MeeGo Genel Sohbet

Sponsorlu Bağlantılar

g1gfe4ds2

Üye
    Konu Sahibi
MeeGo Genel Sohbet
Alien Dalvik işinden başlayalım diyorum, bu iş bir geçiştirme miydi arkadaşlar. bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:

ilyas_0177

ilyas_0177

Üye
Ortaya atılan iddiaların hicbiri yalan veya geciştirme degil
Alien dalvik adı altında gelişmeler farklı yollara ayrıldı bu sadece nabız yoklama ;)

Buradan grubun düzenine bakarsın halen 2011 deler :D
N9 üzerinde ise buraya geldi

Sonra ne oldu?
Hicbir ses kalmadı
Nemo duyuldu sonra SailfishOS sonra wayland
Daha neler çıkacak bakalım :D

g1gfe4ds2

Üye
    Konu Sahibi
haklısınız da hocam. sanki biraz geç kalındı. sizin bu cihaz ve işletim sistemleri hakkındaki bilgi ve deneyimleriniz üst düzey. siz bilgi verdiniz mi inanıyorum ona.

alien dalvik olayını geçelim. sailfish konusunda ne düşünüyorsunuz? sizce android bölümü çalışır halde çıkacak mı cıhazlarımıza? ben hiç olumlu yaklaşamıyorum. çoğumuz n9a destek vermemesini nolmal karşıladık. nokia'nın ürünü dedik. peki samsung ve nexus cihazlar için neden geliştiriyorlar? onlar da firmaların. yani benim burada demek istediğim, cihazımızı artık takmıyorlar. yeni yıla kalmaz uygulama geliştiren gönüllüler de kökten bırakır bu işi. zaten nitroid'in son durumu belli. daha da gelişir mi? onu da siz bilirsiniz yine.

ilyas_0177

ilyas_0177

Üye
Gec kalındı derken sanırım grup farklı bir projeye yönlendirildi bilemiyorum

şahsen SailfishOS ta android olsun istemezdim android halen bana tuhaf geliyor :D
N9 üzerinde SailfishOS şu haliyle bile deger ;)
Android çalışması icin bilincli kişiler tarafından uğraş gerektiriyor geliştiricisi şuan
Nexus 5 icin uğraşıyor amacları sadece
SailfishOS duyurmak ve test ettirmek ;)
Nitdroid durumu ise geliştiricisı halen geliştiriyor tabi zaman buldukca

SailfishOS icin bizde kendi capımızca birşey yapmaya çalıştık app mobil veri vs testler nedeniyle cihazım öldü :D
Tabi herşey uğraşmaktan gelir ugraşılmazsa hicbirşey gelmez ;)

Geliştiriciler N9 ve Nexus 5 icin ayrı bir hava katıyor
Bence bu cihazlara destek olmasa bile hicbirşey olmaz toplum arkasında dır ;)

fazla kafa yorma istersen akışına bırakmak gerekir

• Beğen
Tepkiler: RUKO

g1gfe4ds2

Üye
    Konu Sahibi
haklısın hocam. benim de android'de hiç gözüm yok. bu android ısrarını da anlayamıyorum. berbat bir arayüz, artı yüzbinlerce çöp uygulama. bunlara neden ihtiyaç duyalım ki.

ama sailfish'in içinde android de var sonuçta. ve bu özellik n9da çalışmadığı için yüklemedim bile. jolla, ilk denemeyi bir nokia cihazla yapmıştı. neden kendileri geliştirmiyor da, isteyen geliştirebilir diyor. ben jolla ekibinin de nokia kadar sorumlu olduğunu düşünüyorum. elbirliğiyle hiç ettiler cihazı.

• Beğen
Seglopsi

Seglopsi

Üye
suçlu olan jolla ekibi değil, nokia'dır.

g1gfe4ds2

Üye
    Konu Sahibi
jolla ekibi de bu işin bir parçasıydı. bu bir ekip çalışmasıydı. nokia, intel, lg vb. intel bırakınca bir ayağı çukura girdi zaten. nokia ile alakalı değil. nokia böyle bir firma olsaydı en başta symbian'ı bırakırdı. daha yeni yeni çıkmış ve önü açık olan bir sistemi değil.

jolla ekibi aklıma gelince sinirim tepeme çıkıyor açıkcası. bir vefa borcu olarak, nasıl nexus için geliştiriyorlarsa n9 için de geliştirmelilerdi. zaten onlardan offical bir destek bekleyen yoktu. bu arada eksik driverların jolla ekibinde olmaması mümkün mü sizce? imkansız.

isteselerdi yaparlardı, işlerine gelmiyor. ölü bir cihaz sonuçta. üretimi de yok satışı da.

