Meral Tüzün’ün Kitabı Fransa’yı Vurdu

 • 8 Ekim 2013
 • 240 Okunma
 • 0 Cevap

 1. Fransa’nın başkenti Pariste yaşayan Meral Tüzün, 17 yıl boyunca bitkisel hayatta yaşayan Berivan adlı kızının yaşaması için gösterdiği fedakarlık Fransa’da herkesin ilgi odağı oldu.


  “Max Milo” yayınevi tarafından basılan ve 5 Şubatta satışa çıkarılan “Une Derniere Preuve d’Amour: Mon Combat Pour ma Fille” (Son Bir Sevgi Kanıtı:
  Kızım İçin Verdiğim Mücadele) adlı kitap, Fransa’nın en büyük kitabevi zinciri Fnac’ta son bir hafta içinde en çok satılan 100 kitabın arasında girdi.


  Türk annenin kitabı ötanazi polemiği çıkardı


  Fransa'da yaşayan Türk anne Meral Tüzün, 17 yaşında kaybettiği kızı Berivan'ın ardından yazdığı romanla Fransa'da en çok satan kitaplar listesine girdi. "Sevginin Son İspatı"nda bir annenin son kararı anlatılıyor: Acılar içindeki evladı makineye bağlı yasamaya devam mı etmeli, yoksa onu ebedi uykusuna mı bırakmalı? Meral Tüzün sık sık bu soruyu sormak zorunda kaldı. Çünkü kızı henüz anne kucağındayken nadir görülen bir hastalığa tutuldu. Ülkede hayatla ilişkisi makinelerle sağlanan hastanın fişinin çekilmesine olanak tanıyan yasaya dayanan anne, kızının acısını dindirdiği görüşünde. Ancak kitap üzerinden, ötanazinin serbest bırakılması yönündeki tartışmalar yeniden başladı.
   


  Yazan: Doğuş Pertez

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
17/01/2019 - 12:25