kız mısın erkek misin bir karar verir misin ?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
yavuzkaraca

yavuzkaraca

Üye
    Konu Sahibi
kız mısın erkek misin bir karar verir misin ?
Kadir Murat Sözübir 19 yaşındayken travesti olmayı seçti. Adını Aslı Başak olarak değiştirdi. 10 yıl kadın görünümüyle yaşadıktan sonra eski haline döndü.

Kadir Murat Sözübir 29 yıllık hayatına iki hayat sığdırmış: Kadir ve travesti Aslı. Sözübir annesinin ölümüyle sarsılıp inançlarına tutunmuş. Yaşadığı acı onu kendine getirmiş. 10 yıllık travesti hayatına 1,5 yıl önce son vermiş.

Eskiden platin sarısı olan uzun saçları şimdi kısacık. Birkaç yıl öncesine kadar plajda bikiniyle gezerken şimdi erkek gibi giyiniyor.
Aslı’dan Kadir’e döndükten sonra hissetiklerini anlatırken “O 10 yılı hiç yaşanmamış sayıyorum. Kendimi 19’umda sanıyorum” diyor. Sözübir Fatih’te yaşıyor: “Travestiyken bana merhaba bile demeyen insanlar şimdi kapımı çalıyor, yemek getiriyorlar.”

Röportajın sonunda “Tanrı’nın karşısına çıktığımda ‘Beni neden kadın yaratmadın?’ diye soracağım ona” diyor.

Yurtdışında doğup büyümüşsünüz. Nasıl bir aileydi sizinki?
Çok tutucu bir annem ve babam vardı. Annem görücü usulüyle babamla evleniyor, Hollanda’ya yerleşiyor. Babam Hollanda’da teknik ressamdı. Annem hep üzgün bir kadındı. Depresyon teşhisi konmuştu ona.

Niye Türkiye’ye döndünüz?
Annem, babamdan boşanmak istiyordu. 1990’ların başında temelli dönüş yaptık. 1997’de de boşanabildiler ancak.

“Erkek arkadaşım beni komplekse sokuyordu”

Müziğe merakınız nedeniyle müzik okumuşsunuz.
Pera Güzel Sanatlar Lisesi’ni bitirdim. Okul sayesinde AKM’de sahneye çıkıyorduk, operalar söylüyorduk. Hayalim opera sanatçısı olmaktı. Konservatuara girmek istedim, olmadı. Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü’nü kazandım. 18 yaşındaydım. Sabrım kalmamıştı, artık kadın olmak istiyordum. Hormon ilaçları almaya başladım ve sesim değişti.

Kadın olmak için sesinizi kaybetmeyi göze almışsınız yani
Ses uzmanı Dr. İsmail Koçak sesimi onayladı. Sesimin Farinelli’nin tınısında olduğunu söyledi. Abisi tarafından hadım edilen Farinelli gibi benim de sesim gelişmedi, inceldi. Bir kastrato gibiydi.

Kadir Murat’tan vazgeçip Aslı Başak olmaya nasıl karar verdiniz?
Kendi günahıma kılıf aramak gibi olacak ama erkek arkadaşım yüzünden. 18 yaşındaydım, ilk aşkımdı. Farkında değildi ama o beni komplekse sokuyordu. Keşke kadın olsaydın diyordu. Kadın olursam daha az dikkat çekeriz diye düşündüm. Belki böylece evlenebilirdik. O askere gider gitmez hormon almaya başladım, travesti oldum. Geri döndüğünde beni o halde görünce beni evden kovdu.

Yeni adınızı siz mi koydunuz?
Evet. Aslı, aşklarıyla ünlü Kerem ile Aslı’nın Aslı’sı. Başak ilk aşkımın burcuydu.

O dönemde nasıl para kazandınız?
Kendi şansımı yarattım. Bir arkadaşım “Gel vokalistim ol” dedi. Makara’da, Etiler Nispet’te, Ulus Civanım’da çalıştım. Sonra bir eşcinsel kulübün barının işletmeciliğini yaptım.
Travestiler, transeksüeller bugüne kadar biriktirdikleriyle birbirlerine destek olup ortak bir iş yeri açsınlar ve sadece kendileri gibilerini çalıştırsınlar. Başkalarına muhtaç olmasınlar.

“Ruhum hâlâ kadın. İçimde hâlâ Aslı Başak’ım”

10 yılın ardından neden yeniden Kadir Murat oldunuz?
Annem ölmeden önce ameliyat geçirip transeksüel olmayı düşünüyordum. Arkadaşlarım ve kız kardeşim beni durdurdu. Annemi kaybettim. Aklım başıma geldi. 1,5 yıl önce ramazanda Kuran okumaya başladım, dinimi keşfettim. Kardeşim de en yakın arkadaşlarımı örgütledi. Psikolojik baskı uyguladılar. Onların yardımıyla tekrar Kadir Murat’a döndüm. Ama ruhum hâlâ kadın. İçimde hâlâ Aslı Başak’ım.

