Duyuruyu Kapat

Kurân-ı Kerîmi tecvid ile okumanın hükmü nedir? Ayrıca Her Müslüman için gereken as

 • 12 Ocak 2008
 • 14710 Okunma
 • 1 Cevap

0/5, 0 Oy
 1. Tecvid ilmini bilmek farz-ı kifâyedir. Ancak ‘Lahn-i celî’ denilen açık hatalardan kurtaracak kadar tecvid ile amel etmek her mükellef üzerine farz-ı ayndır.

  Bunun için şöyle diyebiliriz. Namaz kılacak kadar, yani namazını bozmayacak kadar, okunduğu zaman âyetlerin mânâsını değiştirmeyecek şekilde kıraat bilmek her Müslüman için şahsi bir farzdır. Farz olduğuna delil Müzemmil suresinin 4. âyetidir. Allah-u zülcelâl vel-kemâl Hazretleri bu âyet-i kerîme ile peygamberine yani Muhammed-i Arabî (asm) Efendimiz’e emir buyurdu ki (meâlen): “Habibim sen Kur’ân’ı tertil üzerine oku ve ümmetine emir eyle ki, Kur’ân’ı tertil üzere okusunlar.”

  Hz. Ali Kerremallahü Veche’ye bu âyetin mânâsı sorulduğunda buyurdu ki:

  Tertil, harfleri tecvid ile yani sıfat-ı lâzıme ve sıfat-ı ârızalarına riâyet ederek okumak ve vakıfları bilmektir. Ve dahi Peygamber (asm) Efendimiz buyurdu ki: “Bazı Kur’ân okuyanlar vardır ki, Kur’ân onlara lânet eder.” Edâsına ve ameline uymadığı için bu hadîs-i şerif dahi âyet-i kerimedeki işâreti te’kit ve takviye edip tertil ile okumasının vâcip olduğunu isbat etti.

  Muhakkik İbnü’l-Cezeri Hazretleri de tecvidin farziyyeti hakında şöyle der: “Kur’ân-ı Kerîm’i tecvid ile üstazdan öğrenmek lazımdır. Tecvidsiz okuyan kimse günahkar olur. Zira Allah u Teâlâ Hazretleri tecvid ile inzal eyledi ve bizlere de böylece (tecvidle) vâsıl oldu. O tecvid farz olduğu gibi tilâvetin de süsüdür. Edânın da kıraatin de zînetidir.” (Edâ demek: Bir hocadan öğrenerek okumak demektir) Malum olduğu gibi Kur’ân’sız, kıraatsiz namaz olmaz. Kıraat, namazın farzındandır. Kıraat de mümkün mertebe tecvide uygun olmalıdır.
   


  Yazan: makmüh
 2. meddi lin
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Kurân Kerîmi tecvid
  Kurân Kıraati için yapılması gereken asgari tahsil müddeti ne kadar olmalıdır? Sorular ve Terimler 12 Ocak 2008
  Tecvid ilmi kendi başına öğrenilebilir mi? Sorular ve Terimler 12 Ocak 2008
  Kurân-ı Kerimde tecvidi kime uyarak tatbik ediyoruz? Sorular ve Terimler 12 Ocak 2008
  Hocam Kurân kıraatinin tahsiline başlamak için asgari bir seviye gerekiyor mu? Sorular ve Terimler 12 Ocak 2008
  Tecvidin tarifini yapar mısınız? Sorular ve Terimler 12 Ocak 2008
Yüklüyor...
20/09/2017 - 19:19