Matematik Bizi Kandırıyor Mu ???

 • 30 Nisan 2011
 • 1217 Okunma
 • 18 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Arkadaşlar konu başlığı ilk başta biraz garip gelebilir. Ama bu matematik nefretimi bir şekilde duyurmalıyım diye düşünüyorum

  Sizce de matematik bizi kandırıyor mu  Böyle karma karışık bir şey olabilir mi ? X’ler y’ler denklemler nesiniz siz ? Bu matematik ne kadar zor ? Ya da neden böyle zor ? Bunun bir kolay yolu yok mu ? Ya da tek bir formülü ? matematik hiçbir zaman bizim korkulu rüyamız olmaktan çıkmayacak mı ? ya da biz onu ne zaman bıraksak o bizi bir daha bulmayacak ?

  Küçüklüğümden beri hiçbir zaman matematik’ten çok iyi anlamadım. Ve genelde içinde bilinmeyen yani ; x, y v.s gibi terimler olan bir soruyu çözemem. Bunun dışında soruda x ve y yoksa ve toplama çıkartmadan ibaretse çözerim .

  Denklemler bana göre değil. Denklemler beni sevmiyor. Zaten bende onlara bayılmıyorum. Bir sayfalık soru nasıl 1’e eşit olur ? Ya da 1’i açınca nasıl bir sayfalık bir sayı karmaşası çıkar ortaya ? Matematiği tüm her şeyiyle çok iyi bilenler bizden ne kadar farklı ? Bir işlemdeki formül nasıl diğer bir işleme uymaz ? Bu matematik 1’i nasıl 5484545 sayısına bölebiliyor ? Ya da sayılarda olmaz dediğimiz işlemler matematik denilen zımbırtı’da nasıl oluyor ?

  Arkadaşlar gerçekten de zaman zaman matematiğin bizi kandırdığını düşünüyorum. Böyle karmaşık bir şey olamaz. Ona şey diyorum çünkü gerçekten ne olduğunu bilmiyorum. SAYI OYUNU açıklaması nasıl sizce ?

  Özellikle şu çok ilgimi çeker. 1 sayfalık dev gibi bir soru yazarsın, çözümü için günlerce uğraşırsın. Sonra sonucu sadece 1 çıkar. O koskoca sayfa sadece küçük bir 1 harfine eşittir. Hadi canım sende nasıl olur bu ? Ya da sadece birkaç sayı insanların geleceğini nasıl etkiler ?

  Eğer sizinde benim gibi matematik nefretiniz varsa öncelikle Feridun Düzağaç’ın boş ders şarkısı adlı şarkıyı dinleyin. Sonra burada matematik nefretinizi dile getirin…

  Şarkıyı dinlemek için bir engeliniz varsa işte size şarkının sözleri;


  Ben bir zaman kaybıyım, beni boş ver hocam
  Düşlerimden geçenleri kitaplarda bulamayacağım
  Hangi deniz nereye dökülüyor bana ne,
  Ben içimde boğulurken...
  Hala aşkın olduğu bir yer varsa söyle; dokunulmazsam öleceğim

  Şu hayat bilgisi ne ağır dersmiş hocam
  Düşündüm, kararlıyım;
  Ben adam olamayacağım
  Madem her şey basit bir formül, Mutluluğu söylesin kimya

  Benim kimyam feci halde bozuldu;
  Anlamsız geliyor bana dünya

  Kendimi kendimden çıkartsam sıfır kalmaz
  Bu matematik bizi kandırıyor hocam
  Elde var sorular... gözyaşları... boş umutlar..
  Hesaplar tutmaz..
  Tutmaz hocam.
   


  Yazan: backspace11
  Burak ve Aege bunu beğendi.
 2. Koskoca bir sayfa matematik işlemini çözüme ulaştırmak ve sonucu 1 bulmak insana tarifi imkansız bir zevk verir.Matematiğin kimseyi kandırdığı falan yok.İntegral ve logaritma olmasaydı bilgisayarlar olmazdı.Türev ve trigonometri olmasaydı tasarım harikası binalar,arabalar vs. daha günlük hayatta kullandığın birçok alet keşfedilemezdi.Matematiği sevmeyebilirsin,sana gereksiz gelebilir ama emin ol gereksiz değil.Ayrıca 2 bilinmeyenli denklemler Matematiğin en basit konularındandır :)
   
  minoo bunu beğendi.
 3. aslinda matemetikte iyiyimdir
   
 4. iyi ya işte :)
   
 5. yani istemeye istemeye babam matematik ogretmeni zorla ogretiyor
   
 6. Mum dibine ışık vermez derler.Matematiği sevmemenin sebebi bu herhalde :)
   
 7. Eveeeet
   
 8. matematik iyi değildir, kötü değildir, zor değildir, kolay değildir.. matematik saf mantıktır, saf mantıkta da duyguya yer yoktur zaten..
   
 9. anshtayn dami duyqusuz???
   
 10. aslında en sonda söyleyeceğim şeyi en başta söylemişim, konuya şu açıdan yaklaşmak istedim, olay sevmek veya sevmemek değil, mesele zihinsel altyapıyı gerektiği gibi bir rasyonalite ile çalıştırıp taşları olması lazım gelen yerlere koyabilmektir, matematiğin insana yaptırdığı budur, biz bunu severiz veya sevmeyiz, buna zor veya kolay deriz, aslında matematikle bir sorunumuz yoktur
   
 11. Guzel anlatmissin
   
 12. durumu bu kadar soyutlaştırmaya gerek yok.günlük yaşamda kimse matematiğe bu kadar soyutlaştırmıyor.matematiği ya benimsiyor yada benimsemiyor.ilk amaç matematiği sevdirmek olmalı ki sonra kişiye matematiğin rasyonalitesinden,objektifliğinden bahsedilebilsin
   
 13. matematiği sadece bi açıdan değerlendirdim egecim, dediğin farklı bi tartışma konusu..
   
 14. Yanlış anlamayın ama yaşadığımız ülkenin Türkiye ve bizlerinde Türk olduğunu göz önünde bulundurursak... Neyse :)
   
 15. oldum olası hiç sevemedim şu dersi. çünkü çok sıkıcı. hiçbir sevdirici yanı yok. matematik dediğin 2+2:4 dür arkadaş :D


   
 16. Matematik çok önemlidir, hayatımızda kullandığımız bir çok şeyin temelini oluşturur, matematik olmassa olmazdır, kabulümdür. Peki neden İlköğretim ve Lise'de öğretilir ? Bu çocukların hepsi bilgisayar, araba üreticisi mi olacak, bu çocukların hepsi uzaya falan mı gidecek ? Matematik, benim fikrime göre sadece üniversitede onunla ilgili bölümlerde öğretilmelidir !
   
 17. Matematik bulmaca gibidir eğlencedir.Ne zor ne de kolaydır.Küçüklükten beri bize matematiğin zor olduğu anlatıldı.Haliyle bu da bilinçaltımıza yerleşti.Belki bunun da etkisi vardır
  Not:Lisede aldığım en yüksek matematik notu 30:ehe:ehe
   
 18. matematik bizi kandırıyo mu diyo ya ben de matematiği anlattım, matematiği sevmeyi veya sevmemeyi anlatmadım, orası ayrı, ama sevdireceksen de ne tür bi işleve sahip olduğunu bilmek zorundasın..
   
 19. Dediklerine Katılıyorum :oke:
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
20/01/2019 - 14:19