pınar Selek'e ceza verilmesi gerekçesiyle bu kararı 2 kez bozmuştu.
   


  Yazan: doctorrr
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
18/11/2018 - 19:34