Metrobüs Şoförlüğü Standartları

 • 6 Ekim 2013
 • 358 Okunma
 • 2 Cevap

 1. < Resmi açmak için tıklayın >


  İETT metrobüs şoförleri için uzun süredir üzerinde çalıştığı standartları belirledi ve kamuoyuna açıkladı. En çok dikkat çeken nokta ise, şoförlerin maruz kalabileceği 6 şey oldu. Açıklamaya göre bir metrobüs şoförü görevini yaparken kaza, darp, terör saldırısı, yangın, deprem, sel-su baskını gibi iş kazalarına maruz kalabilir.

  METROBÜS ŞOFÖRLÜĞÜ STANDARTLARI
  Birçok şikâyet konusu olan kaba davranışlar, hatta yolcu dövme gibi olayların son bulması adına önemli olan standartlardan bazıları şöyle:

  1-Metrobüs şoförü, çalışma sırasında hizmet verdiği yolcular, çalışma arkadaşları ve işverenler ile iletişim kuracak.

  2-Metrobüs şoförünün, sağlık raporları ve psikoteknik değerlendirme raporu sonuçları olumlu olacak.


  3-Metrobüs şoförünün, otobüsü güvenli bir şekilde kullanması, yolcuların ve kendisinin hayatını koruması, akaryakıt, yağ türünden kimyasal maddelere karşı alerjisinin olmaması, kapalı alan, hız korkusunun bulunmaması gerekecek.

  4-Şoför arıza durumunda araçta bulunan yolcuların güvenli tahliyesini sağlayacak.

  5-Şoförler, işyerinin belirlediği kurallara göre kişisel bakım ve temizliğini yapacak, uygun, temiz, ütülü ve bakımlı elbise giyecek.

  6-Sürüş esnasında ısıtma ve soğutma sistemlerini kontrol ederek ihtiyaç dahilinde çalıştıracak metrobüs şoförü, araç istasyonda tamamen durduğunda kapıları açacak, istasyonlara engellilerin inişbinişine uygun şekilde yanaşacak, hareket halindeyken yolcu güvenliğine dikkat edecek. 

  7-Metrobüs şoförü görevini yaparken kaza, darp, terör saldırısı, yangın, deprem, sel-su baskını gibi iş kazalarına maruz kalabilir.
   


  Yazan: kartal835
 2. Bunu en baştan yapmaları gerekirdi...
   
 3. bence de
   
Yüklüyor...
20/11/2018 - 19:11