Mars Ta Metan Gazinin Kaynaği Ne?

Sponsorlu Bağlantılar

 • 7 Ekim 2013
 • 414 Okunma
 • 2 Cevap

 1. 7 Ekim 2013 #1
  Sponsorlu Bağlantılar

  < Resmi açmak için tıklayın >
  Viking uzay araçlarından biri Mars ta metan gazı var, diğeri yok diye rapor etti? Var mı yok mu?

  1976 yılında Gilbert Levin dört gözle uzay aracı Viking den gelecek verileri bekliyordu. Mars tan milyonlarca kilometre uzakta, Viking uzay araçları Lander, yerden aldıkları toprak örneğini karbon-14 etiketli madde ile karıştırdı. Lander ın üzerindeki enstrümanlar, topraktan yayılan emisyonun içinde metan gazı olduğunu saptarsa, Mars ta yaşam olduğu anlaşılacaktı.

  Viking sonucun pozitif olduğunu belirtti. Demek ki bazı organizmalar karbon-14 ü sindirip yaktığı için metan gazı çıkıyordu.
  Ancak bu sonuçlar beklenilen etkiyi yaratmadı. Çünkü, organik molekülleri bulmak için tasarlanan başka bir enstrüman hiçbir şey bulamamıştı. Bilim adamları da Viking in yanlış veri gönderdiği konusunda görüş birliğine vardı. Peki Viking niçin pozitif sonuç göndermiş olabilirdi?

  Tartışmalar şiddetlendi. Bu arada NASA nın Mars a son gönderdiği Rover ların yolladığı bilgilere göre Mars geçmişinde sulak bir gezegendi ve bu nedenle yaşam olasılığı vardı. Levin, Mars tan gelen tüm verilerin yaşam olduğuna ilişkin görüşünü desteklediğini ileri sürüyordu.

  Ve Levin bu iddiasından hiçbir zaman vazgeçmedi ve bu konuda da yalnız değil. Los Angeles teki Güney Kaliforniya Üniversitesi nden hücre biyoloğu Joe Miller, verileri yeniden gözden geçirerek, emisyonun 24 saatlik biyolojik döngüsüne ilişkin kanıtlar içerdiğini ileri sürdü. Bu da, yaşamın olduğuna ilişkin çok önemli bir kanıttı.
   


  Yazan: umitgul18

  Sponsorlu Bağlantılar
  Son düzenleme: 7 Ekim 2013
 2. 7 Ekim 2013 #2

  'TUĞ'

  'TUĞ'

  gört göz :D
   
 3. 7 Ekim 2013 #3

  umitgul18

  umitgul18
  Dört göz olacaktı anla işte yaa :D Kötü duruyo ama değiştiriyim :D
   
  'TUĞ' bunu beğendi.

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
16/07/2019 - 23:19