Lösemiye Virüs Yol Açıyor

 • 17 Nisan 2010
 • 401 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. ösemiye Virüs Yol Açıyor
  Göğüs kanserinden sonra çocuklarda görülen löseminin de virüs yoluyla bulaştığı saptandı. Oxford Üniversitesi'nde kanser üzerine çalışmaları ile tanınan Profesör Leo Kinlen'in araştırmasına göre, kan kanseri ya da diğer adıyla lösemi, enfeksiyon sonucu meydana geliyor. Kinlen enfeksiyona bir virüsün yol açtığını saptadı. Ancak bu virüsün özellikleri ve hangi şartlarda ortaya çıktığı konusundaki detaylar kesin olarak açıklığa kavuşmadı. Lösemi, şimdiye kadar bilindiği kadarıyla radyasyon ya da kimyasal çevre kirliliği sonucunda kan hücrelerinin kontrolsüzce bölünüp çoğalması sonucu oluşuyordu. Ancak Prof. Kinlen'in İngiltere'de yayınlanan British Journal of Cancer dergisinde yer alacak araştırmasında, radyasyona ya da kötü çevre koşullarına maruz kalan her çocukta lösemiye rastlanmadığı belirtiliyor. ????:


  < Resmi açmak için tıklayın >  Kanser uzmanları, epidemolog ve radyobiyologlar 20 yıldır Cumbria'daki Sellafield Nükleer Atık İşleme merkezi çevresinde kanser araştırması yapıyorlardı. Araştırma sonucunda, kanser ile radyasyon ya da kimyasal kirlilik arasında doğrudan bir bağlantı kurulamadı. Hassas yapılı bazı çocuklar vücutlarına virüs girince, enfeksiyon geliştirip sonunda da kan kanserine yakalanıyordu.
  Kinley'in araştırması, kanser alanında adını kitaplara yazdırmış olan Sir Richard Doll tarafından da tam destek buldu. Sir Richard, akciğer kanserinin sigara ile doğrudan bağlantılı olduğunu ortaya koymuştu. Sir Richard, "Lösemiye yol açan enfeksiyon bir virüsten kaynaklanıyor. Bu virüsle ilgili çalışmalar devam ediyor. Sonuçlar çok kısa bir zamanda belli olacak" şeklinde konuştu. Enfeksiyona neden olan virüsün özellikleri saptanırsa lösemi aşısı için kollar sıvanacak.
   


  Yazan: Albert Einstein
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
20/01/2019 - 07:41