Merak edenler için rom, kernel, odin nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
hardal00

hardal00

Üye
    Konu Sahibi
Merak edenler için rom, kernel, odin nedir?
Arkadaşlar Galaxy S3 gibi android telefonlara ilginin artmaya başlaması sonucu bazı arkadaşlar android kullanıcıları arasında sıkça kullanılan bazı kelimelere yabancı olmasından dolayı meraklarını biraz olsun giderebilmek istedim umarım yardımcı olabilirim.

Kernel nedir?

İşletim sistemi çekirdeği, kısaca çekirdek (kernel), işletim sisteminin kalbidir. Sistem açılırken belleğe yüklenir ve sistem kapatılıncaya kadar bellekte kalır. Kernel linux tabanli isletim sistemlerinin (android de linux tabanlidir) biosudur.

Rom (Read Only Memory) nedir?

Kelime Anlamı: Sadece okunabilir bellek kelimelerinin ilk harflerinden oluşmaktadır.
Kernel üzerine yüklenen ve son kullanıcı tarafından kullanılan UI denilen arayüzü barındıran işletim sistemidir.

Örneklemek gerekirse
kernel=bios
rom=windows7 dir.

Odin nedir?

Odin samsung rom veya root yüklemek İcin kullanılan program yani Sony yada Lg vs markalarda hiç bir ise yaramaz

Root nedir
Root telefonda tam yetki demektir. Root yapılmış bir cihazı jeilbreak lı iPhone gibi düşünebilirsiniz. Tek fark rootsuz cihazlara oyun ve uygulama yüklersiniz ister lı ister craksız.
Root bazı telefon modellerine gelmeyen güncellemeleri yasa dışı yüklemenizi saglar.
Örneğin iPhone 6.0.1 çıktı anında guncelleyebilirsiniz.
Ama Sony ericsson un xperia x10 mini Pro modeli 2.1 update versiyonunda kaldı. Oysa ki android için en son sürüm yayınlandı ama xperia nın bu modeline gelmeyeceği açıklandı.
Siz cihazınıza root yetkisi verirseniz yasa dışı hazırlanan room ile güncelleme gelmeyen cihazınızı en son sürüme güncelleyebilirsiniz.
Yeri gelmişken :
Room ise :
Cihazınızın sürümü dür. Şöyleki root yapılan bir cihaza istediğiniz sürümü yükleyebilirsiniz. Root yapılmadıysa bu mümkün değil.

Burada dikkat edilecek husus Sony nin rom unu Samsung a yükleyemezsiniz. Kaldı ki Samsung un galaxy s3 rom unu galaxy. S2 ye de yukleyemezsınız.
Aksi halde telefonunuz brick olur.

Yeri gelmişken bunuda belirtelim
Brick : telefonun Pert olmasıdır. Bir telefon brick olmuşsa ondan hiçbir tepki alamazsınız. Bunu düzeltmenin imkanı var ama çok çok çok zahmeti bir iş..

• Beğen
Tepkiler: 33berkay332
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt