Lumia'ların genel ergonomisi hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

maydinmaydin

maydinmaydin

Üye
    Konu Sahibi
Lumia'ların genel ergonomisi hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
Lumia telefonlar birkaç farklı kasa tipinde ama genelde aynı tasarım çizgisinde üretilip bize sunuldular. 620-630-640-820 gibi plastik oval köşeli kasalar, 520,720,1520 gibi daha keskin köşeli plastik kasalar, 735,920 gibi yanlardan oval üstlerden düz yapılı keskin köşeye sahip plastik kasalar, 830-930 gibi metal çerçeveli kasalar, son olarak da tek istisna metal kasa olan yuvarlak köşelere sahip 925 tipi kasa. Henüz yaygınlaşmadığı için 950/950 XL modellerini saymıyorum. Genel kasa tipleri bunlar. Tuş kombinasyonu olarak da telefonun sağ yanında yukarıdan aşağıya "ses açma/kapama, güç düğmesi ve deklanşör düğmesi" var. Bazı modeller deklanşör düğmesi bulunmuyor. Telefonun ön yüzeyinde dokunmatik "geri, home ve arama" tuşları var. Bazı modellerde bu ön tuşlar sanal olarak sunuldu. Şarj soketleri genelde altta, kulaklık girişlerimiz de telefonun üst kısmında. Çoğu modelde arka kapak açılabilir ve batarya değiştirilebilir özellikte. Sd kart çoğu Lumia'da belki de hepsinde kapak içinde.

Kısaca genel özelliklerden bahsettikten sonra şunu sormak istiyorum. Lumia modellerini kullanırken ergonomi yönünden karşılaştığınız sorunlar ya da kolaylıklar nelerdir? Telefonların bu şekilde bir tasarıma sahip olması kullanım konusunda ne gibi zorluklar ve kolaylıklar oluşturdu? WM10 konusu biraz canımız sıkılmış olabilir ama en azından birbirimizle tecrübelerimizi paylaşmamız açısından böyle bir konu açmayı düşündüm. İyi forumlar.

• Beğen
Tepkiler: sfgnrl ve BLasTeaR

enessrsy

enessrsy

Üye
Benim telefonda tasarım olarak en sevdiğim özellik dik şekilde durabilmesi o yüzden 920 hala gözüme harika geliyor. Birebir aynı tasarıma sahip yükseltilmiş donanımlı hali olsa (diğer sorunlar göz ardı edilirse) başkasına bakmam

• Beğen
Tepkiler: ON9 ve maydinmaydin
maydinmaydin

maydinmaydin

Üye
    Konu Sahibi
Benim telefonda tasarım olarak en sevdiğim özellik dik şekilde durabilmesi o yüzden 920 hala gözüme harika geliyor. Birebir aynı tasarıma sahip yükseltilmiş donanımlı hali olsa (diğer sorunlar göz ardı edilirse) başkasına bakmam

ama yan durmaz :D

ponçikEnişte

ponçikEnişte

Üye
820 sahibi biri olarak kapağı çıkarttığımda telefon daha karizmatik duruyor bu bir gerçek :) bunun dışında tuşların yeri benim için yerinde, özellikle samsung elime alıp ses açma sol tarafta olunca baya bi afallıyorum hatta açıp kısayım derken telefonu tutmakta zorluk çektiğimi gördüm, tüm tuşların sağda olmasına ya baya alışmışım ya da harbiden de kolaylık demek ki :)

maydinmaydin

maydinmaydin

Üye
    Konu Sahibi
Yandaki tuşların konumu bence de iyi. Ancak ön yüzdeki arama ve geri tuşlarını kullanışlı bulmuyorum Olur olmaz yerde yanlışlıkla arama tuşuna dokununca hoş olmuyor. Bir de altta çalışan uygulamaları görmek için geri tuşuna uzun basmak gerekiyor. Telefonu araçta telefon tutacağına tutturduğumda geri tuşuna uzun basayım derken telefon tutacağı sağa sola yamuluyor. Çok kullanışlı olmuyor.

Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
Lumia 925 kullanıcısı olarak bu tasarımın mükemmel olduğunu düşünüyorum köşeler batıyor kabul ama alışınca insan bu hiç te sorun olmuyor hata denge unsuru olarak kullanıyorum
kamera çıkıntısı asla rahatsız etmiyor hatırlıyorum da zamanında bir sitede millet eleştiriyordu nasıl kamera o öyle kurşun deliği gibi diye merak ediyorum o adamlar s serisinin kamera çıkıntısına ne tepki verdi bildiğin küp şeker gibi çıkıntı var :D
şarj ve kulaklık soketi altta olsa daha iyi olurdu zira özellikle kulaklıkla gezerken çok sıkıntı oluyor madem üstte olacak alta güçlü bir hoparlör koysalarmış bunun hoparlörü biraz zayıf
navigasyon tuşlarının dışarıda olması çok güzel benim için daha karizmatik duruyor-du (msnin karizma yerle bir artık)
fiziksel tuşların konumu tek kelime ile mükemmel böyle olmalı sağda daima elimin altında
Nokia'dan beklentim bu tasarımla yeni bir androidli model çıkartsın; 5.5inç ekran kıl kadar ince çerçeveler (altta ve üste nasıl ölçüde olmalı z serisi gibi olmamalı) uyarı ışığı görevi gören arka logo (arama mesaj şarj vb.) güçlü hoparlörler (iki tane altta şarj soketinin kenarında iki tane üstte ses tuşlarının yukarısında iki yanda) gezinti tuşları ekran dışında olsun üste de iris tarayıcı koyalım :D gövde malzemeside sağlam bişey olsun metal de olabilir Lumia 1520 -920deki polikarbonatta ( o sarı renk olmalı mutlaka)
kısacası Lumia 925 in tasarımı on numara kaldı ki diğer pek çok firma da bunun tasarımını kopyalayıp kullanıyor( iphone 6 mesela; Lumia 925 ve 625in tasarımının birleşmiş versiyonu)
diğer modellerin tasarımını da severim Lumia 920 mesela sert ve karizmatik bununla birlikte renkli ve neşeli
Lumia 820 biraz daha çıtı pıtı ve şık
Lumia 720 mütevazi ve şık
Lumia 520ve620 abi ben giriş seviyesiyim ama çirkinliğe müsamaha edemem der gibi :D
625- uygun fiyata şık tasarım isteyenlere göre
930-830- farklı modeliz biz kardeşim tasarımımız da farklı olacak herhalde :D
buna benzer bir konuda ben açmıştım bir yıl falan olmuştur
kitle olarak kullandığımız telefonun tasarımını da on planda tutuyoruz :) sanırım

• Beğen
Tepkiler: BLasTeaR ve maydinmaydin
...decode...

...decode...

Üye
Geri tuşunun uzun basılınca görev yöneticisinin açılması işlevini ben de pek beğenmiyorum. WP8'de Cortana gelmeden önce sesli komut vermek için Windows tuşuna uzun basılı tutuyorduk. WP8.1'le bunu arama tuşuna atadılar. O yüzden görev yöneticisinin Windows tuşuna uzun basılarak açılışı daha yerinde olurdu bence.

Tasarım muhabbeti için ise 820'nin tasarımını beğeniyorum ama benim favorim 930 her türlü. Metal kasalara karşı ayrı sempatim var. :) İkinci-üçüncü sıraya da 920-1020 ikilisini koyuyorum kendi adıma. Gerçi 1020, 920'nin arkasında büyük kamera sensörlüsü ve Nokia logosunun ortalanmış hali ama yine de hoş buluyorum.

• Beğen
Tepkiler: BLasTeaR, maydinmaydin ve Darth Revan
Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
Geri tuşunun uzun basılınca görev yöneticisinin açılması işlevini ben de pek beğenmiyorum. WP8'de Cortana gelmeden önce sesli komut vermek için Windows tuşuna uzun basılı tutuyorduk. WP8.1'le bunu arama tuşuna atadılar. O yüzden görev yöneticisinin Windows tuşuna uzun basılarak açılışı daha yerinde olurdu bence.
Windows- görev yöneticisi
arama- cortana
geri-güç seçenekleri vb -boş olsa da olur