“Kız kardeşim sutyenini giyince, kremini kullanınca bana kızardı”

O çok istediğiniz kadın görünümünden vazgeçmek kolay olmadı herhalde.
Arkadaşlarım makası vurup saçlarımı kestiğinde hüngür hüngür ağladım. Erkek kıyafetlerimi arkadaşlarım verdi. İlk ceketimi travestiyken tanışıp sevgili olduğum İbrahim getirdi.
Yolda giderken bir dilenci “Allah rızası için oğlum” dediği an yıkıldım. Yıllarca sesimi üç-dört ton incelterek konuşmuşum, erkek gibi konuşmam gerekiyordu yine. Hormon almayı kestim. Sakal bıraktım, kaşlarımı almamaya başladım. Oturuşumu, kalkışımı tekrar değiştirdim.
Kıyafetlerimi kız kardeşime verdim. Aslı’yken onunla çok kavga ederdik. Benim sutyenimi giydin, bluzumu giydin, kremimi kullandın diye kızardı.

19 yaşınıza tekrar dönseniz kararınız aynı olur muydu?
Şimdiki aklım olmuş olsa yapmazdım. Kimseye tavsiye etmem. O hayatı da gördüm ve o hayatı istemediğimi anladım. Kendimi kandırmıştım. Benimki kangren olmuş bir koldu, onu kestim. Başka bir şeyi kesemezdim.

Allah beni nasıl yarattıysa öyle alsın istiyorum. Hem bu ülkede travesti veya transeksüel olmak demek intihar etmek demek. Toplum baskısı çok büyük çünkü. Kadın olunca sosyal statü kaygısı yaşadım. Geç saatlerde korkusuzca sokaklarda gezmeyi özlemişim. Dünya erkeklerin dünyası.
Devlet size akıl hastası muamelesi yapıyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Türkiye’ye dava açtım. Çünkü benim gibi askerlik için eşcinsel raporu almış biri askerlik yapamadığı gibi eğitmen de olamıyor. Ben bıraktığım okulu bitirip öğretmen olmak istiyorum.

“Babam beni arada ‘Kızım’ diye çağırıyor”

Kadınlara ilgi duymadığınızın ne zaman farkına vardınız?
Çok erken yaşlarda. Hayatımda hiç kız arkadaşım olmadı. Kardeşime 15 yaşımda McDonalds’ta açtım sırrımı: “Ben eşcinselim, biliyor musun?” 16’mda aileme itirafta bulundum. Annem beni böyle kabul etti. Kadın olacağım dediğimde ise felç hastasıydı. Benim vazgeçirecek hali yoktu.

Babanız ne tepki verdi?
Aslı Başak olduktan iki yıl sonra beni gördü. Saçlarım platin sarısıydı. Bana döndü ve “Benim yüzünden böyle oldun” dedi. Ben de “Hayır, senin yüzünden değil, üzülme” dedim. Aslı Başak günlerimde beni ‘Kızım’ diye çağırdı. Şimdi arada hâlâ yanlışıkla ağzından kızım lafı çıkıyor

pelın_

valla hepsını okudum nebılıyım buda ALLAHTAN gelen bişey insan bılıe bıle travestı olurmu içinde bıyerde bunu yapmasını emreden hormonlar var yada nebılıyım aldıgı ilaçlar of kafam karıstı bıan kendımı onun yerıne koydum da :bilmm

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Bırak ya akıl var nizam var. Ben neden gidip travesti olmuyorum!!! :off:

Mobilator

Mobilator

Emekli Yönetici
Tövbe tövbe..

Emrgncy

Emrgncy

Üye
valla hepsını okudum nebılıyım buda ALLAHTAN gelen bişey insan bılıe bıle travestı olurmu içinde bıyerde bunu yapmasını emreden hormonlar var yada nebılıyım aldıgı ilaçlar of kafam karıstı bıan kendımı onun yerıne koydum da :bilmm

Aman onun yerine koyma Pelin...

Yarın birgün bıyık bırakıp ceketi omuza atar, yumurta topuk kunduranın arkasına da basar, sarı kehribarı sallaya sallaya külhanbey gibi gezersin Alimallah :ehe

pelın_

ben varya erkek olsam çok p. olurdum bunu hep söyluyorum benım 33 yaşınd abı abım var 6 dedımmı ewde ya arkadas cıksana altında arabnda var evde ne ısın var dıyorum adam kılını kıpırdatmıyo ah ah erkek olmak vardı
sirf ehlıyete benı bu yuzden yazdırmıyo ehlıyet alırsan arbanın tepesınden ınmezsın dıyo ya:)

Emrgncy

Emrgncy

Üye
ben varya erkek olsam çok p. olurdum bunu hep söyluyorum benım 33 yaşınd abı abım var 6 dedımmı ewde ya arkadas cıksana altında arabnda var evde ne ısın var dıyorum adam kılını kıpırdatmıyo ah ah erkek olmak vardı
sirf ehlıyete benı bu yuzden yazdırmıyo ehlıyet alırsan arbanın tepesınden ınmezsın dıyo ya:)

:d:

• Beğen
Tepkiler: pelın_
Türe

Türe

Üye
tovbe yarabbim :hmmm

ersinbakar

ersinbakar

Üye
Ne gunlere kaldik

yavuzkaraca

yavuzkaraca

Üye
    Konu Sahibi
bunu da yaratan Allah.

tarxhn

tarxhn

Üye
allah kimseyi şaşırtmasın

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...