Manyoka karıncaları tuhaf...

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
krazzo

krazzo

Üye
    Konu Sahibi
Manyoka karıncaları tuhaf...
Çok iri kara ve her biri koca koca yaprakları yuvalarına taşıyan dev boyutlu manyoka karıncaları.
Bu karıncaların boyu bir buçuk iki santim kadar var. üstelik de bacakları epey uzun. yapraklarını kopardığı kadr peşlerinden gidiyoruz ve orada büyük bir öğütle karşılaşıyorum. Bir kere, parçaları hazırlayan ve görevleri kesicilik olan karıncalar var . Büyük çabuklukla koca bir muz yaprağını kesiyor, inanılmaz bir ustalıkla bu yaprağı parçalara ayırıyorlar, parçalar yere düşüyor . Aşağıda, aynı türden ama biraz daha değişik bir dizi karınca var. Çenelerinin bir yanı gri çizgili. Yarım halka olmuş , taşıyıcı karıncaları denetliyorlar . taşıyıcılar sağdan sıraya geliyor ve soldaki karınca yuvasına gidiyorlar. Sıraya girmeden önce yüklerini sırtlıyor, ancak, yüklenip sıraya girmekte gösterdikleri acelecilik yüzünden tıkanmalara yol açıyorlar. Bunun üzerine de polis karıncalar duruma hakim oluyor ve işçilerden herbirinin alması gereken yeri gösteriyorlar. Bir işçi karıncanın ne suç işlediğini anlayamadım ama sıradan çıkarıldı , jandarmalık görevini üstlenen iki karıncada , başından ve gövdesinin altından onu kestiler. Polisler iki işçi karıncayı durdurdular, işçiler yüklerini kenara bıraktılar, ayaklarıyla yerde açtıkları çukura öldürülen karıncanın başı, gövdesinin üst ve alt parçaları kondu, üstü toprakla örtüldü.

papillon (kelebek) -- Henri Charriêre

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
ilginç bir olay teşekkürler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...