Kum Tanesinden Daha Küçük Batarya

Konu Sahibi

Araştırmacılar 3D yazıcı kullanarak kum tanesinden bile daha küçük batarya üretmeyi başardılar. Halen üzerinde çalışmaların devam ettiği proje sayesinde kullandığımız birçok cihaz gelecekte daha küçük boyutlara ve daha uzun batarya süresine kavuşabilir.

Harvard ve Illinois Üniversitelerinden araştırmacıların 3D printer kullanarak kum tanesinden daha küçük boyutta lityum ion mikro batarya üretmeyi başardılar. Birbirine geçmeli yığınlar halinde birleştirilen küçük elektrot bağlantıları sayesinde pil üretiliyor.

Mühendislerin geliştirdiği minyatür elektronik cihaz, nano boyutlu tıbbi cihazlar, uçabilen mini robotlar ve camın içine yerleştirilebilen ses ve video kayıt cihazlarına yerleştirilmesi planlanıyor. Halen geliştirme aşamasında olan projenin gelecekte daha büyük boyutlu cihazlarada uygulanması planlanıyor.

_RYUK_

Üye
teknoloji ne kadar da hızlı gelişiyor ,

MaxipmaN

Üye
c6-01 küçük zaten teknolojide ilerideyim

yeauw

Üye
bukadr küçük şey nekdar güç sağlar ki

her biri 1000 mah olsa, şu anki batarya boyutlarına 1000 kum tanesi sığdırırsak 1000000 mah bataryamız olur.yıllarca kullanırız

Tepkiler: rtaymus07

MaxiHan

Üye
daha kullanılmasına çok vardır diye düşünüyorum

Invoke

Üye
her biri 1000 mah olsa, şu anki batarya boyutlarına 1000 kum tanesi sığdırırsak 1000000 mah bataryamız olur.yıllarca kullanırız

ahuahauha

- - - Eklendi - - -

3d printer olayını ben de duymuştum çok enteresan bir şey ama, bu habere pek itibar etmedim açıkcası. Çok ama çook vardır.

- - - Eklendi - - -

Biz göremeyiz bile

3d yazıcı olmasaydı onlar nasıl icat yapıcaktı acaba,3d yazıcıyla yemek yapmayı deneyen bile olmuştu.
O yazıcıyı bulmuş bende bunu buliyim diyor onlar heralde ama o yazıcı olmasaydı onlar,öyle birşeyi hiç bir zaman yapamazdı

messevim

Üye
yok artık ? kum tanesi büyüklüğün de batarya mı dediniz ?

kalp pili olarak kullanılmalı

Tepkiler: hikmet366
Kum tanesini düşünuyorum bir de bunu sonuç çıkmıyor

Uhops

Üye
Bu aralar 3d yazıcılar baya iş yapmaya başladı.

Puck

Üye
Bundan önce bataryanın kimyasını değiştirsinler sürekli performans ve ömrünü kaybeden bir pil üzerine gitmesinler bence ...

bana saniye yetmez ya laaaa
zaten telefonu günde 2 kere şarja takıyorum o batarya gelirse şarjdan çıkarmam

Uhops

Üye
Teknoloji küçüldükçe fiyatın büyümesi gibi bi olayda var

o değilde bu bataryayı lehimle tutturmayı denesen batarya erir