Seglopsi

Seglopsi

Üye
nokia, intel ile ayrıldıktan sonra nokia n9 üretimi başladı. eksik driver konusunda jolla da olmamasına imkan yok, sonuçta n9'u yaratan ekip onlardı, sanırım nokia ile ilgili bir telif davasından kaçınmak için onlar da bu konuda sessizler. çünkü bir tek onlarda vardır n9'un kaynak kodları.

bakıyorsun nokia symbian'ı da bıraktı neticede, nexuslara desteği jolla ekibi değil, nemo ekibi veriyor. zaten nexuslarda da nemo üzerinden boot oluyor sailfish'de. kaldı ki n9 için kernel yazmaya uğraşan kişiler de onlar, jolla ekibi ile nemo ekibini karıştırmamak lazım. nemo ekibinin elinde n9'un kaynak kodları olmuş olsaydı bugün n9 çok daha farklı yerde olurdu. isteyen android, isteyen sailfish'i tam anlamıyla kullanıyor olurdu. diğer işletim sistemlerini saymadım bile.

g1gfe4ds2

Üye
    Konu Sahibi
teşekkür ederim beni aydınlattın. aklımda soru işareti kalmadı hocam.

peki siz jolla'yı haklı buluyor musunuz? nokia microsoft'a satıldı, 10 yılı aşkındır kullandığı symbian'ı da bıraktı. bu saatten sonra n9 için telif işine gireceğini sanmıyorum. hele ki böyle bir konuda. kimseye zararı yok hatta yararı var. sailfish tam olarak gelirse kullanıcıların nokia'ya karşı kızgınlıkları da bir nebze olsun inmiş olur diye düşünüyorum.

umarım nemo ekibi kernelleri yazabilir. ben mesela, firefox os'u tam randımanlı kullanmak isterdim. bana göre firefox marketplace'nin önü acayip açık. şimdiden birçok uygulamayı barındırıyor.

Seglopsi

Seglopsi

Üye
Geçenlerde htc one için davalık oldular mikrofonlar konusunda. htc one m7'de n9'un mikrofon teknolojisi var olduğunu öne sürerek dava açtı nokia ve haklı bulundu diye biliyorum. Geçenlerde de benzer bir açıklama yapmıştım. Sen ne kadar kilitlersen kilitle, adam kullanmak istedikten sonra kullanıyor. Dava sonucunda haklı çıkıyorsun neticede, bu driver kilitleme olayının 2 sebebi var. Birincisi, diğer şirketlerin senin teknolojilerini kullanmasının önüne geçmek. Dava örneğinden görüldüğü gibi her zaman işe yaramıyor. İkincisi bu tip durumlarda kalacak kullanıcıları kısıtlayıp yeni modeller almaya zorlamak. Kısacası bunun tek mağduru kullanıcılar oluyor.

• Beğen

g1gfe4ds2

Üye
    Konu Sahibi
olay göründüğü kadar basit değilmiş, anlamış oldum. ne diyeyim. jolla'ya boşuna kızıyormuşum. jolla tam oturursa alacaklardan biriyim. hatta Türkiye distribütör'ü olmayı düşünmüştüm bi ara. imkanlar zorlanırsa olunabilir. sonuçta tropik bir cihaz. ilgilenen kesimi belli. bir web sitesi bile yeterli olur diye düşünüyorum. tabii ki ilk aşamada. bu olaya girişebilirdim ama daha jolla'nın oturmadığını hepimiz biliyoruz. yarına çıkacak mı o bile belli değil. şu androidi dahil etme işine hiç girmeyeceklerdi.

Seglopsi

Seglopsi

Üye
Android'i koyma sebepleri uygulama yapmaktansa, hali hazırda android'de olan uygulamaları kullanmak ilk etapta native uygulamalar gelene kadar daha mantıklı. hem bu sayede uygulama ihtiyacı ortadan kalkıyor, hemde linux mer'de çalışan bir işletim sistemi oluşturdular. eğer işin içine android koymasalardı, BlackBerry10'dan farklı bişey olmayacaktı. kaldı ki BlackBerry10 da MeeGo tabanlı işletim sistemi. buradan sonrasında işletim sisteminin geleceği nokta önemli. umarım telefon tutulur. pazarlama stratejileri de geliştirilmeli bence, göz boyamak lazım. Nexus snapdragon 800 ile çıkıyorsa sen 801 koyup, daha uygun fiyata vereceksin ki insanlar tercih etsinler. meego için, fazla donanıma gerek olmadığını her seferinde bende söylesem de bunu diğer insanlara anlatmakta zorlanıyorsun. bir şekilde standart kullanıcıları cezbetmek gerekli, bence sorunları bu, bunu yapamıyorlar.

g1gfe4ds2

Üye
    Konu Sahibi
şuanki tüm meego uygulamalarını portlamadan çalıştırabilseydi androide ihtiyacı kalmazdı. özgünlüğünü korurdu. çok işe yarayacak olsa da ben özgün bulamıyorum artık. umarım yanılırım da yeni yeni cihazları çıkar.bu arada elinde galaxy on fire 2 olan var mı? bulduğum tüm linkler kırık çıktı. birinin arşivinde yoksa, internette yok dosyası.

ilyas_0177

ilyas_0177

Üye
N9 ile Jolla one bana göre cok başka birşey tarif etsen olmaz <3
Bu anı bu tadı yaşamakta başka
Bugün belki denemedigim iOS kaldı
Hicbiri N9 veya jolla kadar tad vermiyor
yazarken bile bir heyecan ile yazıyorsam bu aşk degil bu muhabbettir ;)
Fırsatınız olursa SailfishOS deneyin özellikle jolla cihazı ile

g1gfe4ds2

Üye
    Konu Sahibi
hocam sizde geliştiricilere özel n950 bile varmış. helal olsun valla, kaç tane üretildi ki sanki.

jolla two'yu bekliycem ben de. o zamana kadar n9 ile aynen devam.

ilyas_0177

ilyas_0177

Üye
hocam sizde geliştiricilere özel n950 bile varmış. helal olsun valla, kaç tane üretildi ki sanki.

jolla two'yu bekliycem ben de. o zamana kadar n9 ile aynen devam.
N950 bana kolay gelmedi hak etmek icin cok ugraştım ' mecbur kalmadıkca kullanmıyorum
müzemde yerini aldı ;)
jalla yeni cihazı beklemek mantıklı olabilir tabi fakat bu haliyle tam geliştirici cihazı ;) yani saf
yeni cihazda bazı figüranlar olmayabilir ;)

g1gfe4ds2

Üye
    Konu Sahibi
N950 bana kolay gelmedi hak etmek icin cok ugraştım ' mecbur kalmadıkca kullanmıyorum
müzemde yerini aldı ;)
jalla yeni cihazı beklemek mantıklı olabilir tabi fakat bu haliyle tam geliştirici cihazı ;) yani saf
yeni cihazda bazı figüranlar olmayabilir ;)

anladım çok doğru diyorsunuz. yeni çıkacak cihazları son kullanıcıya yönelik olacak. olabildiğince sadeleştirecekler bence.

bu arada hocam, whatsup ve wazapp kodu girdikten sonra old_version hatası veriyor, hiç bir yerde çözümü bulamadım bir bilginiz var mı? düzelir mi sizce. coderus'un yaptığı çalışıyor ama rehberi senkronize etmiyor. anlıycağınız sağlam bir uygulama kalmadı piyasada.

ilyas_0177

ilyas_0177

Üye
wazapp ile whatsupp güncellenmesi gerek
whatsapp apı leri değiştirdi
yeni caga ayak uydurmak icin degiştirdik diyorlar
Coderus'a mail attım dedigine göre zaman bulamadığı icin persecute ile fazla ilgilenemedi
Cihazım gelsin de bu sorun icin mutlaka bir care bulunur
Biz çözüm icin yol buluruz sanırım ;)

g1gfe4ds2

Üye
    Konu Sahibi
wazapp ile whatsupp güncellenmesi gerek
whatsapp apı leri değiştirdi
yeni caga ayak uydurmak icin degiştirdik diyorlar
Coderus'a mail attım dedigine göre zaman bulamadığı icin persecute ile fazla ilgilenemedi
Cihazım gelsin de bu sorun icin mutlaka bir care bulunur
Biz çözüm icin yol buluruz sanırım ;)
hocam şöyle bir çözüm paylaşılmış:

Summary for all the people using Whatsup and having the "failed: server said old server" problem:
1) Download and open wart 1.6.8.0
2) Insert phone nr and wait for code via SMS
3) Insert SMS code and wait for final code
4) Open terminal and type
nano /home/user/.config/cepiperez/whatsup.conf
5) move down by using "ctrl-V,ctrl-Y,ctrl-P,ctrl-N.
and type in the open space:
username=XXX (your international phone number WITHOUT the + sign)
password="XXX" (the password generated with wart)
6) Ctrl-O to save, Ctrl-X to quit nano
That should do the trick...

ben 4'de takıldım. nano not found hatası veriyor. siz anlarsınız, sebebi nedir sizce?

Üst Alt