Kök hücre, çocuksuz çiftlere umut olacak

 • 30 Eylül 2012
 • 342 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Tüp Bebek Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, kök hücrenin tüp bebek tedavisinde kullanılmasının gelecek 10 yıl içinde mümkün olacağını söyledi.


  Çocuk sahibi olamayan çiftler için kök hücre çalışmalarının gelecek 10 yılda umut olacağını belirten Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, ''Kök hücreden yumurta ve sperm hücrelerinin elde edilmesi mümkün olacağı gibi, endometrium denilen rahim içerisindeki, bebeğin yerleştiği tabakanın onarılması veya desteklenmesinde de kök hücreden yararlanılabilecek'' dedi.

  Tüp bebek tedavisinde en önemli sorunlardan birinin, döllenen ve nakledilen embriyoların rahim duvarına yapışmaması olduğunu kaydeden Özörnek, bu gibi sorunlarda alternatif tedavi biçimi olarak kök hücre tedavilerinin ön plana çıkacağını belirtti.
  Özörnek, kök hücrenin özellikle kanser nedeniyle kemoterapi görecek veya kemik iliği nakli yapılacak genç erkeklerde üreme potansiyelinin devamı için de kullanılabileceğine dikkati çekerek, yönteme ilişkin şu bilgileri paylaştı: ''Depolanan kök hücreler kanser tedavisinin tamamlanmasından sonra testis içine nakledilerek sperm yapımı tekrar başlatılabilir. Ancak burada akıllara, 'Kök hücre ile birlikte yeniden kanser hücreleri vücuda verilebilir mi ' diye bir soru geliyor. Özel filtrelerden geçirilen kök hücreler nakil edilirse böyle bir risk de kalmaz görüşündeyiz.''
   


  Yazan: yavuzkaraca
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
19/01/2019 - 17:14