Kum Tanesinden Daha Küçük Batarya

Sponsorlu Bağlantılar

hikmet366

hikmet366

Üye
    Konu Sahibi

Araştırmacılar 3D yazıcı kullanarak kum tanesinden bile daha küçük batarya üretmeyi başardılar. Halen üzerinde çalışmaların devam ettiği proje sayesinde kullandığımız birçok cihaz gelecekte daha küçük boyutlara ve daha uzun batarya süresine kavuşabilir.

Harvard ve Illinois Üniversitelerinden araştırmacıların 3D printer kullanarak kum tanesinden daha küçük boyutta lityum ion mikro batarya üretmeyi başardılar. Birbirine geçmeli yığınlar halinde birleştirilen küçük elektrot bağlantıları sayesinde pil üretiliyor.

Mühendislerin geliştirdiği minyatür elektronik cihaz, nano boyutlu tıbbi cihazlar, uçabilen mini robotlar ve camın içine yerleştirilebilen ses ve video kayıt cihazlarına yerleştirilmesi planlanıyor. Halen geliştirme aşamasında olan projenin gelecekte daha büyük boyutlu cihazlarada uygulanması planlanıyor.

yoyofurkan

Üye
kaç mah 2100 varmí :)

_RYUK_

_RYUK_

Üye
teknoloji ne kadar da hızlı gelişiyor ,

MaxipmaN

Üye
c6-01 küçük zaten teknolojide ilerideyim :ehe

ahmetkartal

ahmetkartal

Üye
Güzel gelişme

yeauw

yeauw

Üye
bukadr küçük şey nekdar güç sağlar ki :)

tiikerien

Üye
her biri 1000 mah olsa, şu anki batarya boyutlarına 1000 kum tanesi sığdırırsak 1000000 mah bataryamız olur.yıllarca kullanırız

• Beğen
Tepkiler: rtaymus07
MaxiHan

MaxiHan

Üye
:hmmm daha kullanılmasına çok vardır diye düşünüyorum

Invoke

Invoke

Üye
her biri 1000 mah olsa, şu anki batarya boyutlarına 1000 kum tanesi sığdırırsak 1000000 mah bataryamız olur.yıllarca kullanırız

ahuahauha

- - - Eklendi - - -

3d printer olayını ben de duymuştum çok enteresan bir şey ama, bu habere pek itibar etmedim açıkcası. Çok ama çook vardır.

- - - Eklendi - - -

Biz göremeyiz bile :D

ahmetkartal

ahmetkartal

Üye
telefonun inceliğide süper olur

nokia_belle

nokia_belle

Üye
3d yazıcı olmasaydı onlar nasıl icat yapıcaktı acaba,3d yazıcıyla yemek yapmayı deneyen bile olmuştu.
O yazıcıyı bulmuş bende bunu buliyim diyor onlar heralde ama o yazıcı olmasaydı onlar,öyle birşeyi hiç bir zaman yapamazdı

messevim

messevim

Üye
yok artık ? :dry:kum tanesi büyüklüğün de batarya mı dediniz ? :hmmm

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
kalp pili olarak kullanılmalı

• Beğen
Tepkiler: hikmet366
Baskentliia

Baskentliia

Üye
ilginç

BLooD_ReG

BLooD_ReG

Üye
Kum tanesini düşünuyorum bir de bunu sonuç çıkmıyor

Uhops

Uhops

Üye
Bu aralar 3d yazıcılar baya iş yapmaya başladı.

Puck

Puck

Üye
Bundan önce bataryanın kimyasını değiştirsinler sürekli performans ve ömrünü kaybeden bir pil üzerine gitmesinler bence ...

by-pegasus

Üye
bana saniye yetmez ya laaaa
zaten telefonu günde 2 kere şarja takıyorum o batarya gelirse şarjdan çıkarmam
:ehe

Uhops

Uhops

Üye
Teknoloji küçüldükçe fiyatın büyümesi gibi bi olayda var :hmmm

doqukans2

doqukans2

Üye
o değilde bu bataryayı lehimle tutturmayı denesen batarya erir :)