• Beğen
Tepkiler: BLasTeaR
maydinmaydin

maydinmaydin

Üye
    Konu Sahibi
Lumia 925 kullanıcısı olarak bu tasarımın mükemmel olduğunu düşünüyorum köşeler batıyor kabul ama alışınca insan bu hiç te sorun olmuyor hata denge unsuru olarak kullanıyorum
kamera çıkıntısı asla rahatsız etmiyor hatırlıyorum da zamanında bir sitede millet eleştiriyordu nasıl kamera o öyle kurşun deliği gibi diye merak ediyorum o adamlar s serisinin kamera çıkıntısına ne tepki verdi bildiğin küp şeker gibi çıkıntı var :D
şarj ve kulaklık soketi altta olsa daha iyi olurdu zira özellikle kulaklıkla gezerken çok sıkıntı oluyor madem üstte olacak alta güçlü bir hoparlör koysalarmış bunun hoparlörü biraz zayıf
navigasyon tuşlarının dışarıda olması çok güzel benim için daha karizmatik duruyor-du (msnin karizma yerle bir artık)
fiziksel tuşların konumu tek kelime ile mükemmel böyle olmalı sağda daima elimin altında
Nokia'dan beklentim bu tasarımla yeni bir androidli model çıkartsın; 5.5inç ekran kıl kadar ince çerçeveler (altta ve üste nasıl ölçüde olmalı z serisi gibi olmamalı) uyarı ışığı görevi gören arka logo (arama mesaj şarj vb.) güçlü hoparlörler (iki tane altta şarj soketinin kenarında iki tane üstte ses tuşlarının yukarısında iki yanda) gezinti tuşları ekran dışında olsun üste de iris tarayıcı koyalım :D gövde malzemeside sağlam bişey olsun metal de olabilir Lumia 1520 -920deki polikarbonatta ( o sarı renk olmalı mutlaka)
kısacası Lumia 925 in tasarımı on numara kaldı ki diğer pek çok firma da bunun tasarımını kopyalayıp kullanıyor( iphone 6 mesela; Lumia 925 ve 625in tasarımının birleşmiş versiyonu)
diğer modellerin tasarımını da severim Lumia 920 mesela sert ve karizmatik bununla birlikte renkli ve neşeli
Lumia 820 biraz daha çıtı pıtı ve şık
Lumia 720 mütevazi ve şık
Lumia 520ve620 abi ben giriş seviyesiyim ama çirkinliğe müsamaha edemem der gibi :D
625- uygun fiyata şık tasarım isteyenlere göre
930-830- farklı modeliz biz kardeşim tasarımımız da farklı olacak herhalde :D
buna benzer bir konuda ben açmıştım bir yıl falan olmuştur
kitle olarak kullandığımız telefonun tasarımını da on planda tutuyoruz :) sanırım

Telefon üreticileri nedense bunca zamandır kulaklık ve şarj girişleri sorununa ciddi bir çözüm bulamadılar. Bir üste bir alta alıp duruyorlar. Halbuki aynı giriş üzerinden hem şarj hem veri aktarımı hem de ses aktarımı yapsalar çok daha pratik bir çözüm olur. Üste ses girişi alta şarj girişi yapacaklarına hem üste hem alta tüm işleri yapan birer giriş koysalar isteyen istediği yeri nasıl uygunsa o şekilde kullanır.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
İyi Bence Fena Sayılmaz 1520 Filan Genelde Oturaklı Ele Aslında Bence Güzel Gayet

• Beğen
Tepkiler: BLasTeaR
OnurYurdakul

OnurYurdakul

Üye
Ben Lumia 625in ciddi bir şekilde harcandığı kanısındayım. Çok ters özellikleri var mesela 4.7inç ama 512mb ram var bu garip bi durum rn aşağı 2gb ram olmalıydı bence bu ekrana. 4G desteği var ilkten çok garipsemiştim ama şuan kullanıyorum :) kameralarına hiç laf söylemiyorum tost makinası. Yani genel olarak bu telefon android olsaydı alarm bile çalışmazdı ki windows 10 mobile yükledim cihaz stabil bu sistemi bu cihaza oturtamıyorlarsa Microsoft bu işi buraksın derim.

• Beğen
Tepkiler: maydinmaydin
dedereis123

dedereis123

Üye
Favorim 920 idi . O çıkıntılı ekran hoşuma gidiyordu eskiden n9da o yüzden beğeniyordum duruşu farklı . 640 XL da kullandım gayet hoş bir duruşu var büyüklüğünü hissettirmiyordu . Şuan 1520 kullanıyorum yapı olarak ince gibi duruyor ama 640 XL ile kıyas yapınca estetik olarak 1520 fazlasıyla büyük geliyor ama halbuki ebatları çok yakın, köşe yapısıda çok keskin yapılmış daha iyi olabilirmiş zamanında . Ama yanları oval olması eli acıtmıyor 920 ve 1520 bu konuda 640 XL a göre daha iyi tasarlanmış

• Beğen
Tepkiler: maydinmaydin

Üst Alt