Kur'an dersinde abdest, türban olacak mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Kur'an dersinde abdest, türban olacak mı?

'Seçmeli Kur'an-ı Kerim dersi için öğrenciler abdest alıp türban takacak mı?' tartışması başladı

Kademeli eğitim sistemi Meclis'ten geçti. Köşk'ün onayını bekleyen düzenleme, 'Kur'an-ı Kerim' ve 'Peygamberin Hayatı' derslerinin seçmeli olmasını beraberinde getirecek.

Bu durum, 'Öğrenciler bu derslere girerken abdest alacak mı? Kız öğrenciler türban takacak mı?' tartışmasını başlattı.

Meclis Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Fikri Işık'ın 'Kuran okumak için gereken neyse hepsi yapılacak' sözleri üzerine, Akşam gazetesinin haberinde uzmanların görüşlerine yer verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Kurulu Başkanı Prof. Dr. Saim Yeprem, Kuran dersi alacak öğrenci ve öğretmenlerin abdestli olmalarına gerek olmadığını savundu. Yeprem, 'Bu bir derstir. Dolayısıyla abdest almak bir zorunluluk değildir' dedi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeki Sayar 'Kur'an-ı Kerim normalde abdestsiz okunmaz. Eğitim öğretim sırasında bu farklı olabilir, ama normal vatandaş abdest almak zorunda' dedi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Hüseyin Kayapınar ise bu konuda İslam bilginleri arasında 'görüş ayrılıkları' olduğuna dikkat çekerek, 'Abdestli olmak daha iyidir' diye konuştu.

Kayapınar, Kuran dersinde kız öğrencilerin türban takıp takmayacaklarının ise dersle ilgili hazırlanacak mevzuatla belirleneceğini söyledi

kaynak : samanyoluhaber

Mobilator

Mobilator

Emekli Yönetici
alinmali bence.

Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
vallahi ben burasını hiç düşünmemiştim.ama bencede alınmalı gibi

DaNq3rB0y

DaNq3rB0y

Üye
kuranı dinini öğrenmek isteyen kuran kursundada öğrenir şahsen bizler öyle öğrendik

Astrosman

Astrosman

Üye
Alınır!

Emrgncy

Emrgncy

Üye
Edeb ve saygı gereği alınması gerekir

Vakıa - 79 = O'na, tahir olanlardan (maddî ve manevî arınanlardan) başkası dokunamaz.
Ayetine dayanarak bu yorum yapılmıştır
Fakat abdestsiz dokunmak Haram veya Günah değildir.

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
kuranı dinini öğrenmek isteyen kuran kursundada öğrenir şahsen bizler öyle öğrendik

hristiyanlarda kilisedemı oğrenıyorlar dinlerını okulda niye din eğitimıni alamasın adam gibi

ultrayer6

ultrayer6

Üye
Elektriğe %8, doğalgaza %18 zam getirirler, suya zam getirirler, tüm bunlar yetmiyormuş gibi benzini 5 lira yaparlar. Endonezya'da benzin türk lirası ile 1 lira olduğu için iç savaş çıkıyor, ama bizim halkımız kendini ezeni seviyor. Bunlar da her seçim döneminde tüm bu yaptıklarına ufak tefek din serpiyor, al sana katlanmış oy.

bsevinckan

bsevinckan

Üye
illaki olacak olmazsa olmaz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt